15/08/2011 | Yazar: Osman Bulugil

Arsenal’de öne çıkmaya başladığından beri Fabregas için Barcelona yolu hep vardı ve artık Fabregas-Xavi-İniesta üçlüsünü izleyebilecek Barca taraftarı...

Barca, Hangi Fabregas’ı Aldı? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
Arsenal’de öne çıkmaya başladığından beri Fabregas için Barcelona yolu hep vardı ve artık Fabregas-Xavi-İniesta üçlüsünü izleyebilecek Barca taraftarı...
 
2003 yılında FİFA U17 Dünya Kupası’nda turnuvanın en iyi oyuncusu seçilen Fabregas (16 yaşında) Wenger’in takımına katılıyordu. 2011’den itibaren de artık Barca’da ’4 numarayı’ giymeye başlayacak.
 
Premier ligdeki ’makine’ futbolunda sekiz yıl gibi uzun bir süredir oynayan, buna uyum sağlayan bir Fabregas geliyor Barcelona’ya. Bu noktada artık, on altısında Arsenal’e giden Fabregas’la gelen Fabregas arasındaki uyumun nasıl olacağınız izleyeceğiz. 
 
Tek tipleşen oyuna katılmadıkça, kendi oyununu oynadıkça Fabregas öne çıkıyordu. Fakat son bir iki yıldır artık o da sahada sertliğe dayanan, teknikten çok fiziki mücadelenin öne çıktığı oyunsuz, tek tipleşen oyun katılmaya başlıyordu ki Barcelona’ya yani, çocukluğundan beri öğrendiği futbolla yeniden buluşmak üzere ayrılıyor Premier Lig’den. 
 
Başlangıçta uyum sorunu, Barca’nın oyununa ’katılmakta’ zorluk çekmesi çok normal. Zaten birkaç sene de daha Premier Lig’de kalsaydı, artık barca da yetişen ama Barca’nın ’oyununa’ katılamayan bir oyuncu olarak dört numarayı giyerdi.
 
Transferin şimdi olması onun futbolunu kurtarması adına önemli. Artık yaratıcılığını sergilemek için önemli bir oyun felsefesinin içine giriyor. Bu Fabregas’ın futbolunun yeniden doğuşu olabilir ve oynadığı oyun da Arsenal’de en iyi olduğu dönemdekine benzemeyecek. Başka bir oyunla burada var olacak ve artık ileriye hızlı çıkışlar, sert bir oyun, didişmelere dayalı bir karakterden artık, Fabregas’ın daha soğukkanlı, tekniğinin öne çıktığı, daha çok pas yaptığı, ince pasları - artık neredeyse premier ligde bunu da unutuyordu- bir oyunu izleyebileceğiz. 
 

Etiketler: yaşam, spor
Nefret