Yaşam

LGBTİ Hareketi ve Öğrenciler Adana’da Konuşuldu

Pazartesi, 12 Mayıs 2014
Haber: Kaos GL
Kaos GL Derneği, 9-10 Mayıs’ta Adana’da Kadın Emeği Kolektifi (KADEM) ve Eğitim-Sen Şubesi ile bir araya geldi.
 
Etkinliğin ilk ayağından KADEM üyeleri Kaos GL Derneği’nden Ali Erol ve Seçin Tuncel ile buluştu. Etkinlikte eşcinselliğe dair sıkça sorulan sorular ve güncel LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks) hareketi tartışmaları gündeme geldi. LGBTİ  hareketinin Türkiye tarihi, olanakları ve diğer toplumsal hareketler ile ilişkisine değinildi.  
 
Etkinliğin Eğitim-Sen ile birlikte gerçekleşen ikinci kısmı ise Eğitim-Sen Adana Şube Kadın Sekreteri Şükran Yeşil’in açılış konuşmasıyla başladı.
 
İlk olarak Ali Erol cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine ait kavramları ve LGBT hak taleplerine ilişkin bir sunum yaptı. Ardından Kaos GL Eğitim Grubu üyesi Psikolojik Danışman Yasemin Şafak “LGBTİ öğrencilerle çalışmak” başlıklı bir sunum yaptı. Şafak, LGBTİ öğrencilerin okul, aile ve akran çevresinde yaşadıkları sorunları aktardı. Etkinlikte Eğitim-Sen üyeleri deneyimlerini aktardılar ve sorularını yönelttiler.
 
Yasemin Şafak’ın hazırladığı “LGBT Öğrencileri Aile ve Okul Kıskacına Karşı Nasıl Korumalı!” başlıklı Kaos GL broşürüne bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
 
Bu etkinlikler Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı destekleriyle gerçekleştirildi.