15/02/2011 | Yazar: Selçuk Candansayar

Daha Bülent Arınç’ın ‘hayat seksten ibaret değildir’ dil sürçmesinin etkisi geçmeden bu kez üstelik dört kadın AKP milletvekilinin cinsel

Selçuk Candansayar | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Selçuk Candansayar

Daha Bülent Arınç’ın ‘hayat seksten ibaret değildir’ dil sürçmesinin etkisi geçmeden bu kez üstelik dört kadın AKP milletvekilinin cinsel saldırganları hadım ettirme yasa önerisi ortaya çıktı. Araya giren Osmanlı padişahını şehvet düşkünü gösteriyorlar, infialini de katarsak AKP zihniyetinin cinsellikle oldukça sıkıntılı görünen bir ilişkisi olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Tabi sadece bu üçü değil. Kendisine yakın hissettiği bilimcilerin bile, etmeyin eylemeyin eşcinsellik hastalık değildir, demelerine karşın Aliye Kavaf’ın, eşcinsellik ve tv dizilerindeki kendi deyimiyle tiksindirici erotizmle inatlaşması, iktidar partisi milletvekillerine eşlerini boşama ve ikinci eş alma yasağı getirilmek zorunda kalınması ya da muhafazakar garsoniyerlerin toplandığı Başakşehir iddiaları, iktidar ve yakın çevresindeki zihniyetin cinsellik algısında aklının ve olasılıkla uçkurunun karıştığını düşündürüyor.

Hadım ettirme yasa taslağı üzerine söylenmesi gerekenleri Selami İnce dünkü BirGün pazarda yayımlanan ayrıntılı ve bilgilendirici yazısıyla söylemiş. Selami, AKP zihniyetinin karanlık kuytularındaki faşizmi göz önüne çıkarıyor.

Yasa önerisi karşısında başta psikiyatrlar olmak üzere hekimlerin de tüyleri diken diken olmuş durumda. Bu dehşetin en temel nedeni ise hadım ettirme yönteminin ‘hasta’ nın rızası ve doktor kararına değil, sağlıkçı olmayan hakim kararına bağlanmak istenmesi. Bunun anlamı bir insanın bedensel ve ruhsal bütünlüğüne müdahale etmek demek olan tıbbi tedavinin hasta-hekim ikilisinin mahremiyeti ve haklarından çıkarılıp, hukuki bir ‘cezalandırma’ aracına dönüştürülmesidir. ‘Suçlulara’ toplumu koruma ve temizleme amacıyla tıbbi tedavinin kullanılması doğrudan ve sistematik olarak Nazilerce uygulanmıştır. Irkçılıktır yani. Üstelik mağdurlarında derin yaralar açan cinsel şiddet ve çocuklara cinsel saldırı (pedofili) sorunlarını hadım etme yönteminin çözdüğünü gösteren tek bir tıbbi kanıt yoktur.

Peki AKP zihniyetinin cinselliği tiksindirici bir yaşantı olarak anlamlandırması ve kendi kafasındaki cinsellik tarzı dışındakileri ırkçı bir bakışla damgalayıp, cezalandırmak istemesinin ardında ne yatıyor olabilir?

Bu ruhun karanlık köşelerine cinsellikle ilgili arzu ve korkular iç içe sinmişe benziyor. Asıl olarak kadına ve kadın cinselliğine karşı hissedilen korku ve arzu açmazı. Bir yandan reşit olmayan kız çocuğunu, babasının onayıyla evlendirmeyi doğal bulurken öte yandan kadının cinselliğini ancak bir erkeğin kontrolü ve tahakkümü altında yaşamasının zorunlu olduğuna inanmanın uzantısı.

Okullarda kız ve oğlan çocuklarının aynı sınıfta, aynı sırada oturmalarından rahatsız olmakla, kadını cinsel kışkırtıcılığın nesnesi olmaması için kapatmaya zorlamak arasındaki bağ gibi.

Bu zihniyet 16-18 yaşlarındaki gençlerin değil öpüşmeleri, el ele tutuşmalarını bile ahlaksızlık ve günah diye belletmeye çabalarken, 16 yaşında bir genç kızı babasının onay vermesi durumunda kendisinden kat kat yaşlı bir erkeğin koynuna yollamakta sakınca görmez.

Acı ama şaşırtıcı olmayan ise bu erkek tahakkümünün taşıyıcı, besleyici vasatının çoğu zaman yine kadınlar olması. Cinselliği bir organın bir başka organın içine girmesinden ibaret olarak bildikleri anlaşılan kadın milletvekillerinin cinsel saldırı suçlularının cinsel organları işlevsizleştirilince cinsel saldırı sorununu çözebileceklerini sanmaları ‘normal’.

Acıklı olan ise AKP tarzı taşra gericiliğinin yükselişiyle cinsel saldırı oranlarının, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artması arasındaki ilişkinin görülememesi. Cinsellik ne zaman bir tahakküm ilişkisine indirilirse cinsel saldırı o kadar yaygınlaşır. Özellikle kadını olmak üzere her iki cinsiyeti de özgürleştirici cinsellik ise cinsel saldırı oranlarının azalmasını sağlar. Toplumsal hayatta kadınla erkek ne kadar iç içe ve yan yana olurlarsa cinsel saldırı o denli azalır.

AKP zihniyetinin kadını korur gibi görünen kadın düşmanlığının yine kadınlar eliyle yürütülmesinin şahikasıdır hadım ettirme önerisi.


Etiketler: yaşam, siyaset
Nefret