11/11/2014 | Yazar: Mert Öz

Barış emekle adalet isteyen bir süreç. İmaj malzemesi değil.

Mert Öz | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Mert Öz
Orson Wells’in ünlü radyo oyunu sunumu sırasında, dinleyicilerin oyunu bir haber bülteni şeklinde algılaması sonucu dünyayı uzaylıların işgale başladığını zannederler. İnsanların yerleşim yerlerini terk etmeye başlaması kitle iletişim araçlarının insanları alışık olmadıkları ve bilgileri bulunmadıkları konuda ne kadar yönlendirici olabileceği hakkında tarihsel bir örnektir.
 
Medya organlarının içerik üretimi dolayısıyla yönlendirici oldukları Kabataş’taki eldivenli grupların bildirdiği kadarıyla bile sıkça tekrarlanan bir durumdur. Haberi ana akımın ideolojik perdesi ve teknik kuşatması dışında olayın içinden okuyan yurttaş haberciliği günümüzde bağımsız iletişim ağlarının varlığını mümkün kılmaktadır. Bu da daha güçlü alternatif/karşı yayınların yaratılmasını sağlamaktadır. Anlık, etkili, farklı yaklaşımı sergileyebilen bia ve yayınlar çeşitlenerek artmaktadır.
 
Bir dönemi okumak ise o dönemde soluğu kesilmeye çalışanlarla var olacaktır. Tarihin söylemleri politikayı şematize ettiğinden saklı kalanlar insana gömülüyor. Hele bir savaş halinden söz ediyorsak kalanları ortaya koymak kolay değil. “Bildiğin Gibi Değil” bir acı kalımından ziyade önemli bir yüzleşmenin gerekliliğini sunuyor. 90’larda Güneydoğu’da çocuk olmak… Rojin Canan Akın ve Funda Danışman’ın ortaya koyduğu eserle 19 insanın öyküsünü yetişkinliğin diliyle coğrafyanın çocuklarından dinliyoruz.
 
Öykülerin ortak kesitleri işkencenin rezil tüm yüzlerini gören insanlar;  kaybolan babalar, evlatlarını kaybeden anneler, yaşamlarını çatışmada yitiren kardeşler, tecavüze uğrayan çocuklar, taranan evler, yakılan köyler hepsi savaşın kapatılamayan yaralarıdır.

Bugüne kadar her olay karşısındaki tutum ezberlenmiş reaksiyonlarla tepenin ardındakileri suçlamak oldu. Şimdi ise umut tüccarlığıyla barış kurgulayanlar yeni yaralar açmaktan başka yapacak bir şeyleri olmadığını farklı yollarla kanıtlamışlardır. Barış emekle adalet isteyen bir süreç. İmaj malzemesi değil. Yüzleşme gerekliliğinin getirdiği cesaret yaşamın pratiklerinde kendini göstermelidir. Onların anlatıları bizim için yüzleşme notları, devlet dersinin şaşırtmayan zulüm kazıntıları olarak yerini alıyor. 


Etiketler:
Nefret