20/08/2014 | Yazar: Selçuk Candansayar

Arınç’ı ciddiye almamız gerekiyor. Onunla güle oynaya mücadele etmeliyiz ama ciddiye almalıyız.

Selçuk Candansayar | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Selçuk Candansayar

AKP zihniyetinin cinsel sorunlarını dile getirmek hep Bülent Arınç’a nasip oluyor

Nedendir bilinmez ya da bilmek istemesek onun için daha iyi olacak galiba ama AKP zihniyetinin cinsel sorunlarını dile getirmek hep Bülent Arınç’a nasip oluyor. Mesir macunu şenliklerinde macun yakalamaya kilitlenen gözlerindeki arzu mu dersiniz, birkaç yıl önce ‘hayat seksten ibaret değil’ sürçmesi mi? Daha Aylin Nazlıaka’ya yönelttiği terbiyesiz ifadeler sayesinde kadınların vajinaları olduğunu öğrenmesinin şokunu atlatamamışken, şimdi de iffetli kadınlar uluorta kahkaha atmaz deyiverdi. Bu demeci üzerine sosyal âlemde kahkahalı fotoğrafları paylaşılan büyük hanımdan kalayı yemişcesine demecini düzelteyim derken iyice battı; iffetli kadın gülebilirmiş ama kocasını bırakıp tatile gidemez, hele ‘direk görünce kendimi tutamam’ diyemezmiş!

Arınç sayesinde anladığımız kadarıyla AKP’liler medyanın magazin haberlerinin sıkı takipçileri. Ne zaman cinsellik çağrıştıran bir magazin haberi olsa, başta Bülent Arınç olmak üzere AKP’liler haberden haberdar olduklarını gizleyemiyorlar. Sanki ‘ağır siyasi’ mesailerinin sonunda stres atmak için medyada cinsellikle ilgili ne var ne yok okuyup, seyrediyorlarmış gibi, her şeyi biliyorlar. Hüseyin Çelik’in de televizyondaki şov programlarının takipçisi olduğunu sunucunun göğüslerinin detaylarını vermesiyle öğrenmiştik. Hani google istatistiklerinde Türkiye’den porno sitelere en çok giriş yapılan illerin Orta Anadolumuzun güzide muhafazakâr kentleri olması gibi bir durum. Alkollü içki satışlarının da aynı bölgelerdeki yoğunluğuna bakınca bizim muhafazakâr dindarlarımızın külli bir bölümünün ‘batının sadece tekniğini değil, cinsel özgürlüğünü de almaya’ karar verdiklerini düşünüyor insan.
 
Bir ara milletvekillerinin, başörtülü eşlerini boşayıp, sarışın başı açık kadınlarla evlenmeye kalkmalarına bile yasak getirmek zorunda kalan bir zihniyetten söz ediyoruz. Koskoca Başakşehir’in muhafazakâr garsoniyer diye nam yapmasına neden olanlardan.
 
Ama her şey o kadar eğlenceli değil. Zihniyetin siyasi alandaki ikiyüzlülüğünün bin beteri özel alanda yaşandığı için Türkiye’de kadın cinayetleri yüzde bilmem kaç bin arttı devri iktidarlarında. Onlar sayesinde ‘küçük Amerika’ olduk! Tıpkı ABD’de olduğu gibi ikiyüzlü muhafazakâr ahlak(sızlık) kadına yönelik şiddetin katlanarak artmasına neden oluyor. Kadını kontrol edenin dünyayı kontrol edeceğini bildiklerinden bir yandan kadınlar ve bedenleri üzerinde kadınların canı pahasına tahakküm kurmaya uğraşırlarken aynı anda kadını ve kadın bedenini sadece ‘erkek için cinsel bir araç’ olarak görmenin ve kullanmanın ideolojisini yaygınlaştırmaya çabalıyorlar.
Arınç’ta kendini ifade eden bu ‘errkek’ dil, sadece eve kapatıp, çocuk doğurttuğu ve bedeninin denetimini ele geçirdiği kadın tipi kurmaya çalışmıyor. Aynı zamanda bu vasıfları taşımayan kadına da iffetsiz etiketi yapıştırarak, ‘orta malı’ muamelesi yapıyor. Asıl tiksindirici olan tam da bu. İffetli kadınlar erkeklerinin denetimi altında saygıdeğer hanımefendiler olarak güya yüceltilirken, iffetsiz kadınlar isteyen herkesin fotoğraflarına, haberlerine bakıp nefsini köreltebileceği ‘köle-cariyeler’ olarak sınıflandırılıyorlar. AKP’nin iffetli kadınları da buna çanak tutuyor.
 
Arınç’a gülebiliriz, hem de istediğimiz tarafımızla ama biz güldükçe o gerileyeceğine saldırıya geçiyor. Ona gülenlerin, yav amma saçmalamış, bu kadar da olmaz diyenlerin çoğunun içinde de ‘küçük Arınç’lar olduğunu unutmamamız gerekiyor. Arınç’ta faş olan erkek zihniyetinin amacının terbiye üzerinden kadını nasıl kontrol etme gayretinde olduğunu görmek ve mücadele etmek gerekli. Arınç’ı ciddiye almamız gerekiyor. Onunla güle oynaya mücadele etmeliyiz ama ciddiye almalıyız.

Etiketler:
Nefret