Yaşam

Kaos GL Mayıs 2015 etkinlik takvimini açıkladı

5 Mayıs 2015
Haber: Kaos GL
Kaos GL Derneği, Mayıs ayında Özgür Lig maçlarından, Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’ya ve performans gösterilerine birbirinden farklı etkinliklere davet ediyor.
 
1 Mayıs Cuma, 11.30
1 Mayıs İşçi Bayramı Eylemi
Ankara Tren Garı Önü
 
1 Mayıs alanına ilk kez 2001 yılında örgütlü olarak katılan LGBT’ler (lezbiyen, gey, biseksüel, trans), kasketleriyle, gökkuşağı bayraklarıyla, trampetleriyle bu yıl da 1 Mayıs eylemine katılacaklar. Homofobi ve transfobi karşıtları alanlarda LGBT haklarının sendikal haklar olduğunu dillendirecekler.
 
LGBTİ’ler 1 Mayıs’ta 24 şehirde alandaydı!
 
3 Mayıs Pazar, 14.00
LGBT Ruh Sağlığı Atölyesi
 
Kaos GL Derneği, Türk Psikologlar Derneği (TPD) ile birlikte ruh sağlığı alanında çalışanlara yönelik atölyeler düzenliyor. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ile ilgili başvurularda verilmesi gereken hizmetin ele alındığı atölyelerin 2014-1015 dönemi son atölyesinde Yrd. Doç. Dr. Psikoterapist Yudit Namer ile travma ve şiddet,  LGBT bireylerde cinsel ve duygusal olası sorun alanları konuşulacak.
 
LGBT ruh sağlığı atölyesi: Travma ve şiddet
 
3 Mayıs Pazar, 17.00-20.00
Özgür Lig Maçları
Dikmen Halı Saha
 
Endüstriyel futbola karşı kurulan, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığını ligden çıkarılma sebebi olarak kabul eden Özgür Ligin maçları mayıs ayı boyunca her Pazar günü gerçekleşecek. Lezbiyen futbol takımı Sportif Lezbon’un da yer aldığı maçlar yeni oyuncularını ve taraftarlarını bekliyor.
 
5 Mayıs Salı, 11.00-13.00
Trans Erkek Atölyesi
Kaos Kültür Merkezi
 
Kaos GL ve Pembe Hayat Derneklerinin LGBT örgüt çalışanlarına, stajyerlerine ve danışma hizmeti veren uzmanlara yönelik yapılacak atölye Trans Danışma Merkezi Derneği’nin Deniz Eren Mutlu tarafından gerçekleştirilecek. Atölyede cinsiyet geçi süreci, süreç içerisinde hizmetlere erişimde yaşanan sorunlar, LGBT örgütlerin danışmanlık hizmetleri ve deneyimleri üzerine konuşulacak.
 
5 Mayıs Salı
Gökkuşağı Aile Grubu Aylık Toplantısı
 
Ankara’da LGBT’lerin aileleri, her ayın ilk Salı günü buluşup kendi yaşadıkları süreçleri paylaşıyor. Toplantıya katılmak için evren@kaosgl.org adresine e-posta gönderebilir, 537 461 88 08 numaralı Gökkuşağı Aile Hattı’nı arayabilirsiniz.
 
5 Mayıs Salı, 18.30
Kadın Yazarlık Atölyesi
Kaos Kültür Merkezi
 
Atölyede cinsel yönelim, cinsiyet kimliği kavramlarının konuşulmasının yanı sıra LGBT’lerin işlendiği öyküler üzerine düşünecek ve metin çözümleme çalışmaları için öyküler seçilecek.
 
6 Mayıs Çarşamba
Medya ve Kamusal Alan Dersi, Simten Coşar
Hacettepe Üniversitesi
 
10. Uluslararası Homofobi Buluşma Kapsamı’nda Kaos GL Derneği’nden Ezgi Koçak, Simten Coşar’ın Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Bölümü’ndeki Medya ve Kamusal Alan dersine konuk olacak.
 
