İnsan Hakları / Sağlık

Esra Arıkan açlık grevini bitirdi

6 Ağustos 2019
Haber: Kaos GL

Trans kadın mahpus Esra Arıkan, sağlığa erişiminin engellenmesi nedeniyle başladığı açlık grevini, taleplerinin hapishane idaresi tarafından karşılanmasının ardından sonlandırdı.

İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutulan trans kadın mahpus Esra Arıkan, sağlığa erişim hakkının engellenmesi nedeniyle başladığı açlık grevini, taleplerinin hapishane idaresi tarafından karşılanmasının ardından sonlandırdı.

Esra Arıkan idrar yollarındaki sıkıntının tedavisi için cinsiyet uyum ameliyatı olduğu Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevkini istedi ancak hapishane idaresi sevki gerçekleştirmedi. Bunun üzerine Arıkan,29 Temmuz’da doktoruna ulaşıncaya kadar açlık grevi yapacağını duyurdu.

Esra'nın eyleminin ardından hapishane idaresi geri adım attı ve Esra’nın, talepleri doğrultusunda Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevkini sağladı.

Tedaviye başladı

Esra, burada cinsiyet uyum ameliyatını gerçekleştiren doktor tarafından yeniden muayene edildi ve tedaviye başladı. Ayrıca doktorun önerisi ile Esra'nın odasında gerekli düzenlemeler de yapıldı.

Hastaneye sevki sonrasında hapishanenin 1. müdürü ile de görüşen Esra, 2 Ağustos Cuma günü açlık eylemini sonlandırdı.

İlgili haber:

Trans tutsak Esra Arıkan: ‘İşkence görüyorum’

Cinsel eğilim farklılığı’ havalandırmaya çıkmaya engel!

Trans mahpus Esra’ya İzmir’den destek

İzmir’de trans mahpus Esra ile dayanışma etkinliği

Mektuplarımız trans mahpus Esra’ya!

Dayanışma kazandı: Esra Bakırköy Kadın Hapishanesi’ne sevk edildi

Esra Arıkan açlık grevinde

Esra Arıkan açlık grevini bitirdi

Trans mahpus Esra Arıkan açlık grevinde