23/11/2016 | Yazar: Kaos GL

Oylama sonucu uzmanın görevine devam etmesi kararı çıktı.

BM Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Uzmanı görevine devam edecek Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Haziran’da atanan Birleşmiş Milletler Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Bağımsız Uzmanlığı makamının kaldırılması talep edildi. Oylama sonucu uzmanın görevine devam etmesi kararı çıktı.

New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı şiddet ve ayrımcılığa karşı korunma konusunda atanan bağımsız uzmanın konumu oylandı. Uzmanın görevine devam etmesi kararı çıktı.

Birleşmiş Milletler Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği (CYCK) Bağımsız Uzmanlığı makamı bu yılın Haziran’ında kuruldu. Bağımsız uzman olarak Tayland’tan insan hakları savunucusu Vitit Muntarbhorn görev yapıyor. Bağımsız uzmanlığın kurulabilmesi için 151 ülkeden 628 sivil toplum kuruluşu kampanya yapmıştı.

CYCK insan hakları meselesi değilmiş!

Kasım başlarında BM Afrika Grubu adına Botswana, Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Bağımsız Uzmanlığı’nın kaldırılmasını talep etti. Bu kurumun yasal olmadığını, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin evrensel insan hakları meselesi olmadığını öne süren Botswana, uzmanlık pozisyonunun konu hakkında fikir birliğine ulaşana kadar belirsiz bir tarihe ertelenmesini istedi.

Dünya genelinde LGBTİ aktivistleri ve örgütleri hızlı bir şekilde örgütlenerek bağımsız uzmanlığın kaldırılamayacağını söyledi. 157 ülkeden 850 örgüt ortak açıklamasında ülkeleri bağımsız uzmanlığın kalması yönünde oy kullanmaya çağırdı.

Sekiz Latin Amerika ülkesi atanmış ve çalışmalarına devam eden uzmanlığın kaldırılması önerisinin Genel Kurul tarafından Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne verilen yetkiyi de çiğnemek olduğunu vurguladı.

84 olumlu, 77 olumsuz oy

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yer alan 193 ülkenin oy hakkı olsa da oylamaya 178 ülke katıldı. 84 ülke uzmanlık lehinde, 77 ülke aleyhinde oy kullandı. 17 ülke çekimser kaldı. Türkiye de lehte oy kullanan ülkeler arasında.

Uzman; halihazırda var olan uluslararası insan haklarının uygulanmasını, olumlu örnekleri ve sorunları incelemekle görevli. Uzmanın görevleri arasında cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı şiddet ve ayrımcılığa ilişkin farkındalık yaratmak, devletler ve sivil toplum kuruluşları ile diyalog süreçlerini başlatmak ve yürütmek de yer alıyor.


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret