26/03/2018 | Yazar: Bora Şahinkara

Bir kölenin, kendisinin bir köle olduğunun ayırdına vardığı ilk an, aynı zamanda özgürleşmesinin, kendi benliğine giden yolculuğun başladığı andır.

Bora Şahinkara | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Bora Şahinkara

Bu resim, ilk kez 2015 yılında bir bez çantaya çizilmişti. 2017 yılında görsel baskılı kilden kolyeye, 2018 yılında ise görselinin bir kopyası yine kilden yapılmış bir bileklik taşına aktarıldı.

Bu figürün çizeri olan Yesra Güzel'in bizzat bana anlattığı alt metnini, bu yazı bittiğinde kendisine teyit ettirmiş veya varsa düzenleme taleplerini yerine getirmiş olarak aktarmak istedim.

Çizimde mavi saçlı siyahi bir kadını resmettiğini söylüyor Yesra. Bu figürü çizdiği sıralar felsefe bölümünde okumaktaydı. Aynı günlerde yazdığı bir makaleden esinle, Nietzsche'nin bir teorisini; eline boyayı ve düz beyaz renkli kumaşı aldığında yarattığı figürle de ifade etmiş. Bir muhabbetimizde bunu duyunca kendisine heyecanla kulak kesildim. Bahsettiği Nietzsche söylemini, kendi cümlemle anlatmaya çalışacak olursam şuydu: Bir kölenin, kendisinin bir köle olduğunun ayırdına vardığı ilk an, aynı zamanda özgürleşmesinin, kendi benliğine giden yolculuğun başladığı andır.

Kölelik durumunu farkediş anına ulaşmak da kolay bir süreç değil. Kadının saçları kendisini çevreleyecek kadar uzamış..

Bahsi geçen 'o an'ın dönemeci yaşanmış, dönülmüş ve özgürleşme yolculuğuna girilmiş olduğunu ise saçların savrulmakta oluşundan anlıyoruz sanki. Zaten bakar mısınız; elbise de özgürlükçü bir park direnişinin ikonlaşan fotoğraflarından birindeki gibi kırmızı renkli, değil mi? 'Bir rüzgar' sebebiyle uçuşmakta. Tıpkı saçları gibi. Özgürleşiyor yani. Kendisini buluyor. Loading...

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazılardan yazarları sorumludur. Yazının KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Etiketler:
Nefret