18/11/2016 | Yazar: Kaos GL

Pembe Hayat’ın düzenlediği 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Etkinlikleri dün başladı.

20 Kasım etkinlikleri başladı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Pembe Hayat’ın düzenlediği 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Etkinlikleri dün başladı.

Pembe Hayat’ın Ankara'da 9. kez düzenlediği 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Etkinlikleri başladı.

Etkinlikler kapsamında dün, Ankara Tabip Odası’nda (ATO) “Temel Hak Eğitimi” atölyesi gerçekleştirildi. Dicle Çakmak’ın kolaylaştırıcılığında ilerleyen atölyeye katılan aktivistler, “hak” kavramının ne olduğunu tartıştılar.

Dicle Çakmak’ın hazırladığı “Temel Hak” sunumuyla devam eden atölyede 1. 2. ve 3. kuşak haklar ve hak mücadelesine dair konuşuldu.

"Ne olursa olsun, aşk kazanacak!"

Ankara’daki transfobi karşıtları, trans sanatçı Ayta Sözeri’nin sahne aldığı Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Onur Ödülü Gecesine katıldı.

(Fotoğraf: Gizem Bayıksel)

eSki&yEni’de gerçekleştirilen gece Pembe Hayat Yönetim Kurulu Başkanı Buse Kılıçkaya konuşmasıyla başladı. Kılıçkaya “Bir adım attık, adımlarımızı peşimize taktık geliyoruz diyerek yola çıkmıştık. Bugün, bu zor günlerde yine bir aradayız” dedi.

Gecede aynı zamanda kapatılan dernek ve gazeteler de unutulmadı ve dayanışma içinde kalınacağının altı çizildi. Gözaltına alınan LGBTİ aktivisti Av. Levent Pişkin’e ve tecavüz faillerine karşı açtığı davayı kazanan Kemal Ördek’e de selam gönderildi.

Konuşmaların ardından Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Ödülleri sahiplerini buldu. Duru Tatlıoğlu’na, Görkem Çakır’a ve Nehir Ulus’a verilen ödülleri ise LGBTİ aileleri takdim etti.  

Ödüllerin verilmesinin ardından sahne alan Ayta Sözeri ise bütün baskı ve nefret politikalarına karşı bir arada şarkı söylemeye devam edeceklerini belirterek “Ne olursa olsun, aşk kazanacak” dedi.

Gece şarkılarla ve danslarla devam etti.

20 Kasım programı devam ediyor

Dün gerçekleştirilen “Temel Hak Eğitimi” atölyesi ve Dilek İnce Nefret Suçları ile Mücadele Onu Ödülü Gecesi ile başlayan 20 Kasım etkinlikleri bugün de devam edecek.

Bugün, Yıldız Tar ve Ozan Uğur’un katılımı ile hak temelli habercilik atölyesi düzenlendi.

Yarın ise yeni bir düzenlemenin söz konusu olduğu TCK. 227. Madde ile ilgili merak edilenler ve nasıl bir trans politikası izlenmesi gerektiğinin konuşulacağı bir atölye gerçekleşecek.

(Pembe Hayat)


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
Nefret