07/11/2016 | Yazar: Kaos GL

10 Ekim Ankara katliamı davası bugün başlıyor.

10 Ekim davası başlıyor: Ölen 101 cana sözümüz var! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

10 Ekim Ankara katliamı davası bugün başlıyor. Bir hafta sürecek duruşma öncesi açıklama yapan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakine Coşkun, “Bugün var gücümüzle mahkeme heyetinin gözünün içine bakacağız ve bunun hesabını verin diyeceğiz” dedi.

Ankara Garı önünde Emek, Barış ve Demokrasi mitingine katılmak üzere toplananlara yönelik canlı bomba saldırısına ilişkin davanın ilk duruşması bugün başlıyor.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir hafta boyunca görülmesi planlanan 10 Ekim Ankara katliamı davasını, katliamda yaşamını yitirenler, sivil toplum kuruluşları, emek ve demokrasi örgütleri ve siyasi partiler takip ediyor. Duruşma öncesi ailelerin mahkeme salonunda yer almalarının kolay olması için yaka kartları dağıtıldı.

“Ölen 101 cana sözümüz var”

Duruşma öncesi Adliye önünde basın açıklaması yapıldı. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakine Coşkun şöyle konuştu:

“Bugün, yaklaşık bir yıldır verdiğimiz adalet mücadelesi ve dayanışma sonucu olarak buradayız. Adalet istiyoruz. Haksızlıklara karşı durmak için buradayız. Biz bu işin peşini bırakmıyoruz dediğimiz zaman bir şeylerin seyri değişecek. Bir gündemi 2 gün konuşamıyoruz bu ülkede. Biz emek, demokrasi, barış diye haykırırken en çok bu noktadan mağduriyete uğruyoruz. Ölen 101 cana bir sözümüz var. Çekilen acılar boşa olmasın diye gelmeyen adaleti oldura oldura getirmek için buradayız. Barışı da, adaleti de olduracağız.

“Türkiye'ye sesleniyoruz: Vicdanın için adalet mücadelemize destek ol. Psikolojik bir savaş bekliyor bizi. Herkesin buna dikkat etmesini istiyoruz. Bugün var gücümüzle bütün öfkemizi içimize gömerek mahkeme heyetinin gözünün içine bakacağız ve bunun hesabını verin diyeceğiz.”

Duruşmanın saat 10’da başlaması planlanıyor. Aileler ve avukatlar salonda yerlerini almaya başladı.


Etiketler: insan hakları
Nefret