19/10/2016 | Yazar: Eser Gündüz

Nasıl bir duygu düşünsenize, bir insanın ölmesini engellemek, bir yudum daha nefes almasını sağlamak, bir kahve daha içmesini, bir kitap daha okumasını sağlamak.

Eser Gündüz | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Eser Gündüz

Önce duygularımı ifade etmek isterim.

Neden mi?

Ölmek isteyen bir insana yardım edememek, çaresizce onun sona yaklaştığını görmek çok kötü bir duygu. İnsan elinde sihirli bir sopa olsun da, insanların içindeki nefreti yok etsin istiyor.

Mümkün mü? Elbet değil. Ancak beynimi kemiren asıl soru: Hiç mi yapılacak bir şey yok?

Ben her an trans bir bireyin intihar edeceği gerçeğini göz ardı edemiyorum. Meselem onları intihara iten şeyleri çözmek değil. Heteroseksüellerin nefret söylemleri, mafyaların iş yaptırmama baskıları falanlar filanlar. Ama ne yapmalı da onları bu duygulardan uzak tutmalı.

Doğa da kendi kendine zarar verebilen başka canlı türü yoktur herhalde.

Peki farkında olsalar bir şey değişir miydi diye düşünüyorum. Düşünsenize ağzınızdan çıkan bir cümle nefes alan bir canlının hayatına mal olabilir. Bir cümle yahu, bir cümle. Kaldı ki şiddet vs saymıyorum bile. İnsanlar intihar etmek istiyor. Neden? Onlara yaşama hakkı tanımıyoruz.

Yaşama hakkı en genel olanı tabi ki. Sağlık, eğitim, iş, sosyal yaşam… Her alanda kısıtlıyoruz onları. Neden? Çünkü senin benim gibi değiller.

Asıl tehlike şura da başlıyor, ülke olarak din temellerine oturmuş bir yönetim biçimi, din temeline oturmuş gelenek, görenek, kültür ve normlar olabildiğince yayılırken, onların yaşam alanı ve yaşam hakları da o kadar kısıtlanıyor.

İnandığınız tanrı bunu mu emrediyor diye sormak geliyor içimden ama kime söylenir ki bu laf. Zaten sorgulayabilen bir millet olsak bugün bu durumlarda olmazdık.

Geriye ne kalıyor diyecek olursak, sen, ben, diğer STK’lar. Belki uluslararası kamuoyu. Bu da bizi birlik olmaya itecek bir durum. Birlik olmak. Bu ülkenin en temel sorunlarının başı. Ayrışmanın her alanda olduğu ülkemde, birlik olmak için neler yapılmalı.

Düşünsenize, tam da bugün birlik olup, el ele verip bir şeyler yaparsak, ölmek isteyen bir bireyin yaşaması için imkân sunabiliriz. Nasıl bir duygu düşünsenize, bir insanın ölmesini engellemek, bir yudum daha nefes almasını sağlamak, bir kahve daha içmesini, bir kitap daha okumasını sağlamak.

İnanın bu duygu hepimizi gülümsetir.


Etiketler:
Nefret