Yaşam / Moda

Modadaki cinsiyetsizlik, cinsel kimliklerimizi bir ifadesi

Pazartesi, 18 Ocak 2016

Will Smith'i yeni jenerasyon ne kadar biliyor bilmiyorum ama oyunculuğundan çok müzik dünyasındaki yeriyle ilgilendim ben. "Gettin' Jiggy Wit It",  "Miami" gibi hitleri olan oyuncu şarkıcının, şarkıcılık da yapan 17 yaşındaki oğlu Jaden cinsiyetsizik modasının öncülerinden olmuş.

Bu akımın en dikkat çeken ismi ise trans model Andrej Pejic.

Ben o dönemler çocuk olduğum için David Bowie'nin 70'lerde yarattığı kurgu karakter cinsiyetsiz Ziggy Stardust'u sonradan öğrendim ama Zeki Müren yakınımızda olduğu için, erkek bedenindeki kadınsılığa ve cinsiyetsiz giyime çok yakınımızda şahit olarak aşinayım, aşinayız...

Ülkemizde erkeklerin bakımlı oluşları, dar ve renkli giyimleriyle metroseksüellik akımı da aslında bu moda anlayışının bir uzantısı değil mi?

Peki nedir insanları bu belirsizliğe, cinsiyetsizliğe yönelten? İnsanın yapısındaki cinsiyet akışkanlığının bir yansıması olmasın?

Heteroseksist toplumlarda erkeklikten ödün verilmemesi olağan bir şey. Saçını uzatırsın modadır, erkek olarak kulağına küpe takarsın modadır, iç çamaşırının tamamı gözükecek şekilde düşük pantolon giyersin modadır, bütün vücudunu traş edersin erkekliğin bakımlılığına verirsin, bütün vücut hatlarını ortaya çıkaracak kadar dar giyinirsin bu da modadır...

Hiç kimse kalkıp da toplumsal cinsiyetin kurallarını bertaraf ederek görsel varoluşun sebebini, içlerinden gelen bir dürtü olduğuna vermiyor.

Ben görsel, modasal varoluşları, içimizde bastırdığımız kimliklerin bir pörtlemesi olarak görüyorum.

İster kabul edersiniz, ister kabul etmezsiniz ben de doğanın yapısında bir cinsiyetsizlik olduğuna, bir akışkanlık olduğuna inanıyorum.

Medeni Batı toplumlarında artık cinsiyetsizlik çok daha cesurca ifade edilebiliyor günümüzde ama bizim gibi geleneksel, muhafazakar toplumlarda daha yapılan her "belirsiz" hareket, sadece modayla ilişkilendiriliyor.

Nedir akışkan cinsiyet - gender fluid; kişinin kendini herhangi bir cinsiyete ait hissetmeme hali veya her iki cinsiyete de ait hissetme hali.

Hazır giyim markaları artık Amerika ve İngiltere'de erkek ve kadın bedenlerini nasıl ortak ölçüye çekebileceklerini konuşuyorlarmış.

Aslında erkeklerin dar giyime alışmalarıyla ortak beden ölçüsüne yaklaşıldı bile diyebilirim.