17/11/2014 | Yazar: Eser Gündüz

O öpüşme anlarında, içlerindeki heyecan öyle bir yansımış ki ekrana, bu topraklardaki insanın saflığı, temizliği bildiğin somut bir şekilde görülüyor.

Eser Gündüz | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Eser Gündüz
Sosyal sorumluluğu yaşam biçimi haline getirmiş ve üreten insanlar, makam, mevki, kariyer ve popülariteye önem vermeyen, ne olursa olsun, karşısındaki kim olursa olsun iletişimlerini değiştirmeyen insanlardır. Bu yüzdendir ki, kompleksli insanlar, bu tarz kaliteli insanları ezebilmek için ellerinden geleni yaparlar. Çünkü bu çağımızın hastalığıdır. Bu hastalığa sahip olanlar, sanal ve reel olmak üzere iki kişiliğe sahiptirler. Üretmeyen, aksine sürekli tüketen insanlardır. Sanal kimlikleri üzerinden kendilerini erişilmez gösterip, reel kimlikleri beş para etmeyen insanlardır bu insanlar.
 
Neden mi bunları yazdım? Birkaç aydır tanıdığım ve kendisini canlı kanlı görmesem de çokça sevdiğim bir insan ve yaptığı güzel bir proje bu cümleleri sarf etmeme sebep oldu.
 
Adı Damla Yolaç. Kimdir bu Damla Yolaç? Size okuduğu okul haricinde bir de yönetmen olduğunu söylerim ve kalırım. Ancak yaptığı bir proje var ki, projenin ilk aşamalarından beri takipçisiyim, ortaya çıkan ürün, yaşadığım topraklardaki insanı yeniden kat ve kat sevmeme sebep oldu.
 
Projenin adı “Tanımadığın Öpücük”. Türevlerini sosyal medyada özellikle yabancı versiyonları üzerinden görmüşsünüzdür belki. Proje tamamlanıp, videoyu izleyene kadar inanın ben de bu kadar güzel bir şey çıkacağından emin değildim.
 
Neden mi bu kadar beğendim bu projeyi? Projenin her aşamasında gönüllüler var. 18 tane insan, daha önce birbirlerini görmediler ve tanımıyorlar. Öpüşüyorlar… Ama o öpüşme anlarında, içlerindeki heyecan öyle bir yansımış ki ekrana, bu topraklardaki insanın saflığı, temizliği bildiğin somut bir şekilde görülüyor. Pek çoğunun izlediğinde ahlakî kalıplardan öteye hiçbir şey göremeyeceği videoda, gerçekten gönül gözüyle izlerseniz çok fazla şey çıkarırsınız.
 
Çoğu insan bu toplumun bu tarz projeleri kaldıramayacağını söyler. Ahlakî değerlerden, dinden vs. birçok etmen üzerinden yorumlar yapılır. Bazen görmemek lazım derim ve işte Damla Yolaç da bunu yaptı. Hiçbir şeye kulak asmadan tamamladı projeyi. Çok da güzel oldu. Damla projeyle beraber hem farklı olanın, farklılıkların bu ülkede ne kadar önemli olduğunu gösterdi, hem de içinde ne kadar müthiş bir insan yattığını ispatladı.
 
İşte tam da burada yazının başına döneyim. Bu ülkede üreten, içerisinde sosyal sorumluluğu bir yaşam biçimi olarak barındıran ve sokaktaki insanı asla ve asla küçümsemeyip onun gibi yaşayan birçok isim var. Damla Yolaç bunlardan biri. Tanımasam da, görmesem de, dokunmasam da, yalnız olmadığımı bana hissettiren birisi.

Tanımadığın Öpücük… İzleyin efendim.
 
İlgili haber:
 

Video Haber İkon  İlgili Video:


Etiketler:
Nefret