21/04/2009 | Yazar: Kemal Ördek

Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği’nin kapatılması istemiyle açılan, ancak Yargıtay 7.

Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği’nin kapatılması istemiyle açılan, ancak Yargıtay 7. Hukuk Dairesi’nin bozduğu dava, 30 Nisan 2009’da yerel mahkemede tekrar görülecek.
 
Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, kararında ‘Davalı derneğin ileride ... lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transseksüelliği özendirme, teşvik ve bu cinsel yönelimlerin yaygınlaştırması yönünde faaliyetlerde bulunması durumunda ... feshinin istenebileceği kuşkusuzdur,’ ifadesini kullanmış ve LGBT örgütlerinden büyük tepki almıştı. Sadece Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği’ni değil, diğer tüm LGBT örgütlerini de bizzat ilgilendiren karar sonrası yerel mahkemede görülecek duruşmanın önemi artmış durumda.
 
Avrupa Parlamentosu Gey ve Lezbiyen Hakları Çalışma Grubu da, Türkiye’de LGBT bireylerin örgütlenme ve düşünce özgürlüğüne yönelik tehdit niteliğindeki 30 Nisan’daki duruşma öncesi bir basın açıklamasıyla, Yargıtay 7. Hukuk Dairesi’nin vermiş olduğu karardan endişe duyduğunu açıkladı.
 
Grup Başkanı Michael Cashman’ın ifadelerine yer verilen açıklamada, Yargıtay’ın ifadesinin Avrupa temel haklar anlayışına aykırı olduğu ve Türkiye’nin AB’ye katılabilmesi için her vatandaşına eşit şekilde davranması gerektiği vurgulanıyor.
 
Yerel mahkemede görülecek davayı yakından takip edeceklerini belirten Avrupa Parlamentosu Gey ve Lezbiyen Hakları Çalışma Grubu’nun açıklamasını sizlerle paylaşıyoruz:
 
 
                                                                                                                20 Nisan 2009
 
"Avrupa Parlamentosu Gey ve Lezbiyen Hakları Çalışma Grubu, T.C. Yargıtay 7. Hukuk Dairesi'nin kararından endişe duyuyor."
 
Avrupa Parlamentosu Gey ve Lezbiyen Hakları Çalışma Grubu; Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transseksüel (LGBTT) örgütü Lambdaistanbul'un kapatılması yönündeki yerel mahkeme kararının Yargıtay tarafından bozulmasını olumlu bulmaktadır. Ancak Çalışma Grubu, Yargıtay ilamında kullanılan şu ifadeden büyük rahatsızlık duymaktadır: "Davalı derneğin ileride ... lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transseksüelliği özendirme, teşvik ve bu cinsel yönelimlerin yaygınlaştırması yönünde faaliyetlerde bulunması durumunda ... feshinin istenebileceği kuşkusuzdur."
 
Çalışma Grubu Başkanı Michael Cashman, "Bu ifade, LGBTT bireyler ile kurdukları örgütlerin düşünce ve örgütlenme özgürlüklerini kısıtlamaktadır," dedi. "Bu ifade, Avrupa'nın temel haklar anlayışına aykırıdır. LGBTT bireylerin kendilerine yönelik enformasyonu dağıtmalarını ve almalarını ciddi şekilde engellemektedir. Eğer Türkiye AB'ye katılacaksa, tüm insanlara eşit şekilde davranmalı ve her vatandaşının haklarına saygı duymalıdır."
 
Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği'nin kapatılmasıyla ilgili dava, kısa bir süre sonra yerel mahkemede tekrar başlıyor. 30 Nisan'daki duruşmayı yakından takip edecek olan Avrupa Parlamentosu Çalışma Grubu, bu sefer yerel mahkemenin LGBTT bireylerin örgütlenme özgürlüğünü gözeten bir karara varacağını ümit ediyor.
 
Avrupa Parlamentosu Gey ve Lezbiyen Hakları Çalışma Grubu ile ilgili daha fazla bilgi için:
 

Avrupa Parlamentosu Gey ve Lezbiyen Hakları Çalışma Grubu Temsilcileri:
Başkan: Michael Cashman (UK/PSE)
Başkan Yardımcısı: Lissy Gröner (DE/PSE)
Başkan Yardımcısı: Sophie in 't Veld (ALDE)
Başkan Yardımcısı: Raül Romeva (G/EFA)
Başkan Yardımcısı: Sirpa Pietikäinen (EPP-ED)
 


Etiketler: yaşam
Nefret