Yaşam / Din/İnanç

Fransa’da kardinal ‘sapıklığın yasalaşması’ dedi, sosyal medya ayağa kalktı

Pazartesi, 8 Ağustos 2016
Haber:

Fransa Katolik Kilisesi kardinali Andre 23’ün ‘herkes için evliliğe’ karşı mesajlarına tepki yağdı.

Kardinal André 23, geçtiğimiz hafta Notre-Dame de Paris Katedralindeki Saint-Etienne du Rouvray Kilisesi’ndeki saldırının kurbanları için yapılan ayin sırasında konudan bağımsız şekilde LGBTİ’leri hedef alan bir tweet attı. Kardinal tweetinde, “Sapıklıkların yasallaşması ve geleneklerin yolundan sapmasına toplumun sessizliği” ifadesini kullandı.

Twitter’da Kardinal'in söylemlerine tepki olarak #JesuisDeviant ( Ben sapığım ) hashtag’i ile kampanya yapıldı. LGBTİ aktivistleri ve feminist gruplar Kardinalin tweetinin direkt olarak LGBT topluluğuna bir saldırı olduğunu belirttiler ve bütün bu güncel havadan Kardinali sorumlu tuttular.

Başpiskoposluk: Sakin olun

Kardinalin hesabından atılan tweet, hiçbir şey söylenmeden en nihayetinde silindi . Huffington Post haberine göre, Paris Başpiskoposluğu, Kardinalin söylemlerine karşı çıkmadan “sakin olma” çağrısı yaptı:

“Bu söylemleri bir bütün olarak kabul edin. Hiçbir durumda, belirli bir kesimi hedef almak istemedi özellikle de eşcinsel evlilikleri. Daha çok biyoetik ve gebelikle ilgili gelişmeleri hedef aldı.”

Başpiskoposluğun biyoetik meselelerden kastının bekar veya çift kadınlar için PMA (tıbbi yardımla üreme) ve GPA’nın (taşıyıcı annelik) önünün açılmasına karşı çıkmak olduğu düşünülüyor. Fransa’da ‘Herkes için evliliğe’ karşı çıkmak için her iki konu da kilisede birer tartışma konusu olarak sunulmuştu.

Evlilik eşitliğine, “Bu durum şiddet toplumu oluşturur” demişti

Kardinal André 23, 2012 ve 2013 yıllarında evlilik eşitliği tartışmaları boyunca en kuvvetli dini kişiliklerden biriydi. Çoğu durumda, özellikle Ulusal Meclis’te, yasaya karşı çıkanlar arasında sesi en çok duyulanlardandı. Nisan 2013’te, vekillerin son oylaması yaklaşırken, bütün Hristiyanları yasaya karşı duruşlarını sürdürme çağrısı yapmış ve “Bu durum bir şiddet toplumu oluşturacak” demişti.

Fransa’da evlilik eşitliği tartışmaları

Hristiyan Demokrat Parti Genel Başkanı, eski Bakan Christine Boutin de eşcinsel evlilik karşıtı eylemlerin başını çekenlerdendi. Ayrıca karşıt olan diğer isimler: Herkes için Eylem (Manif Pour Tous) önderi mizahçı Frigide Barjot, Katolik dini liderler (Başta Andre 23), aşırı sağ örgütlerdi. Bu karşıt eylemlerde Christine Boutin “Eğer bu teklif yasallaşırsa iç savaş çıkar” demiş, Frigide Barjot, Hollande'ı diktatör olarak suçlamış ve “Kan istiyorsa alacak” cümlesini kurmuştu.

Eşcinsel evlilik karşıtı eylemde polisler gaz bombası kullanmış, eşcinsel evliliği en fazla destekleyen isim, yeşillerden senatör olan, feminist tarihçi Esther Benbassa'nın arabası tahrip edilmişti. Milletvekili Philippe Cochet bu kanunun çocukları katledeceğini öne sürmüştü.

Son Yazıları