18/08/2016 | Yazar: Kaos GL

Cinsel saldırıda bulunanlara yönelik, ’kimyasal hadım’ uygulamasını değerlendiren Av. Candan Dumrul, bu durumun cinsel dokunulmazlığa karşı işlenmiş ‘şiddet suçu’ olduğunun altını çizdi.

Av. Candan Dumrul: "Cinsel saldırı hadımla önlenemez!" Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Cinsel saldırıda bulunanlara yönelik, “kimyasal hadım” uygulamasını değerlendiren Av. Candan Dumrul, bu durumun cinsel dokunulmazlığa karşı işlenmiş “şiddet suçu” olduğunun altını çizdi

Habibe Eren'in haberi

Cinsel saldırı suçlularını ‘kimyasal hadım’la cezalandıran ilaç cezasına ilişkin yönetmelik geçen ay yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, cinsel saldırı suçlarından hüküm giyenlerin, verilecek sağlık raporu doğrultusunda ayakta ya da yatarak, ilaçla ya da ilaçsız cinsel istekleri azaltılacak veya yok edilecek. Bir şiddet türü olan cinsel saldırı, bu yönetmeliğe göre bir hastalık gibi ele alınarak suçu işleyen kişi 'kimyasal hadım'la tedavi edilmeye çalışılacak. Bu yönetmelikle toplumsal boyutu olan bu suç kültürü bireyselleştirilerek bedenî bir cezaya indirgenecek.

“Cinsel şiddet patolojik değil, toplumsaldır”

Av. Candan Dumrul, taciz, tecavüz, cinsel istismar gibi cinsel saldırı suçlarından her birinin cinsel dokunulmazlığa karşı işlenmiş “şiddet suçları” olduğunun altını çizdi. Candan, "Cinsiyet ayrımcılığına, patriyarkaya dayalı şiddet asla patolojik değildir; toplumsaldır ve bunu toplumsal yapıyı dönüştürmeden, patriyarkayı aşındırmadan çözebilmek mümkün değildir" dedi. 

“Tecavüz, erkeklerin iktidarlarını gösterdiği bir eylem”

“Bir takım ‘sapkın erkekler', önleyemedikleri cinsel arzularını tatmin etme amacıyla tecavüzü gerçekleştirmez" diyen Candan, cinsel saldırıyı şöyle açıkladı: "Tam da erkeklerin iktidarlarını ve güçlerini var etme, tahakküm altına alma, aynı savaşta olduğu gibi zapt etme, hükmetme amaçlarının en büyük hükümranlık aracı olarak gördükleri, 'penis' üzerinden inşa edildiği bir eylem. Dolayısıyla da biz burada, ‘kontrolsüz güdülerini tatmin etmeye çalışan erkekleri kimyasal yollarla kontrol altına alacağız ve bu suç da işlenmeyecek’ diyemeyiz.”

“Organ, tecavüz araçlarından yalnızca birisi”

Cinsel saldırı eylemlerinin çok büyük bir kısmının cisim kullanarak gerçekleştiğini kaydeden Candan, ancak bir penitrasyon girişine gerek olmadığının da altını çizdi. Candan, “İllaki bir penitrasyona, bir organ girişine gerek yok. Tecavüz zaten bir cinsel arzu tatmine, bir cinsel arzunun bastırılmasına yönelik bir eylem değil. Tecavüz ezmenin gücünü kullanmanın bir aracı ve bu gücü kullanmak için organ araçlardan sadece bir tanesidir" dedi. 

“Failin ikinci suçları işlemesini nasıl engelleyeceksiniz?”

"Dolayısıyla siz en büyük gücü penis olan bir erkeği cinsel saldırı sebebiyle bu yolla da ikinci kez cezalandırırsanız, faillerin ikinci suçları işlemesini nasıl engelleyeceksiniz?” diye soran Candan, bunun bir hastalık olmadığını, dolayısıyla bu şekilde cezalandırılamayacağının altını çizdi. 

Bu uygulamanın hangi koşullarla, ne kadar süreyle, hangi ilaçlar verilerek, bunun fiziksel ya da hormonal bir hastalıktan doğup doğmadığının araştırılmadığı bir ortamda böyle bir cezanın verilemeyeceğini belirten Candan, “Fail cezaevine girdi, ıslah olduktan sonra da bıraktım diyorsun; peki bırakıldıktan sonra ıslah olduğunu savunduğun kişiye hayat boyu sürebilecek cezayı nasıl verebileceksin?" diye sordu. 

“Hadım tecavüzü daha çok artıracak”

Failin hapisten çıkınca kend sini mağdur ve haketmediği bir cezaya mahkum edilmiş biri olarak göreceğini belirten Candan, "Hapisten çıkınca böyle bir yaklaşıma maruz kaldığında bundan sonra karşısına çıkacak kadınları nasıl cezalandıracak? Yaşadığı ve haksızlık olarak tarif ettiği durumu; öfkesini, elindeki gücü ve iktidarı da alınmışken kendince nasıl bu öfkeyi kadınlara yönelteceğini düşünmek bile istemiyorum" diyerek, hadım uygulamasının cinsel saldırıyı daha çok artıracağını vurguladı. 

“Hakim mağdurla değil, faille empati kuruyor”

Hakimlerin ceza verirken mağdurla değil, faille empati kurduğuna dikkat çeken Candan, "Hakim, ‘gencecik adam hayatını karartmaya gerek yok, yapmış bir cahillik’ diyecek ve bu beraberinde de cezasızlığı getirecek" şeklinde konuştu. Meseleye insan hakları çerçevesinde bakılması gerektiğini belirten Candan, devamında şunları kaydetti: 

“Kısasa kısas durumuna karşıysak bunu savunmak zorundayız. Kısas, beraberinde başka başka kısas biçimlerini getirecektir. Cinsel saldırı bir eylemdir. Bu cinsel eylemi engellemek gerekir.”

Kaynak: Jinha


Etiketler: kadın
Nefret