18/11/2016 | Yazar: Kaos GL

Ankara’da dün akşam Bülbül Deresi, Kolej ve Sıhhiye’de seks işçisi trans kadınlar aynı grup tarafından saldırıya uğradı.

Ankara’da trans kadınlara organize saldırı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Ankara’da dün akşam Bülbül Deresi, Kolej ve Sıhhiye’de seks işçisi trans kadınlar aynı grup tarafından saldırıya uğradı.

Transfobik saldırganların araçları 

Pembe Hayat’ın haberine göre dün akşam (17 Kasım) Bülbül Deresi, Sıhhiye ve Kolej’de seks işçisi trans kadınlar peşi sıra saldırıya uğradı.

06 AH 4375 plakalı kırmızı bir Peugeot 206 ile 06 AB 1562 plakalı beyaz bir Opel Corsa marka araçların içindeki saldırganlar 23:00 sularında Bülbül Deresi’nde seks işçisi trans kadınlara saldırdı.

Daha sonra Kolej bölgesine saldırıya giden saldırganları fark eden translar yakında bulunan benzin istasyonuna sığındı.

Transfobik saldırganlar Kolej’den sonra Sıhhiye’de çok katlı otopark civarında bulunan seks işçisi translara saldırdı. Önce sözlü tacizde bulunan grup, daha sonra fiziksel şiddet uygulayarak iki trans kadını yaraladı.

Saldırganlardan organize savunma

Saldırıya uğrayan trans kadınlar, Pembe Hayat avukatı Av. Rıza Yalçın Koçak’a ulaştılar. Trans kadınlar Cebeci Karakolu’na giderek şikayette bulundular. Şikayet üzerine yakalanan saldırganlar ifadelerinin ardından serbest bırakıldılar.

Saldırganların tamamının “El ettiler durduk. Travesti olduklarını anlayınca uzaklaşmak istedik bize saldırdılar” şeklinde ifade verdikleri belirtildi.

Dosya inceleme talebine ret!

Av. Koçak “Kanun çıkmadan artan saldırılar kanundan sonra için daha da endişelenmemize sebep oluyor. Zaten güvensiz çalışma koşullarına mahkum edilmiş transların maruz kaldığı nefret saldırıları karşısında faillerin cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Bugün saldırganların ifadelerini incelemek üzere Av. Koçak Cebeci Karakolu’na gitti. Av. Koçak, dosyayı inceleme talebi reddedildi. Av. Koçak’ın nöbetçi savcıya ulaşması üzerine Pembe Hayat Derneği saldırı dosyasına müdahil oldu.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
Nefret