7 Mayıs Perşembe, 11.00 – 13.00
İşaret Dili Atölyesi
Kaos Kültür Merkezi
 
Kaos GL Derneği’nin LGBTİ derneklerinde çalışanlara, gönüllere, stajyerlere ve danışma hizmeti veren uzmanlara yönelik gerçekleştirdiği işaret dili atölyesinde bu hafta hava durumu, günler ve soru tümceleri kurmak öğrenilecek.
 
8 Mayıs Cuma, 14.30-17.30

Queer Teori Dersi: Spinoza’da Beden ve Duygulanım, Yrd. Doc. Dr. Mehmet Şiray

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü SBF

17. yy Rasyonalist filozoflarından Benedictus Spinoza ardıllarından farklı bir biçimde, ikinci aydınlanma girişimi diye adlandırabileceğimiz- birincisi J.Locke tarafından başlatılan- , affect’ler yoluyla beden ve/veya düşünceyi yeniden kurmanın  yolunu açmıştır. Ders "Beden"i affectler yoluyla nasıl anlayabileceğimizi/deneyimleyebileceğimizi araştırmayı ve bu konuda sorular sormayı amaçlamaktadır.

8 Mayıs Cuma, 18.30

Film Gösterimi: Vito
Ankara Üniversitesi, Cebeci Kampüsü, Ahmet Taner Kışlalı Sanat Evi
 
Kaos GL ve Pembe Hayat dernekleri, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi ortaklığında gerçekleşecek film gösteriminde Pembe Hayat KuirFest Film Festivali arşivinden “Vito” adlı film yer alacak.
 
Filmin Konusu: Jeffrey Schwarz’ın yönetmenliğini yaptığı film, ‘The Celluloid Closet’in yazarı Vito Russo’nun hikayesini anlatıyor. Russo’nun yazdığı kitap, Hollywood filmlerinde geylerin temsilini eleştirerek LGBT hareket içinde önemli bir meseleyi gündeme taşımıştı. 1980‘li yıllar muhafazakârların dünyayı daha da dar ettiği bir dönemdi ve ilham verici zekâsı ve yaratıcılığıyla Vito Russo, Reagan döneminin zalim AIDS politikalarına karşı direnişte önemli bir figür haline geldi. Vito’nun hikâyesi zekâ ve esprinin, yaşama gücü ve ölümün gelişine rağmen mücadeleyi asla bırakmayışın, geride kalanlar için bir kara muhafazakar zeminin üstüne gökkuşağı bayrağını sermeye çalışmanın büyük mücadelesini anlatıyor.
 
9 Mayıs Cumartesi, 13.00-17.00
Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüşü Çağrı Standı
Konur Sokak-Yüksel Caddesi İnsan Hakları Heykeli
 
Konur Sokakta açılacak standda 17 Mayıs Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüşün çağrı bildirileri, 10. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma programı ve yayınlar yer alacak. Ayrıca sokak performansları gerçekleştirilecek.
 
9 Mayıs Cumartesi, 18.00
Performans Gösterimi: Şimdi Düşünüyorum da Senin İçin Yok Olmak Ne Zor Olurdu
PerfKonsept & Koreografi: Gizem Aksu, Performans: Gizem Aksu & Ah! Kosmos
Tiyatro Tempo
 
