30/03/2009 | Yazar: Fatma Hacıoğlu

Cinsel gücü arttırmak, yataktaki performansı yükseltmek için kafa yoranlar her yerde.

Fatma Hacıoğlu | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Fatma Hacıoğlu
Cinsel gücü arttırmak, yataktaki performansı yükseltmek için kafa yoranlar her yerde. Hepimiz cinsel birer birey olduğumuzdan, insanın olduğu her yerde cinsellik olduğundan, her yerde insanlar benzer şeylere kafa yoruyor. Kimi bilimsel, kimi kulaktan dolma bilgilerle çözüm üretmeye çalışıyor.
Bir yandan hepimiz cinsel bireyleriz diyoruz ama diğer yandan cinselliğimiz, üzerinde en az bilgi sahibi olduğumuz alan da olabiliyor. Kendi bedenlerimizi yeterince keşfedemeyişimizden yararlanan bazı insanlar sayesinde cinsel hayatlarımız daha da tehlikeye girebiliyor.
Güncel iletişim kanallarının hemen hemen hepsinden cinsel gücü arttırıcı kimyasallar konusunda reklamlara rastlamışsınızdır. Belki bunların bir kısmına gülüp geçmişsinizdir, belki zaman zaman ‘hiç fena fikir değil’ diye düşünmüşsünüzdür ya da çoktan kullanışmıssınızdır.
Piyasada benim görebildiğim ve hakkında fazla bilgliye sahip olmadığım çok ürün olduğu kadar göremediklerimin de varlığını bildiğimden bu derya deniz konuda kendimi uzmanmış gibi pazarlayamam, sadece öğrendikçe sizlerle paylaşabilirim. Yazıda o ürünlerin hepsine girmeyi düşünmüyorum, son zamanlarda gözüme ilişen iki ‘yenilik’ten bahsetmek istiyorum.
 
Seks bandı; Intrinsia[1]
İngiltere’de piyasaya çıkacak olan bu bandın içeriğindeki testesteron sayesinde kadınlardaki cinsel arzuyu arttırması hedefleniyor. Bandın kadınlarda sık görülen bir cinsel sağlık sorunu olan cinsel isteksizliği de çözeceği söyleniyormuş.
 
Süper çözüm değil mi? Bir bant yapıştırıyosun, hoop bütün sorunlar çözülüyor. Aslında o kadar da basit değil. Cinsel isteksizliğin pekçok nedeni olabilir ve biliyoruz ki kadınlarda görülen cinsel işlev bozukluğu daha çok psikolojik nedenlerden kaynaklanıyor ve bu bantın sağlayabileceği organik bir çözümün çok çok az etkisi olabilir.
 
Bilimin bu gibi konulara kafa yorması güzel bir durum olsa da sorunun asıl kaynağına hizmet edemiyor olması düşündürücü. Cinsel işlev bozuklukları, insanların hissettikleri an bir destek almak için sağlık kuruluşlarını aşındırdıkları bir konu olamadı henüz. Toplumsal baskılar, utanç, bilgi eksikliği gibi nedenlerle cinsel sorunlarımızın varlığını bilmiyoruz, görmüyoruz ya da kendimizce halletmeye çalışıyoruz. Böyle bir durumda bir bantın varlığı ilk bakışta insanların yüreğine su serpecekmiş gibi görünse de sorunu çözmekte yetersiz kalabilecektir.
 
Cinsel sorunların çok değişkenli bir denklem gibi çözülmesi, kişilerin ve bu örnekte kadınların özgürce destek hizmetlerinden yararlanabilmesi çok önemli.  
 
Azdıran Kahve
Bahsetmek istediğim diğer bir ürün de kahve. Bu ürünle tanışmam çok komik olmuştu. Milliyet.com’u gezerken ‘stress azaltıcı kahve’ başlığını gördüğüm gibi reklamı okumaya başlamam bir olmuştu. Benim gibi kahve hastası biri için, kahveyi daha da meşrulaştırabilmem için yeni fırsat çıktığını düşünmüştüm ki reklamı okumamla aslında bu kahvenin erkek ve kadınlarda cinsel içgüdüyü arttırmak gibi bir özelliği olduğunu gördüm. Biraz daha karıştırınca epeyce hayranı olunan, reklamı yapılan bir ürün olduğunu farkettim. 3 günlük 10 dozu yaklaşık 180 TL olan bu kahveyi kullananlar varsa yorumlarını almak isterim. Kahveyi kullanmış olanlar alınmasınlar ama kendi çapımda bu kahveyi kullananlar arasında bir de araştırma yapmak isterim; daha önce ön sevişmeyi uzatmak, değişik zevkler tatmak için mum, masaj yağı, cinsel oyuncaklar gibi araçlara para vermişler midir? Ne bileyim belki bir sağlık kuruluşundan cinsel sorunları için destek almak için bu parayı harcamışlar mıdır? Keşke.
Cinselliğimiz üzerine düşünmemiz, sorunlarımızı çözmeye çalışmamız ne kadar güzel. Ancak yukarıdaki gibi geçici yöntemler daha biz sorunlarımız nedenini bilmezken sadece geçici placebo etkileri ile kısa bir süre kendimizi iyi hissettirebilir. Halbuki sağlık kuruluşlarına gitsek, hizmet alma hakkımızı kullansak, verilmiyorsa da iyileştirilmesi için çalışsak ve kalıcı çözümler arasak daha güzel olmaz mı?
Yukarıda adı geçen ürünlerin içerikleri nedeniyle yaratabilecekleri yan etkilere girmeden ele almaya çalıştım. Araştırarak diğer pekçok benzeri ürünün sosyal açıdan yaratabilecekleri yanlış algıları görebiliriz. Daha sağlıklı ve zevk dolu cinsel hayatlara...
 


Etiketler: yaşam, cinsellik
Nefret