19/09/2016 | Yazar: Kaos GL

Homofobi ve transfobi karşıtları Belgrad Onur Yürüyüşü’nde ‘Aşk Dünyayı İyileştirir’ dedi. Saldırı ihtimaline karşı binlerce polis görev aldı.

Belgrad Onur Yürüyüşü saldırı ihtimaline rağmen yapıldı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Homofobi ve transfobi karşıtları Belgrad Onur Yürüyüşü’nde “Aşk Dünyayı İyileştirir” dedi. Saldırı ihtimaline karşı binlerce polis görev aldı.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad Onur Yürüyüşü, homofobik ve transfobik grupların saldırı ihtimali ve tehditlere rağmen yapıldı. Dün (18) yapılan yürüyüşte “Aşk Dünyayı İyileştirir” denildi.

Sırp oyuncu ve yürüyüşün resmi “vaftiz annesi” Mirjana Karanovic yürüyüşü açtı ve katılanları tebrik etti, “İnsan hayatı değerlidir ve yaşam hakkı ihlal edilemez” dedi.

Polisler güvenliği sağladı

Yürüyüşe Belgrad Belediye Başkanı Sinisa Mali’nin yanı sıra Demokratik Parti’den Bojan Pajtic ile Liberal Demokratik Parti Başkanı Cedomir Jovanovic ve Avrupa Birliği Milletvekili Terry Reintke de katıldı. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi’nden aktivistler de dayanışma için alandaydı.

Sağcı grupların saldırı ihtimaline karşı binlerce polis Belgrad sokaklarında görev aldı. Helikopterler de yürüyüş boyunca güvenliği sağladı.

Ne olmuştu?

Yürüyüş 2009, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında, polisin göstericileri sağcı grupların saldırılarından koruyamayacağı gerekçesiyle ertelenmişti. Ancak 2014 yürüyüşü, yasağa rağmen yüzlerce kişinin bir araya gelmesiyle gece yapılmıştı.

2010 yılındaki yürüyüş, aşırı sağcı grubun taşlı ve molotof kokteylli saldırısıyla karşılaşmıştı. Grupla polis arasında çıkan çatışmada 120’den fazla kişi yaralanmış, 188 kişi de gözaltına alınmıştı.  

2014 yılında ise bütün baskılara rağmen yürüyüş gerçekleştirilmiş, Belgrad sonunda onur yürüyüşüne kavuşmuştu.

Fotoğraflar: Athanasios Georgios Vlachogiannis


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret