23/05/2017 | Yazar: Anıl Üver

Lezbiyenlerin daha az görünür olmasına karşı Ekim ayında Viyana’da Avrupa Lezbiyen Konferansı yapılacak.

Avrupa Lezbiyen Konferansı yapılacak Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Lezbiyenlerin daha az görünür olmasına karşı Ekim ayında Viyana’da Avrupa Lezbiyen Konferansı yapılacak.

Michaela Tulipan, Dagmar Strauss, Ewa Dziedzic ve Mariella Müller gibi lezbiyen aktivistler LGBTIQ camiada da halen oldukça hissedilir bir ataerkil yapının olduğundan ve bunun sonucunda lezbiyenlerin geylere nazaran daha az görünür olduğunu ifade ediyor.

Bu durum lezbiyenlerin sorunlarına ve uğradıkları ayrımcılıkların üzerine daha az odaklanılmasına yol açıyor. İnsanların bu konuda daha fazla bilinçlendirilmesine yönelik bir adım 6-8 Ekim 2017 tarihinde Viyana'da düzenlenecek olan Avrupa Lezbiyen* Konferansı ile atılacak. Hedef, görünürlük ve güçlendirmeye yönelik çalışmalar.

Müller, yaklaşık 500 kadar LGBTIQ derneği çatısında toplayan ILGA'da sadece 3 tane lezbiyen derneğin olduğuna işaret ediyor ve her yıl organize edilen konferansta da yıllardır lezbiyenlere yönelik atölyelerin düzenlenmediğini de sözlerine ekliyor.

“Artık harekete geçmemiz lazım”

Geçen yıl sonbaharda Kıbrıs'ın Nikosia şehrinde düzenlenen kongrede bir atölyeye katılan Müller, bu atölyede “Artık nerede durduğumuz hakkında konuşmayı bırakıp harekete geçmemiz lazım” diyen seslerin yükselmesi üzerine Viyana'ya döndükten sonra Tulipan ve Dziedzic gibi diğer aktivistlerle Avrupa Lezbiyen Konferansı'nı (EL*C - European Lesbian* Conference) dernek olarak hayata geçirdi. Dernekte; Fransa, İtalya, Almanya, İsviçre, Moldova, Romanya, Makedoya, Sırbistan ve Arnavutluk'tan da aktivistler yer alıyor. Uzun vadeli hedeflerden biri Avrupa çapında lezbiyen dernekleri bir çatı altında toplayacak bir federasyon oluşturmak ve bu sayede daha etkili bir iletişim ağı geliştirmek. Ayrıca çeşitli konularda uzmanların listelendiği bir veri bankası oluşturmak ve yıllık raporlar hazırlamak da hedefler arasında.

400 kadar katılımcının beklendiği konferansta görünür olmak, birbirini tanıma, cesaretlendirme ve birlikte hareket etme noktaları üzerinde de durulacak.

Konferans ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

*Yıldız işareti, cinsel yönelimi heteroseksüel olmayan kadınları da kapsamak üzere kondu. Ayrıca konferansın 'Avrupa' adını taşıması coğrafyayı kısıtlamıyor, her ülkeden katılım mümkün.


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret