Yaşam / Siyaset

HDK: ODTÜ boykotunu selamlıyoruz, LGBTİ+’ların varoluş mücadelesinin yanındayız

Çarşamba, 29 Mayıs 2019
Haber: Kaos GL

HDK Genel Meclisi’nin sonuç bildirgesinde ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısı da yer aldı: HDK, ODTÜ boykotunu selamlarken, LGBTİ+’ların varoluş mücadelesinin yanında olduğunu bir kez daha ilan etmektedir.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Genel Meclis toplantısı 26 Mayıs’ta İstanbul’da yapıldı. HDK’nin dokuzuncu dönemine ait üçüncü genel meclis toplantısı sonuç bildirgesinde LGBTİ+’ların hak mücadelesine dönük baskılara da dikkat çekildi:

“LGBTİ+’ların hak ve tanınma mücadelesinin bastırılması, taleplerini kamusal olarak dile getirdikleri zeminlerin yok edilmesi uzun süredir rejimin başlıca hedeflerinden biridir.

“Son olarak ODTÜ’de yapılmak istenen Onur Yürüyüşüne üniversite yönetimince izin verilmemiş, sonrasında polis saldırısına tanık olunmuştur.

“Saldırının ardından başlayan boykot ise üniversitelerin üzerine ölü toprağının serpildiği bir dönemde umudu büyüten adımlardan biri olmuştur. HDK, ODTÜ boykotunu selamlarken, LGBTİ+’ların varoluş mücadelesinin yanında olduğunu bir kez daha ilan etmektedir.”