23/12/2014 | Yazar: Eser Gündüz

Ne demişler, bu dünya Sultan Süleyman’a kalmadı, sana mı kalacak eyy iktidar.

Eser Gündüz | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Eser Gündüz
Türkiye’nin sürüklendiği batak şu geçen günlerde o kadar net bir hal aldı ki, artık yazmak konusunda çekincelerim başladı. Çekince derken pek tabi korkudan söz etmiyorum… Nasıl desem sevgili dostlar, etrafınızda yazmak için kullanacağınız bütün olaylar ya da olgular kötü bir his yaratıyorsa, bir müddet sonra elinizi eteğinizi her şeyden çekip gitmek isteği duyuyorsunuz.
 
İstanbul Şehir Tiyatrolarıyla bir şok yaşadım bu sabah. Cibali Karakolu’nda bir orospu rolüne yasak gelmiş. Tiyatrocu Nedim Saban, Twitter hesabından paylaştığı mesajda “Artık tiyatroda orospu rolü oynamak yasak! Şehir Tiyatrosu Cibali Karakolu’nda bu rolü oynayan oyuncunun sahnelerini kaldırıp, oyuncuyu atmış” demiş.
 
Şaşırdık mı? Tabi ki hayır!
 
Sanattan, bilimden, felsefeden ve bilumum bütün olgulardan uzak bir toplum yaratmak için 4 nala koşturan iktidar, siz istediğiniz kadar yırtının, bana karşı çıkamazsınız, ben ne dersem o olur diyor.
 
Başarıyorlar mı? Evet, başarıyorlar. Çünkü karşı çıkanları bir bir öldürüyorlar, asıyorlar, kesiyorlar, katlediyorlar.
 
Mesela, Berkin Elvan yürüyüşüne katıldı diye bir akademisyene 11 ay hapis cezası verebiliyorlar. Yargıyı kontrol ediyorlar, kolluk kuvvetlerini, Hasan Sabbah’ın mankurtları misali insanların üstüne salıveriyorlar, sıkıyorsa kaçma, çekilme.
 
Seni canınla yüzleştiriyorlar. Bana itaat etmezsen canını alırım diyorlar.
 
Üstüne bir de pis pis sırıtıyorlar.
 
İğreniyorum. An geliyor umutsuzluğumla beraber kusuyorum.
 
Bölünüyoruz, bölüyorlar.
 
Bizimle dalga geçiyorlar.
 
Pınar Selek’i defalarca yargıladılar, defalarca ispatlayamadılar. Tekrar tekrar yargılayacaklar.
 
Sahi, bir yerlerde gizli kamera varda biz mi göremiyoruz. Bu şaka ne zaman bitecek. Öldüğümüz gün mü?
 
Kısa ve öz. Bugün yazmayı bırakıyorum. Birkaç hafta sonra sizlerle ikinci kitabımı çıkardığım vakit buluşacağım. Kim bilir, belki de küllerimden doğacağım. Ama ruhumdaki pes etmeyen o insanı dizginlemeyeceğim. Yargıda gelse, kolluk kuvvetleri de gelse, bir gülücükte ben atacağım.
 
Ne demişler, bu dünya Sultan Süleyman’a kalmadı, sana mı kalacak eyy iktidar.
 
Kalın sağlıcakla. 

Etiketler:
Nefret