10/04/2012 | Yazar: Selçuk Candansayar

Müslüman, Erkek, Sünni, Türk olmak zamanımızın iktidarının ayrıcalıklı karakteri. Bu özellikleri taşıyanlara her şey mubah, kurallar onlar için geçerli değil, tersine kurallar, kısıtlamalar bu dört özelliği üzerinde taşımayanlar için getirilmiş zorunluluklar.

Selçuk Candansayar | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Selçuk Candansayar
Müslüman, Erkek, Sünni, Türk olmak zamanımızın iktidarının ayrıcalıklı karakteri.  Bu özellikleri taşıyanlara her şey mubah, kurallar onlar için geçerli değil, tersine kurallar, kısıtlamalar bu dört özelliği üzerinde taşımayanlar için getirilmiş zorunluluklar.

Eğer bu dört özelliğe sahipseniz Allahın bilinmez ama iktidarın sevgili kulu olduğunuz kesin. Size her kapı kendiliğinden açılır ve ayrıcalıklı olmanın tadını çıkararak yaşarsınız. İhaleye mi gireceksiniz, şartname sizin için esnetilebilir. İş başvurusu mu yapacaksınız özgeçmişinizde yazılanların önemi yok, yeter ki MEST olun. Sınava mı gireceksiniz, yanıt anahtarını önceden almak tabi ki sizin hakkınız. Özelleştirmede kamu malına mı iştahınız kabardı, kredinizi de kamudan sağlarlar.

Özcesi, iktidarın tipi olmak size bir yükümlülük eklemez, tersine size kıyak çekilme hakkı sağlar.

Müslüman olmayabilirsiniz ama bu size Müslümanları rahatsız etmeme yükümlülüğü verir. Bu yükümlülüklerinizi bilmeli ve ona uymalısınız ki Müslüman olmama özrünüz hoş görülebilsin. Ramazan da ortalık yerde bir şeyler tıkıştırarak dolanamazsınız. Saygılı olmak ve oruçlarını ifa eden Müslümanları kışkırtmamak zorundasınızdır. Kilise çanlarınızı çalamaz ve Noel ve Paskalyada tatil talep edemezsiniz.

Alevi olduğunuzu varsayın. Alevi gibi yaşama özgürlüğünüz yoktur, ama Sünnileri üzmemek, sinirlendirmemek, kışkırtmamak zorundasınızdır. Yoksa sizi yakarlar.

Türk, olmama hakkınıza ancak Türk olmadığınızı gizleyerek ve her ne haltsanız artık Kürt, Ermeni bilmem ne, kamusal alanda bu özelliklerinizi öne çıkarmadan yaşamanızla hoş görülebilir. Türk olmamak size en fazla Türk gibi yaşama hakkı tanır. Kendi aranızda Türkçe dışında bir dili fısıldayabilirsiniz ama kamusal alanda Türkçe konuşmak zorundasınızdır. 

Erkek olma hali diyelim örneğin. Erkek olduğunuzda erkek olmak için sizin üstlenmeniz gereken bir ödev yoktur, tersine kadınların sizin erkekliğinizi yüceltmek için taşımaları gereken sorumluluklar olur. Kadınlar, sizin erkekliğinize halel getirmeyecek şekilde yaşamak zorunda kalırlar. Erkek olmaktan gelen doğal haklarınızı tüm kadınlar sorgusuzca kabul etmeli ve erkekliğinizi kışkırtacak davranış ve görünümlerden uzak durmalıdırlar. Durmazlarsa günah sizden gider, onlar kaşınmıştır ve erkek olarak siz de kaşırsınız.

İşte gündelik hayatın sıradan faşizmi kendisini tam da bu karakter örgütlenmesi üzerinden inşa eder. Egemenlik, muktedire ödev değil ayrıcalık sağlar. Tebaaya ise sadece yükümlülük.

Böylece iktidara en küçük muhalefet bile hemen muhalif olanın MEST özellikleri taşımaması üzerinden kurulur. PKK liler sünnetsiz ve eşcinseldirler, aralarında Ermeniler vardır ve Zerdüşt dinine mensuptur, şeytana ateşe taparlar. Abuklamanın sabuklamanın ucu bucağı yoktur.

Hal böyle olunca MEST özelliği taşımamak MEST haklarından mahrum kalmayı baştan kabullenmek olarak değerlendirilir. Çünkü MEST olmamak bir insanlık hakkı değil bir insanlık suçu olarak görülür. Suç kategorisi de kendiliğinden cezalandırılma pratiğini zorunlu kılar.

Eşcinsel olmak bireyin hakkı değil, erkeğe dönük bir hakaret suçu haline gelir. Kürt olmak, Türklüğe hakaret, boynunda haç kolyesi taşımak Müslümanlığa hakaret ve Alevi olmak Sünniliğe hakarete dönüşür.

Hoşgörü ve merhamet kumkuması iktidar bu suçları kendisini kışkırtmadığı sürece görmezden gelebilir, ama bu suçlular bir kere kafalarını kaldırmaya kalksınlar enselerinde boza pişirir. Sivas’ta yakar, Maraş’ta keser, askerde kaza kurşunuyla vurur, dağda kulağından hatıra alır, sokakta istismar eder, tecavüz eder.

İktidarın demokrasi diye dilinden düşürmediği çoğunluğun isteklerine uyma garabeti işte bu türden bir MEST’ler için demokrasidir.
 

Etiketler:
Nefret