09/01/2017 | Yazar: Kaos GL

Komünist LGBT’ler ‘Merhaba Canım’ köşemize 2016’nın bakiyesini yazdı.

2016’nın bakiyesi: Biz varsak umut vardır Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Komünist LGBT’ler “Merhaba Canım” köşemize 2016’nın bakiyesini yazdı:

Bombalı saldırıların, darbe girişiminin ve hemen akabinde gemi azıya alan AKP saldırganlığının Erdoğan’ın diktatörlük hevesleriyle bütünleştiği bir yılda, 2016 boyunca, Komünist LGBT’ler akıntıya karşı kürek çekti diyebiliriz.

Ülkeye bakınca umutsuzluk, korku ve yılgınlık görenlerin her geçen gün çoğaldığı bir atmosferde, bize düşen umudu, cesareti ve mücadeleyi çoğaltmaktı. Türkiye sindirilemeyecek kadar büyük bir direnç potansiyeli taşıyan, bu potansiyeli kurutabilmek için ülkenin tamamen çoraklaştırılması gereken bir ülke.  

Darbe girişimi ve sonrasındaki baskı ortamına karşın, toplumdaki huzursuzluk evlere ve sosyal medyaya hapsedilemedi. Eylem ve mitinglerle kıpırdanan sokaklar, yerel işçi direnişleri, liselerden birbiri ardına yükselen sesler, Hande Kader için sokağa dökülen LGBT’ler, kadınların cinsel istismar yasasını tarihin çöplüğüne göndermesi gibi örnekler, 2016’ya kötümserliğin damga vurmasının önüne geçti.

Komünist LGBT’ler için 2016’nın bakiyesi budur: Biz varsak, umut vardır.

Gericiliğin ipine sarılmaktan başka çaresi kalmayan düzen LGBT’leri her hedef aldığında, hızla yanıt üretmeye çalıştık. “LGBT'ler bu düzene sığmaz!” ve “LGBT'ler gericiliğe sığmaz!” başlığıyla yaptığımız açıklamalar, LGBT dinamiği ile “Yeni Türkiye” arasındaki uyumsuzluğu gözler önüne serdi.  8 Mart’ta “Mücadele eden kadınlar karanlığı yırtacak!”, 1 Mayıs’ta “Emekçi LGBT'ler 1 Mayıs'a!”, 17 Mayıs haftasında “Eşit yurttaşlık sosyalizmde!” dedik. Tüm açıklamalarımızı elimizden geldiğinde farklı şehirlerdeki üniversitelere astık.

Açıklamalar yapmakla yetinemezdik, etkinlikler için kolları sıvadık. 2016 boyunca gerçekleştirdiğimiz etkinlikleri sıralamak gerekirse:

Kadıköy NHKM’de sunum: Sosyalist Küba’da LGBT Hakları Mücadelesi, Çilek ve Çikolata filminin gösterimi

Ankara NHKM’de sunum: Sosyalist Küba’da LGBT Hakları Mücadelesi, Çilek ve Çikolata filminin gösterimi

Ankara NHKM’de panel: “Mayınlı araziye giriş: Toplumsal cinsiyet”

KP Kocaeli binasında Komünist LGBT’ler tanışma toplantısı

İzmir NHKM’de sunum: Sosyalist Küba’da LGBT Hakları Mücadelesi

Adana NHKM’de Komünist LGBT’ler tanışma toplantısı

Eskişehir Adım Sanat Merkezi’nde sunum: Sosyalist Küba’da LGBT Hakları Mücadelesi

Adana NHKM’de sunum: Sosyalist Küba’da LGBT Hakları Mücadelesi

Adana NHKM’de Çilek ve Çikolata filminin gösterimi

Kadıköy NHKM’de Komünist LGBT’ler tanışma toplantısı

Etkinliklerin yanı sıra, soL Haber Portalı’nı beslemeye önem veren Komünist LGBT’ler, iki bölümden oluşan interaktif “Evlilik Eşitliği” dosyasıyla bu başlıkta Türkçe hazırlanmış en güncel ve politik çalışmaya imza attı. Kübalı LGBT aktivisti Mariela Castro röportajlarının ve CENESEX’le ilgili çalışmaların yanı sıra, ABD’li devrimci Sherry Wolf ile yapılan bir röportajı soL için çevirdik. Ayrıca, ülkenin en uzun soluklu Marksist dergisi Gelenek’te, “Mayınlı araziye giriş: Toplumsal cinsiyet” başlıklı bir makale yayınlandı.

1 Mayıs’ta İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Mersin’de ilk kez Komünist LGBT’ler bayrakları dalgalandı. Gökkuşağı ile buluşan orak-çekiçli bayraklarımızla yürümenin kıvancını yaşadık.

Mersin Onur Yürüyüşü’ne katılmamızın ardından, İstanbul Onur Haftası ve gericilerin hedefine oturan Onur Yürüyüşü, gündemimize oturdu. Onur Haftası’ndan kısa bir süre önce yaşanan Orlando katliamını, “Stonewall'da yakılan ateş hiç sönmeyecek!” diyerek lanetledik. Onur Yürüyüşü’nün bir kez daha Ramazan bahanesiyle yasaklanmasına karşı “Onurumuza sahip çıkacağız!” diyerek barışçıl bir yürüyüş için çağrıda bulunduk. Kitlesel bir Onur Yürüyüşü için yaptığımız hazırlıklar, yürüyüşün iptal edilmesiyle yerini haftaya yaydığımız faaliyetlere bıraktı. “LGBT’ler gericiliğe boyun eğmiyor!” başlıklı Onur Haftası bildirilerimiz ise İstanbul, Ankara ve İzmir’de Komünist Partililer tarafından sokaklarda dağıtıldı.

Bu sene başlıca gündemlerimizden birisi de, LGBT’ler için hava kadar su kadar yaşamsal olmasına karşın LGBT hareketinin yeterince gündemine almadığı laiklik mücadelesi başlığıydı. Onur Haftası vesilesiyle Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz etkinlikler kapsamında “Laiklik mücadelesi ve LGBT hareketi” başlıklı bir panel ve Pride filminin gösterimini yaptık.

“Komünist LGBT’ler Neyi Savunuyor?” başlığıyla çalışmamızı anlatan, liberal LGBT örgütlerinden farkımızı ortaya koyan, temel siyasi tezlerimizi sade bir dille aktaran bir tanıtım broşürü hazırladık. Birinci baskısı hızla tükenen tanıtım broşürümüz ikinci baskısını yaptı.

Son olarak, Fidel’i yitirmemizin ardından hakkında yürütülen liberal kara propagandaya LGBT mücadelesi cephesinden yanıt ürettik. Hazırladığımız “Sosyalizme evet, homofobiye hayır!” başlıklı duvar gazeteleri farklı üniversitelerde asıldı.

Ve tüm bunlar yaparken yeni insanlara ulaştık, örgütlendik, çoğaldık. Çünkü biz varsak, umut vardır.

Siz de yeni yıl mesajınızı; isminiz, yaşadığınız şehir ve yayınlanmasını istediğiniz bir görsel ile web@kaosgl.org’a yollayın, yayınlayalım.

İlgili yazılar:

Yeni yıla “Merhaba canım” diyoruz!

Büşra Karadeniz’den ‘Merhaba Canım’: Gökkuşağının içimizde çiçekler açtırması

Aslı Alpar’dan ‘Merhaba Canım’: Yine sana dönüyoruz

Merve Atakan’dan ‘Merhaba Canım’: Dostluk, seks ve özgürlük


Etiketler: yaşam
Nefret