İnsan Hakları / Barınma

Barınma hakkı için ‘trans dostu’ emlakçı veritabanı

Cuma, 23 Aralık 2016
Haber: Kaos GL

Los Angeles’ta transların barınma sorununu çözmek için yeni bir örgütlenme: TransHaven (TransSığınak) LA.

TransHaven (TransSığınak) LA'nın amacı Los Angeles'daki transları bir araya getirerek güvenli ortamlar yaratmak. Proje, uzun süreli çözümlerin de önünü açıyor.

“Yer altı trans rayı” olarak tanımladıkları bu sistemde, TransHavenLA'nın amacı translara evlerini geçici bir süre açmak isteyenleri bir araya getirmek ve aynı zamanda henüz isim değişimi ya da kimliğindeki cinsiyet ibaresini değiştirmemiş translara dost emlakçılardan oluşan bir veritabanı oluşturmak.

Kısa bir süre önce tanıtımı yapılan bu girişim yola çıkışını Noel kazağı ve ihtiyaç sahiplerine hijyen kiti kampanyası ile kutladı. TransHavenLA hijyen kiti masrafını karşılamak için PayPal bağışı kabul ediyor. Bu hijyen kitinin içinde deodorant, diş macunu, diş fırçası, kokusuz sabun, tarak, ıslak mendik, şampuan, tampon ve ped bulunuyor.

TransLatin@s Koalisyonu’ndan Aly Flores kampanyayı şöyle anlatıyor:

“Bu tarz kampanya ve örgütler önemli çünkü toplumun geri kalanı için çok kolay erişilebilir görünen, verili bazı şeyler biz translar için o kadar da kolay elde edilebilir olmuyor. En son ne zaman bir deodorant alacak paranız olmadı? Bu soru hiç aklınıza geldi mi? Biz, ihtiyaçlarını karşılayamayan insanlarla dayanışarak sürekli sömürü ve ayrımcılıkla bezeli bu sistemle mücadele ediyoruz.

Oluşum hakkında daha detaylı bilgi için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.