“Şimdi düşünüyorum da senin için yok olmak ne zor olurdu” Gizem Aksu’nun Ah! Kosmos ile birlikte yarattığı otobiyografik çağdaş dans performansıdır. Eser, sanatçının ergenlik döneminde ayrıldığı sol yumurtalığı ve futbol ile yıllar sonraki şaşırtıcı karşılaşmasını ele alıyor. Yumurta, futbol topu ve bedenler arasında kurulan ilişki, kadın-erkek, doğa(l)-kültür(el), gerçek-kurgu ikiliklerinin içine-dışına-arasına-ötesine dair samimi bir paylaşıma izleyiciyi davet ediyor. Performans, yumurtalığın kadınlık, doğurganlık ve kırılganlıkla; futbolun ise erkeklik ve baskınlıkla ilişkilendiren ataerkil ve heteronormatif atıflarını gündelikleştiriyor ve sanatçının otobiyografisinden çıkan queer bir perspektifle bu atıfları sorguluyor. Sanatçıların bedenleri, kendilerine yüklenen bu ikililiklerle mücadele ederken arada’nın, öte’nin potansiyellerini araştıran metinlere, oluşlara ve mücadele alanlarına dönüşüyor. Eser, APAP ( Advancing Performing Arts Project) tarafından 2015 yılı boyunca Berlin, Antwerp ve Zagreb’de 6 haftalık residency gerçekleştirmeye davet edilmiştir.
 
Bilet Satış Noktaları: Kaos GL, Tiyatro Tempo, Veganka  Bilet: 10 TL
 
9 Mayıs Cumartesi
Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Ankara Ofisi
 
Türkiye’deki LGBT mültecilerin yaşadıkları sorunlar ve çözüm Ööerileri üzerine kapalı çalıştay gerçekleştirilecek.
 
10 Mayıs Pazar, 13.00-18.00
Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüşü Çağrı Standı
Konur Sokak-Yüksel Caddesi İnsan Hakları Heykeli
 
Konur Sokakta açılacak standda 17 Mayıs Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüşün çağrı bildirileri, 10. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma programı ve yayınlar yer alacak. Ayrıca sokak performansları gerçekleştirilecek.
 
10 Mayıs Pazar, 15.00-17.30
Bedensel Derinleşme Atölyesi, Gizem Aksu
Atölye eşcinsel, biseksüel, trans kadınların katılımına açıktır.
 
“Bedenim nasıl bir coğrafya?” sorusuyla katılımcıları kendi beden coğrafyalarında bir gezintiye çıkmaya davet ediyor. Bu coğrafyanın ön/öz-yargılardan muaf olması beklenmiyorsa derin dinleme ve duyumsama ile belirmeye başlayan her bir katmandan açığa çıkanlara tanık olmak, anlamlardan sıyrılıp an’a varabilmek mümkün olabilir mi? Hislerin gündelik repertuarından, et’in yıllanan izlerine kadar uzanacak bir keşif... Hayatın tüm hallerinin işlendiği beden coğrafyasının bolluğuna, her bedenin biricik ve özgün coğrafyasına dalmaya davetlisiniz.
 
Kontenjan: 20 Kişi
 
10 Mayıs Pazar, 17.00-20.00
Özgür Lig Maçları
Dikmen Halı Saha
 
Endüstriyel futbola karşı kurulan, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığını ligden çıkarılma sebebi olarak kabul eden Özgür Ligin maçları mayıs ayı boyunca her Pazar günü gerçekleşecek. Lezbiyen futbol takımı Sportif Lezbon’un da yer aldığı maçlar yeni oyuncularını ve taraftarlarını bekliyor.
 
12 Mayıs Salı
Medya ve Toplumsal Hareketler Dersi, Simten Coşar
Hacettepe Üniversitesi
 
10. Uluslararası Buluşma Kapsamın’da Kaos GL Derneği’nden Ezgi Koçak, Simten Coşar’ın Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Bölümü’ndeki Medya ve Toplumsal Hareketler dersine konuk olarak
 
12 Mayıs Salı, 18.30
Film Gösterimi: İnterseksiyon
Ankara Üniversitesi, Cebeci Kampüsü, Ahmet Taner Kışlalı Sanat Evi
 
Kaos GL ve Pembe Hayat dernekleri, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi ortaklığında gerçekleşecek film gösteriminde Pembe Hayat KuirFest Film Festivali arşivinden “İnterseksiyon” adlı film yer alacak. Gösterim Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma kapsamında yapılacak.
 
