23/01/2012 | Yazar: Osman Bulugil

Bu sezon ilk bakışta 4-4-2’yi doğru uygulayan bir Galatasaray çıkıyor karşımıza.

Osman Bulugil | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Osman Bulugil
Bu sezon ilk bakışta 4-4-2’yi doğru uygulayan bir Galatasaray çıkıyor karşımıza. Burada özellikle forvetlerin hareketliliği ve orta sahada mücadele gücünün yanı sıra üretkenlik sağlayan Melo-Selçuk ikilisi öne çıkıyor. Bir yönüyle takıma adapte olmaya başlayan Semih tam da bu sistemin doğru oynanmasıyla gelişim kat ediyor. Eboue’nin sağ beke geçip Ujfaluši’nin Semih’le oynaması belirleyici etken durumunda.
 
Bu noktada öncelikle 4-4-2’yi daha etkin kılan faktörleri irdeleyelim. İlk olarak; i) iki forvetin de sürekli hareketli olmaları ve boşa çıkmaları ii) kanatların çizgiye inebilmesi kadar içeriye kat edebilmeleri iii) orta sahanın ortasında onayan ikilinin müca
dele gücü kadar topa sahip olma ve dikine bire ikilerle rakip defansın dengesini bozabilmesi gerekiyor. Bu analizden de göreceğimiz gibi Galatasaray için sadece kanat kısmında aksamadan söz edebiliyoruz. Burada öncelikle Kazım takım oyuncusu olmaktan çok uzak ve oyunu büyük oranda aksatıyor. Buraya transfer gündeminde olan  Xherdan Shaqiri’nin gelebilmesi halinde kanatla ilgili sıkıntı büyük oranda çözülecektir.
 
Sol kanata baktığımızda da Emre Çolak, Semih Kaya’yla beraber Galatasaray’ın alt yapıdan yetiştirdiği bir oyuncu. Öncelikle Ağustostaki Galatasaray değerlendirdiğimiz yazıda Emre Çolak için söylediklerimizden bir alıntı yapalım:”Emre Çolak özellikle dikine, rakip defansta forvete gol şansı yaratan, boşluk üreten paslar atabilmede gelişim kat ederse Galatasaray bir 10 numara kazanabilir. Fakat bunun için önce daha da kuvvetlenmesi gerekiyor. Tabi dripling, çalım ve süratini arttıran çalışmaları hiç aksatmadan yaparak”. 
 
Burada Emre için söylemek istediğimiz 4-4-2’nin kanat oyuncusu olarak gelişimini yavaşlayacağı olacak. Emre için en ideal pozisyon olarak forvet arkasında serbest oynaması gerektiğini vurgulayalım. Emre’yi değerlendirirken attığı goller, uzun utlarıyla değil; topu ayağına yapıştıran, dikine rakip üstüne küçük adımlara gidebilen ve defans arasına gollük paslar atabilmesiyle değerlendirmemiz gerekiyor. Bu açıdan Emre’nin bu özeliklerindeki gelişme onun bir benzetme olarak Mesut Özil tipinde bir oyuncu olabileceğini vurgulayalım.
 
Bu sezon için sol kanatta kendine yer bulan Emre, maç içinde birçok kez forvet arkasında serbest dolaşmaya çalışıyor, sağ kanada ve forvet arkasına geçiyor. Bu özelliklerini geliştirebileceği bir oyun formatında Emre Çolak’tan bir kanat oyuncusu değil de bir 10 numara kazanılabilir.
 

Etiketler:
Nefret