24/02/2009 | Yazar: Fatma Hacıoğlu

Geçen hafta izlediğim bir gösteri neticesinde okumakta olduğunuz satırların konusu da belirlenmiş oldu.

Fatma Hacıoğlu | Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı Gökkuşağı Forumu Köşe Yazarı Fatma Hacıoğlu

Geçen hafta izlediğim bir gösteri neticesinde okumakta olduğunuz satırların konusu da belirlenmiş oldu. Kendi blogumdaki serzenişlerin sonunda bir aydınlanma yaşadım; eğer seks oyuncakları, ki bu bölümde vibratörler, hakkında yüksek sesle doğru bilgileri konuşmazsak yanlış yargıların yayılmasına da yardımcı oluyor olabiliriz aslında.

Cinselliğin doğru düzgün konuşulmadığı yerlerde, cinsellikle ilişkili olan şeyler de konuşulmuyor. Vibratörler de öyle.
Geçtiğimiz hafta, Radyo ODTÜ’deki Modern Sabahlar programından tanıdığımız Ege Kayacan'ın gösterisine gitmiştik. Genel olarak çok beğendiğim, güzel zaman geçirdiğim gösterinin bir yerinde Ege, vibratörler konusuna değindi. Neticede üzerine şaka yapılabilecek bir konu olduğundan katılımcılar da çılgınlar gibi güldü, eğlendi falan ama sorun hali hazırda konu hakkında bilgisi olmayan bir gruba, yanlış bilgilerle örülü espri yapmak yanlış bilgileri pekiştireceğinden aslında önyargıları destekleme gibi bir etki yapabilir. İşte tam da bu yüzden konuşmalardan çok rahatsız olmuştum.
Sanırım Ege ve izleyiciler uzun süredir bir vibratör görmediklerinden vibratörü kocaman, çirkin, iğrenç bir icat olarak tanıtılmasına katıla katıla gülmüşlerdi. Eğer biliyor olsalardı aslında gülünecek olanın kendileri olduklarını görebilirlerdi. Dahası vibratör sabihi olmak üzerine yaptığı yorumlar da epey gülünçtü. Salondakilere "tabi sevgilin varsa ne gerek var", "evlenince ihtiyaç yok" gibisinden yorumlar yapınca bana pek bi’ komik geldi; acaba erkekler evlendiklerinde mastürbasyon yapmayı bırakıyorlar mı? Ya da ilişki içindeki erkekler mastürbasyon yapmıyorlar mı? 

Ona göre kadınlar gelinliği giyince ya da bir ilişkiye başlayınca vibratörlerini yakıyor, yakmalı. Kadınların yalnızca hayatlarında hiçbir partner olmadığı dönemlerde mastürbasyon yapmaları gerekiyordu ki bu konuyu da konuşmuyoruz. Halen kadınların yılda yalnızca 3-4 kere regl olduklarını düşünen insanlar varken, mastürbasyon konusu biraz onları aşar bir konu olarak görülebilir.
 
Vibratör konusu da birazcik elitist bir yaklaşım olarak düşünülebilir. Kadınların mastürbasyonu hemen hemen hiç konuşulmayan bir konu olduğundan, mastürbasyon için kullandıkları oyuncaklar da bir o kadar sır özelliği taşıyor. Yurdumuzdaki "sex shop" gibi tanıtılan ancak kasvetli binaların 35908. katında erkeklere hizmet eden izbe mekanlar da kadınlar için pek cazip olmuyor. Daha konuşamıyoruz bir de aleni bir şekilde oyuncağını mı alacağız fikri düşebilir beyinlerinize. Konuşmalıyız bence. Vibratörün de bir oyuncak olduğunu, kadının ve erkeğin istediği zaman kullanabileceğini, bunda herhangi bir sakınca olmadığını belirtmemiz gerekir.
 
Gelin şimdi de ‘kaba’, ‘çirkin’ görünen vibratörlere bakalım. Vibratör dediğimiz alet dildo ya da vibrator olarak bilinen seks oyuncaklarından biridir ve de onlarca çeşiti vardır. 
 
Tavşan diye tabir ettiğimiz vibratörler[1]  aynı anda hem vajinal hem de klitoral zevk vermek için tasarlanmıştır. Klitoral zevk veren kısım taşvan kulağı şeklinde olduğundan ve de orada küçük bir tavşan suratı yapılarak sevimlilik kazandırıldığında adını da buradan alır. Çeşitli kalınlıklarda, renklerde ve fonksiyonlarda olanları mümkündür. 
 
Tavşanlardan konuşurken, bunların sadece klitoral uyarı için tasarlanmış olanları da mevcuttur [2]. Boyut olarak da daha küçük olduğundan, daha kullanışlı olabilir.
 
Sadece klitoral uyarı için olan vibratörlerin en güzel tarafı da ülkemiz gibi ülkelerde bekaret korkusu yüzünden vajinal ilişkiye giremeyen kadınlar için süper bir yardımcı olabilir.
 
Ahan da bu ruj kılıklı[3] muhteşem şey de bir klitoral uyarıcı....
 
Tabi seçenekler yalnızca yukarıdakilerle sınırlı olmadığı gibi örnek verdiğim siteden farklı başka yerlerde de görebilirsiniz. Vibratörler vardır ve gördüğün gibi öcü değiller... Tabi bilinmesi gereken önemli bir bilgi de hijyen ile ilgili; kullanılan oyuncakların temiz tutulmaları da çok önemli.
 
Not: Çekinen, çekinmeyen herkesin internet üzerinden sipariş verebileceklerini söylememe gerek yok sanırım.


Etiketler: yaşam, cinsellik
Nefret