Fimin Konusu: Bir bebek doğduğunda sorduğumuz ilk soru şu olur… “Oğlan mı, kız mı?” Ya ikisi de değilse? “İnterseksiyon”, interseks bireylerin dünyalarına bakış atıyor. 2000’de 1’imizin bedenleri erkeklik ve dişiliğin arasında bir yerde. Erkek ya da kadın kategorisine tam olarak girmeyen bir vücudun içinde büyümek nasıl bir şey? Bu görece sık rastlanabilen durum neden hiç bilinmiyor? İnterseks bireylerde bize bu denli rahatsızlık veren ne var?
 
14 Mayıs Perşembe, 11.00 – 13.00
İşaret Dili Atölyesi
Kaos Kültür Merkezi
 
Kaos GL Derneği’nin LGBTİ derneklerinde  çalışanlara, gönüllere, stajyerlere ve danışma hizmeti veren uzmanlara yönelik gerçekleştirdiği işaret dili atölyesinde bu hafta günlük aktiviteler ve bir gününü anlatmak öğrenilecek.
 
15 Mayıs Cuma, 14:30-17:30
Queer Teori Dersi: Doç. Dr. Sheila Cavanagh  York Üniversitesi
Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü SBF
 
Cavanagh’ın gerçekleştireceği sunum queer pedagoji, LGBTQ aktivizmi ve tiyatroya dayalı eğitim ve politika arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Sunumumun merkezinde LGBTQ temsiline dair sorular ve izleyici tepkileri duracak.
 
“Queer Tuvalet Hikâyeleri” Ankara’da anlatılacak
 
16  Mayıs Cumartesi, 13.00-17.30
10. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma
Aziz Köklü Konferans Salonu, Cebeci Kampüsü, Ankara Üniversitesi
 
Kaos GL’nin bu yıl onuncusunu düzenlediği Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’nın ilk gününde queer akademi ve aktivizm, sporda homofobik, etnik ve cinsiyetçi ayrımcılık, kadın öykü yazarlarının deneyimleri tartılacak. 10. Kadın Kadına Öykü Yarışmasının ödül töreni gerçekleştirilecek.
 
13.00 – 14.30
Queer Pedagojiyi Yerinden Oynatmak: Homofobi Karşıtı Eğitimde Yeni ikilemler, Susanne Luhmann
 
Queer pedagoji heteronormativitenin dışarıladığı, bilmeye değer görmediği öğrenme, okuma ve arzulama biçimlerini ele almayı, bunun üzerinden de “normal”in yasakladığı var olma biçimlerini tartışmayı amaçlıyor. Bu bağlamda Susanne Luhmann, bilgiyi queerleştirirken heteronormativiteyi yaratan bilgiyi, bireyi ve sonuç olarak sistemi dönüştürmek üzerinden bir pedagoji okuması yapacak.
 
 
14.30 – 15.00
Sporda homofobik, etnik ve cinsiyetçi ayrımcılık,Doç. Dr. Canan Koca
 
Ar. Gör. Pınar Öztürk,
Mustafa Şahin Karaçam, Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu, Özgür Lig,
Taraftar grupları,
Lale Orta, teknik direktör, hakem,
Dr. İlknur Hacısoftaoğlu, sosyolog.
 
Sporun hemen hemen her branşında ve kademesinde karşılaşılan ayrımcılık, Türkiye’de de elbette LGBT sporculara karşı homofobik tutumlar aracılığıyla sporcuların kabul görmemesine ve işten çıkarılmalarına neden oluyor. Buna maruz kalmak istemeyen ve spor yaşamına devam etmek isteyen herkesi ise heteroseksüel olduklarını söylemeye ve kendilerini “açık etmemeye" zorluyor. Bu bağlamda konuşmacılarımız, sporda homofobik, etnik ve cinsiyetçi ayrımcılığın kesiştiği noktalar üzerine tartışacaklar.
 
