13/02/2012 | Yazar: Osman Bulugil

Barcelona ile rakipleri arasındaki farklardan bahsetmek artık çok anlamlı değil. Akıl yürütmemizi Barcelona nasıl durdurabilir üzerine kurarsak daha ilginç noktalara ulaşabiliriz.

Osman Bulugil | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Osman Bulugil
Barcelona ile rakipleri arasındaki farklardan bahsetmek artık çok anlamlı değil. Akıl yürütmemizi Barcelona nasıl durdurabilir üzerine kurarsak daha ilginç noktalara ulaşabiliriz. Bu açıdan yazımızda Barcelona ile maç yapan bir rakip takımmış gibi düşünmeye çalışacağız.
 
Barcelona ile 0-0 giden bir maçta gerçek skor bu değildir. 0-0 karşıdaki takımı yanıltıcı bir skordur ve dakika kaç olursa olsun bu aslında Barcelona’nın 1-0 önde olduğu bir maçtır diyebiliriz. Çünkü maç başladıktan sonra berabere devam ederken Barcelona hemen herkesin bildiği normal oyununu oynamaya devam eder. Tam da bu noktada Barcelona bu oyunuyla 1-0 öndedir zaten. Normal oyunlarındaki temel mesele, sete çevirdikleri oyunda, pas trafiği ile uyutup, sonra rakibin teorik olarak kaptığı alanda, yeni alan ve hızı üretmek oluyor. En ufak bir hatada veya alan yaratma sonrasında gerçek skor ortaya çıkıyor ve aslında berabere gidiyor gibi görünen maç bir anlamıyla gerçeğe bürünüyor.
 
Tabi bundan sonra rakibin işi çok daha zor. Geriye düştüğünde de, artık maçı çevirmek bir yana topu Barcelona’dan alabilmek için bayağı uğraşmak zorunda. Artık La Masia’da altyapıdan beri öğrendikleri en iyi şeyi, yani zevk aldıkları oyunu ‘mükemmel haliyle’ öne geçtiklerinde oynuyorlar.
 
Peki rakibin yapması geren ne diye düşünmemiz gerekiyor?  Öncelikle Barcelona’dan topu alıp, onları topla az oynatma şansızınız pek de yok. Öyleyse rakibe düşen yine Barcelona’yı oynatmak olacak, ama oynayacağı sınırı kendi çizmek kaydıyla. Bunu  bir yolu Barcelona’ya karşı önde pres yaparak başlamak ve gol pozisyonu üretmeye çalışmak olduğunu söyleyebiliriz. Öne geçtiğiniz taktirde, bundan sonra yapmanız gerekenler hem daha zor ama bir o kadar da belirgin oluyor. Barcelona’ya karşı öne geçmek, öncelikle onların normal oyunlarını oynamalarını aksatıyor. Yani öndeyken gibi , o zevk aldıkları , oldukça sabırlı, sete çevirip boş alan ve hızı ürettikleri oyundan başka bir oyun ortaya çıkıyor. Burada artık Barcelona, skor telaşına kapılabiliyor. Bu da onların en güçlü yanlarını, onlar için bir zaaf, sizin için bir avantaja dönüştürebilir. Artık skor telaşındaki bir Barcelona, bu süre uzadıkça kendi oyunundan uzaklaşıyor. Bir süre önde kalırsanız ve Barcelona da telaşlanmaya devam edeceğinden dolayı, maç beraberken ya da önde oldukları kadar sabırlı oynamıyorlar. İşte onarlın zaafı da yine onların oyununda yatıyor. Sabırlı oynamadıklarında da artık, o ince gollük paslar yerine daha hemen amaca ulaşmaya yönelik paslar kullanabiliyorlar. Burada rakibin alan markajı yapması da kolaylaşıyor. Çünkü kapattığınız alanda boşluk üretmek bir adım geriye düşüyor. Bu da Barcelona’yı yine topla oynatıp, fakat üretken olmaktan uzaklaştırıyor. Artık rahat alan daraltıp, Messi gibi bir oyuncuyu çok zor olsa da kademeli bir defansla bir süre egale edebilme şansınız doğabiliyor.
 
Barcelona’ya karşı öne geçmenin aynı sıra diğer bir önemli nokta da ileriye hızlı ve genellikle uzun topla çıkıp, ileride zaman kazanabilmek oluyor. Pasla çıkmaya çalışırsanız zaten çok iyi alan daralttıkları için topu kazandıklarında, sizin alanınız bozulacağı için hemen pozisyon bulabilirler. Yani en büyük risk çıkarken top kaptırmak olacaktır. İleride sırtı dönük oynayabilen, ve topu ölü noktada bile olsa (korner direği yakınlarında bile) tutabilen forvetiniz olduğunda bu takımın çıkmasını rahatlatır. Bu oyunda zaman kazandırırken, aynı zamanda Barcelona defansı yerleşmeden yapılacak hızlı bindirmelerle de gol pozisyonu yakalanabilir. Topu ayağında iyi saklayan iki forvetiniz olduğunda, Barcelona hemen üzerine gelerek alan daraltıyor. Bu bir tarafıyla da alan daralttıklarında alan boşaltmaları anlamına geliyor. Bu alana hızlı bindirmeler yapılınca da Barcelona kalesinde pozisyon bulabilirsiniz. Bu açıdan Barcelona’nın oyunu oynarken sınırı çizebilmek de, oyunu sette oynarken yaracılıklarını minimize etmekten geçiyor. Bunu en önemli yolu da öne geçmek. Öne geçmenin yolu da önce ileride top tutabilmek ve hızlı bindirmeler yapabilmekten geçiyor.
 
Barcelona topla oynayacağı aşikar. Topla oynamanın sınırlarını onlar belirlerse size kaç fark atacaklarını belirlemiş olurlar. Bu sınırı rakip takım çizebilirse Barcelona’yı yine en güçlü yönü olan topla oynamasına engel olmadan onu durdurmuş hatta egale etmiş olacaktır.
 

Etiketler:
Nefret