14/04/2017 | Yazar: Kaos GL

Af Örgütü, Çeçenistan’da yetkililer tarafından kaçırılan, işkenceye uğrayan ve öldürülen eşcinsel erkekler için acil eylem çağrısı yaptı.

Af Örgütü’nden Çeçenistan’daki eşcinseller için acil eylem Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Uluslararası Af Örgütü, Çeçenistan’da yetkililer tarafından kaçırılan, işkenceye uğrayan ve öldürülen eşcinsel erkekler için acil eylem çağrısı yaptı.

“Çeçenya'da Eşçinsel Erkekler Kaçırılıyor, İşkenceye Uğruyor ve Öldürülüyor” diyen Uluslararası Af Örgütü’nün Rusya Araştırma Komitesi ve Çeçenistan Cumhuriyeti Araştırma Komitesi Yürütücü Başkanı’na dönük imza kampanyası şöyle:

“Ülke içindeki güvenilir kaynaklara göre Çeçenya'da eşcinsel olduğuna inanılan yüzden fazla erkek kaçırılıyor, işkenceye uğruyor ve hatta öldürülüyor. Size uluslararası hukuk uyarında ayrımcılığı önleme ve nefret suçlarını cezalandırma yükümlülükleri olduğunu hatırlatıyorum.

“Sizi, Çeçenya'da eşcinsel olduğu düşünülen erkeklerin kaçırıldığına ve öldürüldüğüne dair bildirimleri derhal, etkili ve kapsamlı bir şekilde soruşturmaya, bu suçları işleyenlerin ya da suça dahil olanların adalet önüne getirilmesini ve cinsel yönelimi nedeniyle tehlike altında olan herkesin güvenliğinin sağlanması için tüm adımları derhal atmaya çağırıyorum. Yetkililer tarafından gerçekleştirilen ayrımcı tüm yorumlar en güçlü şekilde kınanmalıdır.”

İmza kampanyasına katılmak için tıklayınız.

İlgili haberler:

‘Çeçen polisi, yüzden fazla eşcinseli alıkoydu’ iddiası

Çeçenistan’dan eşcinseller: Her gün işkenceye uğradık, arkadaşlarımız ölmüş olabilir


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
Nefret