16.3017.00
Kadın Kadına Öykü Yarışması Ödül Töreni,
Açılış Konuşması Güzin Yamaner
 
Türkiye’deki tek lezbiyen öykü yarışması olan Kadın Kadına Öykü Yarışmasının 10. Yılı vesilesiyle patriarka ve heteroseksizm karşıtı kadın öykü yazarları bir araya gelecek. Ödül Töreni’nden dereceye giren ilk üç öykü ve jüri özel ödülleri sahiplerini bulacak.
 
17.30 – 18.30 Kadın Öykü Yazarlığı Deneyimleri
Hande Öğüt, Jale Dirlikyapan, Melike Uzun, Senem Dere, Arzu Eylem, Aysun Kara, Berna Özpınar, Gözde Demirbilek, Huriye Şahin
 
Kadın Kadına Öykü Yarışmasının 10. yılı vesilesiyle bir araya gelecek olan kadın yazarlar çalışmalarını yayınlaştırma ve edebiyat dergilerindeki yazım süreçlerine dair deneyimlerini paylaşacak. Bu sayede deneyimleri çoğaltmanın, çoğalırken mevcut sistemi dönüştürmenin yolları tartışılıyor olacak.
 
17 Mayıs Pazar, 13.00-15.30
10. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma
Aziz Köklü Konferans Salonu, Cebeci Kampüsü, Ankara Üniversitesi
 
10. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’nın ikinci gününde Melek Göregenli “Kollektif Suçlara Karşı Kolektif Sorumluluklar” başlıklı bir konuşma yapacak. Ardından Kanada York Üniversitesinden Sheila L. CavanaghilePerformansın Queer Pedagojisi: Vaka Analizi Olarak Queer Tuvalet Hikâyelerini buluşmada paylaşacak.
 
“Queer Tuvalet Hikâyeleri” Ankara’da anlatılacak
 
17 Mayıs Pazar, 16.00
Homofobi Ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş
Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü-Sakarya Meydanı
 
Cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimlerle ilgili tüm fiziksel, ahlaki veya sembolik şiddetlere karşı eylem ve karşı durma günü olan 17 Mayıs’ta Ankara’da “Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş” yapılacak. Geçtiğimiz yıl Soma’da yaşamını yitiren madencilere adanan yürüyüşe bu yıl da yoğun katılım bekleniyor. 10. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma yürüyüşle sona erecek.
 
17 Mayıs Pazar, 17.00-20.00
Özgür Lig Maçları
Dikmen Halı Saha
 
Endüstriyel futbola karşı kurulan, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığını ligden çıkarılma sebebi olarak kabul eden Özgür Ligin maçları mayıs ayı boyunca her Pazar günü gerçekleşecek. Lezbiyen futbol takımı Sportif Lezbon’un da yer aldığı maçlar yeni oyuncularını ve taraftarlarını bekliyor.
 
21 Mayıs Perşembe, 11:00 – 13:00
İşaret Dili Atölyesi
Kaos Kültür Merkezi
 
Kaos GL Derneği’nin LGBTİ derneklerinde  çalışanlara, gönüllere, stajyerlere ve danışma hizmeti veren uzmanlara yönelik gerçekleştirdiği işaret dili atölyesinde bu hafta duygular ve bir olayı anlatmak öğrenilecek.
 
22 Mayıs Cuma, 14.30-17.30
Queer Teori Dersi: Anarşizmin Queerleştirilmesi ve Queer’deki Anarşizan, Dr. Süreyyya Evren
Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü SBF
 
Siyaseti queerleştirmek ana konumuz olacak. Siyaseti queerleştirmek neden ve nasıl siyasetin anarşizanlaşmasına bağlanıyor? Postanarşizm burada ne işe yarar? Günümüz anarşizmi içinde queer nerede duruyor, tarih boyunca anarşizmde cinsellik politikalarının yeri ne olagelmiştir, ve de bugün queer için anarşizm ve anarşizan ne ifade ediyor olabilir?
 
