17/12/2013 | Yazar: Selçuk Candansayar

Demokrat, ‘çağdaş’, laik, eşitlikçi gibi sıfatları babasının malıymış, bizatihi kimliğinin bileşenleriymiş gibi istismar etmenin ahlaki olup olmadığını sormak şart.

Selçuk Candansayar | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Selçuk Candansayar
İstanbul için Mustafa Sarıgül ve Gürsel Tekin açmazına kendisini sıkıştıran CHP Genel Başkanı ve ‘üst’ yönetiminin gönüllerinde yatan aslanların Adana için Aytaç Durak, Hatay için Mete Aslan, İzmir için Aytun Çıray ve hele de Ankara için Mansur Yavaş olduğunu duyunca durup düşünüyor insan, ne denilebilir diye!
 
Derin tarihsel ‘sosyolocik’ ya da ‘psikolocik’ tahliller yapılabilir ama ortalık tahlilcibaşından geçilmiyor. CHP ve MHP zaten bir elmanın iki yarısıdırla başlayıp; Türkiye’de sol sağdır sağ da soldur geyiğine sardırıp; AKP karşıtı blok, Türkiye cephesi vs diye sürdürüp; aman aman iyi oluyor CHP sağcılaştıkça içindeki sol imkânlar sosyalistlere yönelecek diye ellerini ovuşturarak ‘bekleyenler’in safdilliğinden dem vurulabilir.
 
İnceden dalga da geçilebilir ve iyi de malzeme veriyor CHP’nin bu akılları. Kendi tabanımız bize zaten oy veriyor, AKP karşıtı olup geleneksel olarak bize oy vermeyenleri de bu isimler sayesinde çekebilirsek neden olmasın, ‘cinfikirliliğiyle’ alay etmek çok mümkün.
 
Her iki seçenek de bir hakikatin göz ardı edilmesi demek; sorumluluk ve ahlak!
 
Öncelikle de alay konusu edilebilecek akıl yürütmenin ahlakını sorgulamak zorunlu. Demokrat, ‘çağdaş’, laik, eşitlikçi gibi sıfatları babasının malıymış, bizatihi kimliğinin bileşenleriymiş gibi istismar etmenin ahlaki olup olmadığını sormak şart.
 
Biz sosyal demokrat bir partiyiz, sol seçmen zaten ‘bizim’, onlar zaten bize oy vermeyip de ne yapacaklar, Alevilerin elleri mahkûm, eşitlik isteyen, başını örtmek istemeyen kadınların AKP’ye oy verecek halleri yok, ‘Atatürkçüler’ ağızlarını bile açamazlar, çağdaş, batılı değerlere göre hayat tarzı isteyen gençler akılları varsa zaten bize verirler… E ‘bunlar’ zaten hep bize veriyorlar ve %30 bile etmiyoruz, o zaman AKP karşıtı bloğun CHP’ de toplanmasının yolu ‘sağcı’ seçmene havuç uzatmak! Sağdan isimleri aday gösterirsek çantada keklik oyların üzerine de böylece %5-10 koyabilirsek AKP’yi devirebiliriz.
Hazır AKP ile Cemaat papaz olmuşken bir iki yere de Hizmet destekli aday sokuştursak, valla bakarsın deviririz bile AKP iktidarını, neden olmasın!
Mesele tam da bu akıl yürütmenin ahlaklı olup olmadığı değil mi?
O her ne demekse ve kimleri kapsıyorsa geleneksel tabanım dediğine ‘kul’, olmadı ‘rehin’ muamelesi yapacaksın, yetmeyecek sağcı dediğin seçmeni adayla kandıracağını umacaksın, bir de üstüne bulduğun adaylara da sizler tavşana tuttuğumuz havuçsunuz demeye getireceksin.
 
Güya altın tepside sunduğun ve üstüne atlayacağını sandığın Ankara adaylığına, arkadaşlarımla, ekibimle tartışmalıyım, diye yanıt veren Mansur Yavaş daha sorumlu ve ahlaklı davranıyor.
 
İlla bir tahlil yapılmalıysa bu ancak CHP Genel Başkanı ve üst yönetiminin ‘sağcı’ olmaları olabilir. Bu durumda da TBMM’nde az sağcı az dinci, çok sağcı çok dinci ve çok sağcı az dinci üç siyasi partinin olduğu söylenebilir. Bize ne demek çözüm değil, bizim ülkemizi sömürüyorlar ve şimdi de bizim kentlerimize bir kez daha göz dikmiş durumdalar çünkü.
 
CHP tabanının çoğunluğu olan, üstünde ise azınlıkta olsalar da var olduklarını bildiğimiz solcuların da bir karar vermeleri gerekli; mevziiyi korumak mı yönetime talip olmak mı?

Etiketler:
Nefret