07/11/2016 | Yazar: Kaos GL

Av. Oya Aydın, ‘Biz ortada bir iddianame bile görmedik’ diyerek dava sürecini eleştirdi.

10 Ekim davasında ilk gün: ‘Ortada bir iddianame bile görmedik!’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

10 Ekim Ankara katliamı davasının ilk günü mağdur avukatların beyanlarıyla bitti. Av. Oya Aydın, “Biz ortada bir iddianame bile görmedik” diyerek dava sürecini eleştirdi. Duruşma yarın devam edecek.

Ankara Garı önünde Emek, Barış ve Demokrasi mitingine katılmak üzere toplananlara yönelik canlı bomba saldırısına ilişkin davanın ilk duruşması bugün başladı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir hafta boyunca görülmesi planlanan 10 Ekim Ankara katliamı davasını, katliamda yaşamını yitirenler, sivil toplum kuruluşları, emek ve demokrasi örgütleri ve siyasi partiler takip ediyor.

Duruşma öncesi basın açıklaması

Duruşma öncesi Adliye önünde yapılan basın açıklamasında 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakine Coşkun DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve dernek adına, “Biz emek, demokrasi, barış diye haykırırken en çok bu noktadan mağduriyete uğruyoruz. Ölen 101 cana bir sözümüz var. Çekilen acılar boşa olmasın diye gelmeyen adaleti oldura oldura getirmek için buradayız. Barışı da, adaleti de olduracağız. Bugün var gücümüzle bütün öfkemizi içimize gömerek mahkeme heyetinin gözünün içine bakacağız ve bunun hesabını verin diyeceğiz” dedi.

Salon yetersiz kaldı

Duruşma salonuna 7’si Sincan, 5’i Antep’ten gelen 12 tutuklu, 2 tutuksuz sanık getirildi. Antep’teki iki sanık ise SEGBİS ile dinlenecek.

Duruşmada iki salon birleştirilmesine rağmen, salon yetersiz kaldı. Çok sayıda kişi duruşmayı ayakta takip etmek zorunda kaldı.

Polis, “Şov yapıyorsunuz” dedi

Duruşma salonunda sanıklarla avukatlar arasına jandarma etten duvar ördü. Mağdur avukatları, sanıkları göremedikleri için duruma itiraz etti. 

Bir polisin duruşmanın başlamamasına tepki gösteren ailelere “şov yapıyorsunuz” demesi tepki topladı. Polis ailelerin itirazı üzerine mahkeme başkanı tarafından salondan çıkarıldı. Avukatlar polis hakkında işlem yapılmasını istedi.

CMK’dan atanan avukatlar çekildi

Sanıkları temsil etmek üzere CMK’dan atanan avukatlar, müdafii oldukları şahısları savunamayacaklarını belirterek davadan çekilmek istedi. Dosyaya atanan 13 avukattan 10’u çekildi. Avukatların dosyadan çekilme talepleri salon tarafından alkışlarla karşılandı.

Duruşmada, kimlik tespitlerinin ardından iddianame özet olarak okundu. Ankara Barosu, ilk oturumda avukatların CMK görevinden çekilmesiyle müdafisiz kalan sanıklar için yeni müdafiler görevlendirdi.

“Bu ülkeyi IŞİD’in üssü haline getirenlerin sorumluluğunu ne yapacağız?”

Mağdurların avukatlarından Avukat İlke Işık davanın yargılanan sanıklardan ibaret olmaması gerektiğini vurguladı, “Israrla savaş politikalarıyla birlikte bu ülkeyi IŞİD’in üssü haline getirenlerin sorumluluğunu ne yapacağız? Bu da yetmeyip katliamdan sonra gaz kullanmaktan çekinmeyenlerin sorumluluğunu ne yapacağız?” dedi.

Işık, Suruç katliamından Ankara katliamına kadar “Mitinglerde canlı bomba eylemleri olabilir” yönünde 62 tane istihbarat bilgisi olduğunun ortaya çıktığını hatırlattı, katliamın hemen ardından olay yerine ambulanslardan önce çevik kuvvet ekiplerinin geldiğini belirtti.

Avukat Tonguç Cankurt, “Bu ülkenin başbakanı bile 'Elimizde liste var, kendilerini patlatmadan önce harekete geçemeyiz' demiştir” dedi.

“Ortada iddianame bile göremedik!”

Avukat Oya Aydın ise şöyle konuştu:

“Biz ortada bir iddianame bile görmedik. Bu, senaryo biçiminde yazılmış dijital hikayedir. Savcılık bize aylar önce dosyayı çözdüğünü söylemişti, ancak gördük ki yalnızca Yunus Durmaz'ın bilgisayarından çıkan notlar var. Dosyaya gizlilik kararı verilerek soruşturma aydınlatılacak denildi, ancak bu sürede soruşturma karartıldı. Kamera kayıtlarında bu sanıklardan daha çok hücre evine giren kişiler var. Yüzleri apaçık ortadayken kimliği tespit edilememiş! IŞİD örgüt tablosu bile dosyada yanlış çizilmiştir. Sınır emiri olan İlhami Balı, Türkiye emiri gibi gösterilmiştir. Hâlâ İlhami Balı hakkında kırmızı bülten çıkarılıp çıkarılmadığını bilmiyoruz. Ancak bu adamın yakalanmak istenmediğini biliyoruz.”

Avukat Pınar Akdemir, kamu görevlilerinin katliamdaki sorumluluğuna dikkat çekerken Avukat Ziynet Özçelik ise “Patlama sonrası ilk yardım konusunda gerekli tedbirlerin alınmaması sebebi ile ölümlerin sayısı artmıştır” şeklinde konuştu.

Duruşma yarın devam edecek

Davanın ardından adliye önünde tekrar basın açıklaması yapıldı.

Duruşma yarın 10.30’da sanıkların dinlenmesiyle başlayacak. SEGBİS sistemiyle duruşmaya bağlanan 3 sanık da Ankara’ya gelecek. Duruşmada yer almayan sanıklara ilişkin ise yakalama kararları çıktı.

İlgili haberler:

10 Ekim davası başlıyor: Ölen 101 cana sözümüz var!

10 Ekim davası: CMK’nın atadığı sanık avukatları çekildi


Etiketler: insan hakları
Nefret