26/05/2016 | Yazar: Kaos GL

Uluslararası Af Örgütü, Ankara’da yapılması planlanan Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’ün yasaklanmasını eleştirdi.

Af Örgütü: ‘Toplumsal duyarlılıklar’ yürüyüş yasaklama gerekçesi olamaz Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Uluslararası Af Örgütü, Ankara’da yapılması planlanan Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’ün yasaklanmasını eleştirdi.

Uluslararası Af Örgütü; Kaos GL’nin 22 Mayıs Pazar günü düzenlemek istediği Homofobi ve Transfobi Karşıtı Yürüyüş’ün (IDAHOT) yasaklanmasına ilişkin açıklama yaptı. Örgüt, Türkiye yetkililerini, lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve intersekslerin (LGBTİ) ve onları destekleyenlerin ifade ve toplanma özgürlüğü haklarına hiçbir tehdit veya şiddet korkusu olmadan erişmelerini güvence altına almaya çağırdı.

Uluslararası Af Örgütü, yetkililerin yürüyüşün gerçekleşmesini engelleme ısrarı karşısında dehşete düştüklerini belirterek “toplumsal duyarlılıklar ve tehditlerin” 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün yürüyüşünü yasaklamak için kullanılmasının haklı bir gerekçe olmadığını söyledi. Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Uluslararası hukuk ifade ve toplanma özgürlüğü hakkını tanımaktadır ve bu hakkın tanınması rahatsız eden konuşmaları ve fikirleri de kapsamaktadır. Ankara IDAHOT yürüyüşüne konulan yasak, barışçıl toplanma hakkının orantısız bir şekilde kısıtlanmasıdır. LGBTİ'ler yürüyüş hakkına ve eşitlik, özgürlük ve ayrımcılık karşıtı seslerini tehdit veya taciz korkusu olmadan duyurma hakkına sahiptir.

“Uluslararası hukuk ifade özgürlüğüne, diğerlerinin haklarına ya da itibarlarına saygı veya ulusal güvenlik ya da kamu düzeninin korunması gibi belirli amaçlar doğrultusunda orantılı kısıtlamalar getirilmesine izin vermektedir. Ancak Uluslararası Af Örgütü bu kısıtlamaların Ankara IDAHOT yürüyüşü için geçerli olmadığına ve Türkiye yetkililerinin IDAHOT yürüyüşünün planlandığı şekilde gerçekleştirilmesine izin vermesi ve aynı zamanda yürüyüş katılımcılarını korumak için tüm gerekli önlemlerin alınmış olmasını sağlaması gerektiğine de inanmaktadır.”

Geçtiğimiz yıl İstanbul Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısını da hatırlatan Af Örgütü, “Türkiye'de ifade ve toplanma özgürlüğü hakkının kullanımı rutin ve keyfi bir şekilde engellenmektedir ve emniyet görevlilerinin barışçıl göstericilere yönelik gereksiz veya aşırı güç kullanımı yaygındır” dedi. 


Etiketler: yaşam
Nefret