19/04/2013 | Yazar: Selçuk Candansayar

Akil İnsanlar Heyeti’nin Akdeniz Bölgesi grubu, Burdur’un Bucak ilçesine bağlı Karapınar köyüne geldi. Heyet üyelerini köyde Bucak Kaymakamı Osman Hacıbektaşoğlu ve AK Partili Bucak Belediye Başkanı Ramazan Ayaz ile köyün ileri gelenleri karşıladı.

Selçuk Candansayar | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Selçuk Candansayar
Heyetin Başkanvekili Lale Mansur, “Ümitliyim bu sefer. Gerçekten kararlılar, başarmak istiyorlar. Yavaş yavaş hayal etmeye başladım, bu olursa, başarılırsa, nasıl bir ülkede yaşacağız diye. İlk defa ömrümde hayal etmeye başladım” dedi.
 
Akil İnsanlar Heyeti’nin Akdeniz Bölgesi grubu, Burdur’un Bucak ilçesine bağlı Karapınar köyüne geldi. Heyet üyelerini köyde Bucak Kaymakamı Osman Hacıbektaşoğlu ve AK Partili Bucak Belediye Başkanı Ramazan Ayaz ile köyün ileri gelenleri karşıladı.
 
Heyet önce, köy kahvesine oturdu, niye geldiklerini, amaçlarının ne olduğunu anlattı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu köylülere, “Hepinizin bildiği gibi devletimiz bir süreç başlattı. Ülkemizdeki bu huzur sürecinde ’Vatandaşımız, halkımız ne düşünüyor?’ diye bize görev verdiler. Ne düşünüyorsunuz bu süreçle ilgili iletmek istediğiniz bir şey varsa bunun alıp devletimize iletmek üzere sizlerle beraberiz. Eskiden postacı vardı. Artık kalmadı. Biz sizin postacınız olacağız. Sizin mektubunuzu alacağız doğrudan Ankara’ya ileteceğiz” dedi.
 
Süreçle ilgi düşünceleri sorulan Karapınar köylülerinde ortak düşünce, “Bir şey diyemeyeceğim. Onu hükümet bilecek” diye oluştu. “Kaygın, endişen var mı?” sorusuna “Yok” diye cevap verilirken, “Çözülecek mi?” sorusunun cevabı “Terör kalksın ortadan. İnşallah” oldu.
 
Köye girişinde çocuklar tarafından kır çiçekleriyle karşılanan Kadir İnanır ise, “Kaygıları ortadan kaldırmak için geldik. Herkesin bir kaygısı varsa bizim de var. Konuşarak güzel diyaloglarla barış sürecinde güzel duygularla sorunlarımızı ortaya koyacağız” dedi.
Köy kahvesindeki toplantının ardından heyet, kendileri için hazırlanan gözlemeli kahvaltıya geçti. Lale Mansur, gözlemeleri hazırlayan köylü kadınların yanına gitmeyi tercih etti. Onların yanında oturan Mansur, Kadir İnanır’ın kendisine hediye ettiği kır çiçeklerini kadınlara verirken, “Temel problem aynı. Erkekler orada oturuyor, kadınlar burada çalışıyor” dedi. Lale Mansur’un bu serzenişleri üzerine Karapınar köyünden bir erkek, gözleme tepsisini alarak çalışan kadınlara yardım etti.
 
Kahvaltının ardından yapılan duadan sonra Akil İnsanlar Heyeti’nin erkek üyeleri, gözlemeleri hazırlayan kadınların yanına gitti. Heyet Başkanı Hisarcıklıoğlu, kadınlara, “Yeni çözüm süreci ile ilgili ne düşünüyorsunuz?” diye sordu. Kadınlar, “Her şeyin hayırlısı. Hayırlısı neyse o olsun” karşılığını verdi. (yazı cnnturk.com’dan kısaltılarak alınmıştır, merak edenler için fotoğraftaki kişi Bronislaw Malinowski)

Etiketler:
Nefret