27/04/2017 | Yazar: Kaos GL

Kaos GL’nin de parçası olduğu EUROPACH projesi ile Avrupa’nın HIV ve AIDS tarihine dair mülakatlardan, belgelerden oluşan bir arşiv kurulacak.

Avrupa HIV ve AIDS interaktif haritası yolda! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL’nin de parçası olduğu EUROPACH projesi ile Avrupa’nın HIV ve AIDS tarihine dair mülakatlardan, belgelerden oluşan bir arşiv kurulacak.

Türkiye’den Kaos GL ve İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı’nın (İKGV) da parçası olduğu EUROPACH, HIV ve AIDS araştırma projesi başladı.

EUROPACH, Almanya, Polonya, İngiltere ve İsviçre’den dört araştırma grubu ile akademide yer almayan 14 sivil toplum kuruluşu arasındaki sıkı işbirliğinden oluşan bir proje. Sivil toplum kuruluşları partner organizasyonlar olarak araştırma süreci içinde araştırmaya danışman olarak katkıda bulunacaklar. Araştırmacılar sağlık hizmeti, aktivizm ve politika gelişimi alanlarında arşiv taraması, sahadaki önemli aktörlerle mülakat ve katılımcı gözlemler gerçekleştirip, araştırma ve incelemelerine aynı zamanda siyasal aktörlerin HIV ve AIDS’e karşı tepkilerini de dahil edecekler.

Basel’de toplantı yapıldı

Proje kapsamında 21 Nisan Cuma günü İsviçre Basel Üniversitesi’nde toplantı yapıldı. Türkiye’den Kaos GL’den Umut Güner, Pembe Hayat’tan Buse Kılıçkaya ve İKGV’den Muhtar Çokar’ın katıldığı toplantıda Türkiyeli katılımcılar Basel Üniversitesi ile işbirliği içinde uzun soluklu bir projeye başlamaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Toplantıda, devletlerin ayrımcılık ve insan hakları konusundaki karnelerini bir de HIV ve AIDS meselesi üzerinden görme isteği dile getirildi. Basel Üniversitesi Tarih Bölümü ile yürütülen çalışmanın HIV ve AIDS, vatandaşlık meseleleri üzerinden yakın tarih çalışması olduğu belirtildi.

Sosyal politikalar, ortaya çıkışları ve uygulanmaları

EUROPACH, HIV ve AIDS’in Almanya, Polonya, İngiltere, Türkiye ve Avrupa genelinde tartışıldığı sosyal ve politik alanlara odaklanacak. Sosyal politik alanların araştırma yaklaşımı sadece siyasal enstrümanların analizini değil aynı zamanda bu politikaların ortaya çıkışını, uygulanmasını ve sorgulanmasını da kapsıyor.

Proje şöyle tanıtılıyor:

“Sağlık hizmet standartlarının Avrupa ülkelerinde benzer olduğu beklentilerine karşın HIV’in yaygınlaşma oranı ile HIV’i önleme ve tedavi amacıyla kullanılan kaynaklar bölge genelinde farklılıklar göstermektedir. Bu eşit olmayan durum yerel siyasal süreçlerin, siyasal gelişmelerin ve aktivizm şekillerinin birbirinden değişik olmasından kaynaklanıyor. Bu koşullar altında farklı vatandaşlık modelleri ortaya çıkmış, insanlara HIV ile ilgili - kusursuz tedavi olma gibi - hakların tanınmasının Yanı sıra bu haklara bağlı sorumluluklar da dayatılmaktadır. İşte EUROPACH projesi buradan hareketle, geçmişteki – yerel sağlık politikalarının şekillenişi ve dayanışma bazlı ağların inşası gibi - gelişmeler ile sağlık hizmetleri ve Avrupa genelindeki vatandaşlık kavramları arasındaki ilişkileri inceleyecek.”

İnteraktif harita geliyor

Araştırma kapsamında HIV ve AIDS ile ilgili sosyal-politik alanlardaki tartışmalara bugüne kadar yön veren ulusal ve ulus-aşırı hikayeleri sergileyebilmek adına araştırmacılar interaktif bir harita geliştirip bunun yanı sıra Avrupa’nın HIV ve AIDS tarihine dair mülakatlardan, belgelerden oluşan bir arşiv kuracak. 


Etiketler: insan hakları, sağlık
Ankara