24/07/2013 | Yazar: Halil Kandok

İzmir’de 50 yaşında bir erkek, başka bir erkek tarafından başı ezilerek öldürüldü. Kaos GL muhabiri Halil Kandok, medya ve yargı güvencesinde işlenen erkeklik cinayetini yazdı

Halil Kandok | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Halil Kandok

İzmir’de 50 yaşında bir erkek (K.Y.), başka bir erkek tarafından başı ezilerek öldürüldü. Cila ustası olarak çalışan, evli ve bir çocuk babası olan maktulün katil zanlısı Emre K.’nın hikâyesi ise pek tanıdık:

“Birlikte alkol aldık. Daha sonra beni işyerine çağırdı. Alkol almaya devam ettik. Daha sonra tuvalete girdi, üstünü çıkarıp beni taciz etmek istedi. Vurdum, elimle düşürdüm. Dövdüm, üzerine çıkıp zıpladım.”

Kaos GL muhabiri Halil Kandok, medya ve yargı güvencesinde işlenen erkeklik cinayetini yazdı 

Eşcinseller taciz mi eder, tacize mi uğrar?
Yine bir erkek cinayeti ve katilin anlattıklarına göre sebebi gene homofobi ve aynı bilindik hikâye. Önce alkol alınıyor, sonra eşcinsel olduğu iddia edilen kişi zanlıya asılıyor ve katil zanlısı da bu kişiyi öldürüyor. Hem de nefretle öldürüyor. Ölen kişi belki eşcinsel belki değil. Katil zanlısı belki de cezasını hafifletmek için yalan söylüyor. Homofobik bir toplumuz ya. Eşcinsellik normal karşılanmıyor. Yasalar da heteroseksist geleneksel yapının namus hassasiyetini mutlaka göz önünde bulunduracaktır. Eşcinsellik niye yasalaşmıyor? Heteroseksizmi savunacak boşluklar bırakmak için. Yoksa bir kişi cinsel yöneliminden dolayı öldürülüyorsa, bunun nefret cinayeti olduğunu ve nefret suçları kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini en cahili dahi bilir.

Çok mu incindi erkeklik gururun?
Gelelim cinsel taciz olayına. N’olmuş yani cinsel tacizde bulunulduysa? Çok mu incindi erkeklik gururun? Akşama kadar birbirlerine her türlü küfürü ve şakayı yaparlar, fiziksel olarak kendilerine zarar veremeyecek yapıdaki bir kişiye karşı rencide olurlar. Şimdi erkeklik gururun yerinde mi duruyor artık bu cinayetten sonra? Bir insanın hayatına son verecek kadar utanç verici ve de insan onurunu yerlerde süründürecek bir durum olabilir mi? Tabi şiddetin ve öldürmenin erkekliğin şanına verildiği bir kültürde, cinayetten böbürlenilmesinden olağan ne olabilir değil mi?

Gören de herkesi cinsel perhizde zannedecek!
Bu erkeklik denilen şey ne menem bir şeyse, bakıştan rahatsız olur, öpüşten rahatsız olur, seksten rahatsız olur. Oysa beğenilmiş ve asılınmışsın, daha ne istiyorsun? İltifat olarak algılanması gerekmez mi beğeninin? Tabi erkek kültüründe taciz-tecavüz etme hakkı da erkeğindir, iltifat etme hakkı da erkeğindir, inkar etme, iftira atma hakkı da erkeğindir. Erkeklik dışındaki her şeyin hareketi erkekliğe bir hakarettir, namus meselesidir, ölüm-kalım meselesidir. Size de tuhaf gelmiyor mu, her türlü aşna-fişnenin gizli de olsa yapıldığı bir toplumda, bu kadar namus timsali kesilmesi insanların? Gören de herkesi cinsel perhizde zannedecek.

“Hayır” diyene eşcinseller gerçekten bir şey yapabilirler mi?
Bir de ben homofobik bir toplumda eşcinsellerin tacizkâr olduğuna asla inanmak istemiyorum. Daha biz eşcinseller ve transseksüeller tacize ve tecavüze uğruyoruz. Karşı taraf istemese biz ne yapabiliriz ki? Özellikle "hayır" diyene eşcinseller gerçekten bir şey yapabilirler mi?

Her eşcinsel asılması cinayetle mi sonuçlanmak zorunda?
Bu cinayetin sebebi katilin dediği gibi nefret cinayeti de olabilir, cezadan kendini yırtmak için iftira da olabilir, katilin eşcinsellikle hiç alakası olmayıp tepkisel de olabilir. Ama, bir insanı öldürmek için yeterli bir sebep midir bütün bunlar? Homofobik bir toplumda da yaşasak, her eşcinsel asılması-tacizi cinayetle mi sonuçlanmak zorunda? Yasalar ne işe yarıyor? Eğer bir erkeğin bir erkeği taciz etmesinin cezası ne ise yargı verecektir mutlaka. Şimdi ne oldu? Ölen öldüğüyle kaldı, ne kadar düşük seviyede olursa olsun ceza çekecek olan katil. Erkekliğin şanı, birisini  öldürdüğü için yükselecek mi, orasını bilemem artık.

Eşcinseller maddi bir kurban gibi görülüyorlar
Ülkemizdeki eşcinsel nefret cinayetlerinin ekonomik yönü de var. Eşcinseller genellikle maddi bir kurban gibi görülüyorlar. Bütün gerekçelere rağmen katillerin iddialarının bahane olup, eşcinsel beraberlik için biraraya gelinip, sonrasında genellikle maddi anlaşmazlıklar yüzünden cinayetle sonuçlandığını biliyoruz. Aslında maddi anlaşmazlıktan da öte gasp, hırsızlık diyebiliriz direkt.
 
Konu erkeklik olunca her şey mubah oluyor
Şu aşamada yapılacak olan öncelikli iş, eşcinsel cinayetlerinin nefret suçları kapsamına alınması. Böylece hem eşcinseller güvence altına alınmış olacak, hem de katiller eşcinsellik bahanesinin hafifletici sebebinin arkasına sığınamayıp hak ettikleri gerçek cezayı almış olacaklar. Tabi amaç erkekliği korumak olduğu sürece, eşcinsellerin ve eşcinsellik bahanelerinin yanlış kararlar alınmasına sebep olmasının ne önemi olabilir ki? Konu erkeklik olunca her şey mubah oluyor çünkü.

Eşcinsel nefret cinayetleri medya ve yargı güvencesinde
Haberde gene öldürülen kişinin açık adı ve resmi yayınlanıyor, katilin ise gözleri bantlı ve soyadının baş harfi var sadece. Eşcinsel nefret cinayetleriyle ilgili medyanın tavrı bile vatandaşından yargısına, yasasına kadar eşcinselliğe önyargılı bakış açısının bir göstergesi.

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı
http://www.cihan.com.tr/news/Cinayeti-maktulun-uzerinde-ziplayarak-islemis-CHMTA4NTA4MS8x

Etiketler: insan hakları, nefret suçları
Nefret