22 Mayıs Cuma, 18:30
Film Gösterimi: İnterseksiyon
Ankara Üniversitesi, Cebeci Kampüsü, Ahmet Taner Kışlalı Sanat Evi
 
Kaos GL ve Pembe Hayat dernekleri, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi ortaklığında gerçekleşecek film gösteriminde Pembe Hayat KuirFest Film Festivali arşivinden “İnterseksiyon” adlı film yer alacak.
 
Filmin Konusu: Bir erkek çocuğu neden sanat okulundan ve  Klaiped/Litvanya’daki evinden ayrılıp, Berlin’in sokaklarında, ter kokan karanlık odalarda ve bir porno sinemanın pis koltuklarında vücudunu satmaya başlar? Fotoğrafçı ve yönetmen J. Jackie Baier, on yılı aşkın bir süredir trans Julia K.’nın yasal haklarından yoksun, toplum kurallarına uymayan bir seks işçisi olarak sürdürdüğü zor hayatını takip ediyor. Julia’nın hayat tarzı o kadar belirsizdir ki, daha otuz yaşında olmasına rağmen fiziken çökmenin eşiğindedir. Julia ile 2003’te tanışıp fotoğraflarını çekmeye başlayan Baier, bu filmde; inanç ve inançsızlığın, çekip gitmenin ve ait olmanın hikâyesini belgelemiştir.
 
23 Mayıs Cumartesi
Kadın Yazarlık Atölyesi
 
Kaos GL kadın yazarlık atölyesinin kendi içinde gerçekleştireceği kapalı etkinlikte vendo öz savunma atölyesi yapılacak.
 
24 Mayıs Pazar
Kadın Yazarlık Atölyesi
 
Kaos GL kadın yazarlık atölyesinin kendi içinde gerçekleştireceği kapalı etkinlikte vendo öz savunma atölyesi yapılacak.
 
24 Mayıs Pazar, 17.00-20.00
Özgür Lig Maçları
Dikmen Halı Saha
 
Endüstriyel futbola karşı kurulan, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığını ligden çıkarılma sebebi olarak kabul eden Özgür Ligin maçları mayıs ayı boyunca her Pazar günü gerçekleşecek. Lezbiyen futbol takımı Sportif Lezbon’un da yer aldığı maçlar yeni oyuncularını ve taraftarlarını bekliyor.
 
28 Mayıs Perşembe, 11.00 – 13.00
İşaret Dili Atölyesi
Kaos Kültür Merkezi
 
Kaos GL Derneği’nin LGBTİ derneklerinde  çalışanlara, gönüllere, stajyerlere ve danışma hizmeti veren uzmanlara yönelik gerçekleştirdiği işaret dili atölyesinde bu hafta aile, sıfatlar, renkler ve öğrenilen sözcüklerle tümceler kurma öğrenilecek.
 
29 Mayıs Cuma, 14.30-17.30
Queer Teori Dersi: Olanaklar - Tartışmalar Queer Teoride çatallanan Yollar-Kaos GL
Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü SBF
 
Queer Teori dersinin son dersinde hep birlikte dönem değerlendirmesi yapılacak.
 
31 Mayıs Pazar, 17.00-20.00
Özgür Lig Maçları
Dikmen Halı Saha
 
Endüstriyel futbola karşı kurulan, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığını ligden çıkarılma sebebi olarak kabul eden Özgür Ligin maçları mayıs ayı boyunca her Pazar günü gerçekleşecek. Lezbiyen futbol takımı Sportif Lezbon’un da yer aldığı maçlar yeni oyuncularını ve taraftarlarını bekliyor.