29/01/2016 | Yazar: Bora Şahinkara

Ankaralı bir tiyatro ekibi olan Mek’an Sahne’nin, "Seher ile Ali" oyununu, 30 Kasım 2015 İzmir temsilinde izlemiştim.

Bora Şahinkara | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Bora Şahinkara

Ankaralı bir tiyatro ekibi olan Mek'an Sahne'nin, "Seher ile Ali" oyununu, 30 Kasım 2015 İzmir temsilinde izlemiştim. Oyunun en beni etkileyen cümlesi "5 dakika içinde duramadığın Seher'in kanında boğacağım ulan seni!" oldu.

Bunun nedenini şöyle anlatayım: Yaklaşık 5 yıl önce, İzmir'de bir fuarda, Lüleburgaz taraflarından el yapımı sabunlar getirmiş normatif bir görüntüye sahip orta yaşlı bir adam vardı büyük bir tezgah bölümünün başında. 2-3 dakika tezgahının başında muhabbetimiz olmuştu. Konu benim (normatif olmayan öğeler barındıran) dış görünüşüme de gelmişti de "dışarıda belinde silahla falan dolaşan Polat Alemdar kılıklılardan 10 kat daha cesursun" demişti. 

Erkeklerin; erkekliğini, tarihsel ataerki sürecinin kendilerine doğduğu andan itibaren verdiği iktidarı, insan ilişkilerindeki iktidarı ele alma reflekslerini bırakması çarpıcı bir cesaret gerektiriyor. Kendisine şok edici bir özeleştiri, hemcinslerine eyvallahı olmama tavrı... Bunları gerektiriyor. Hangi erkek cesaret şovu yapıyorsa, aslında kadınlık/cinsiyetsizlik elbisesini 1 saniye bile giymeye cesaret edemediği için böyle bir tip olup çıkmıştır, bu şovu yapıyordur. Erkek olma dönemeçlerini reddede reddede büyüdüğümü ve her dönemeci keskin bir inatla geçtiğimi hatırlıyorum. Sonra feminizm'den haberdar oldum. Tabii yav; benim erkeklik normlarına karşı inat ettiğim gibi, kadınların da kadın olması meselesi var. Hetero erkekler inat etmezse erkek oluyor, hetero kadınlar inat ederse kadın oluyormuş. Feminizmin (bir başka deyişle eşitlenmiş cinsiyetlerin) beni de özgürleştireceğini anlamam çok doğal bir yaşam süreci ile oldu. Bunun için öncelikle ilk gençlik yıllarımda sadece daha yakışıklı/güzel olmak için takmaya başladığım küpelere, sürdüğüm ojeye, incelttiğim kaşlarıma, rujuma, göz farlarıma, pudrama; sonra da 3-5 cümle evvel bahsettiğim inadıma teşekkürler. Kolaylık oldu...

***

Daha önce "Tevafuk", "Kadınlar Aşklar Şarkılar" (bu oyunu 2 kez ve ikincisinde daha da hayran kalarak) isimli oyunlarını da izlediğim ve hem felsefi olarak hem de estetik olarak oya gibi işlenmiş bir süreçten geçtiği belli olan eserler ortaya koyan Mek'an Sahne'yi keşfetmenizi önemle tavsiye ederim. Herhangi bir oyunlarını görürseniz kaçırmayın veya görmek için çaba harcayın bence.


Etiketler:
Nefret