05/09/2016 | Yazar: Kaos GL

Bodrum’da İrlandalı oyuncunun öldürülmesi ve Antalya’da geçtiğimiz aylarda işlenen cinayetlerin detayları açığa çıktı. Cinayetlerin zanlıları ‘haksız tahrik indirimi’nin arkasına sığınmak için bildik bahaneyi yineledi: ‘Bana ilişki teklif etti.’

Bodrum ve Antalya’da nefret cinayetleri: ‘İlişki teklif etti, öldürdüm’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Bodrum’da İrlandalı oyuncunun öldürülmesi ve Antalya’da geçtiğimiz aylarda işlenen cinayetlerin detayları açığa çıktı. Cinayetlerin zanlıları “haksız tahrik indirimi”nin arkasına sığınmak için bildik bahaneyi yineledi: “Bana ilişki teklif etti.”

Bodrum ve Antalya’da geçtiğimiz aylarda meydana gelen iki ayrı cinayetin katil zanlıları yakalandı. Her iki cinayette de zanlılar homofobik nefret cinayetlerinin bildik savunması “İlişki teklif etti” ifadelerini kullandı.

Bodrum: 2’si kardeş 4 kişi İrlandalı oyuncuyu öldürdü

Doğan Haber Ajansı’ndan Nilüfer Demir’in haberine göre Bodrum’da 4 ay önce öldürülen İrlanda uyruklu tiyatrocu 64 yaşındaki John Edward Donnelly cinayetiyle ilgili 2'si kardeş 4 kişi gözaltına alındı.

İrlandalı John Edward Donnelly, Eskiçeşme Mahallesi Neyzen Tevfik Caddesi'nde geçen 3 Haziran'da öldürüldü. Evinde yerde çıplak ve kanlar içinde ölü olarak bulunan Donnelly'in cinayetinin çözümü için Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği soruşturma başlattı. 3 ay boyunca yürütülen sokak çalışması kapsamında 81 MOBESE kaydı ve 726 işyeri güvenlik kamerası kayıtları incelendi. Yapılan çalışma sonucunda olayın şüphelisi olarak 28 yaşındaki Mehmet Irmak ve 27 yaşındaki Osman Aslan Bodrum'da, 20 yaşındaki Sinan Irmak ile Ali Turhan ise İstanbul'da geçen perşembe günü düzenlenen eş zamanlı operasyonla yakalandı.

İnşaat işçisi ve kardeş olan Mehmet Irmak ile Sinan Irmak'ın cinayeti itiraf ettiği belirtildi. Sinan Irmak ifadesinde, olay gecesi Donnelly'nin kendilerini eve davet ettiğini, bir süre salonda oturduktan sonra Donnelly'nin kendileriyle ilişkiye girmek istediğini öne sürdü. Irmak ifadesinin devamında ilişki daveti üzerine mutfaktan ekmek bıçağını aldığını, beline sakladığını ve ağabeyinin "Vur" demesi üzerine ise belinden çıkardığı bıçağı Donnelly'nin boynuna sapladığını, ardından 1 kez kafasına ve 2 kez de sırtından yaraladığını ifade etti..

Evde parmak izleri bulunan ve gün içerisinde de eve geldikleri belirlenen Ali Turhan ve Osman Aslan şüpheli olarak gözaltına alındığı kaydedildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından dört şüpheli adliyeye sevk edildi.

Antalya: “İlişki teklif etti” savunması

Antalya Muratpaşa İlçesi Kışla Mahallesi Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Caddesi'ndeki cinayet, geçen 12 Mart gecesi saat 03.00 sıralarında meydana geldi. 5 katlı apartmanın 4'üncü katında oturan emekli muhasebeci Şevket Bülbül, evinde boğazından bıçaklandı.

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre yaralı halde merdivenlerden inerek sokağa çıkan Bülbül, yoldan geçen araçları durdurmaya çalışarak yardım istedi. Çığlıkları duyan çevredekiler, 112 Acil Çağrı Merkezi'nden yardım istedi. Yaklaşık 200 metre ilerdeki otobüs durağına kadar giden Bülbül, tekrar oturduğu apartmanın önüne gelerek yere yığıldı. Ambulansla Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürülen Şevket Bülbül, müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Bir süredir Kaleiçi Yat Limanı'nda günübirlik tur teknesinde çalıştığı belirtilen Bülbül'ün ölümüyle ilgili soruşturma başlatan polis, evde biri kahverengi, diğeri beyaz renkli, eşleri bulunmayan 2 ayakkabı buldu. Polis, olayın meydana geldiği mahalledeki güvenlik kameralarından şüphelileri tespit etti. Görüntülerde koşarak kaçan 2 kişiden birinin ayağındaki ayakkabıların, evdeki ayakkabıların eşi olduğu belirlendi. Bu kişinin Mahmut Kanmaz olduğunu tespit eden polis, şüpheliyi gözaltına aldı. Kanmaz'ın beraberindeki 17 yaşındaki F.Y. de gözaltına alındı. 2 şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Sorgusunda Şevket Bülbül'ü 3 yıldır tanıdığını söyleyen Mahmut Kanmaz, olay günü yanında F.Y. olduğunu söyledi.

Şevket Bülbül'ün o gece hem kendisine hem yanındaki arkadaşına birlikte yatmayı teklif ettiğini, ancak kabul etmediklerini iddia eden Kanmaz, gece maktul uyuduktan sonra mutfaktan aldığı bıçağı Bülbül'ün boynuna sapladığını kaydetti. F.Y.'nin de maktulün cebindeki cüzdan ile telefonunu aldığını iddia eden Kanmaz, evden kaçarken de yanlış ayakkabı giydiğini söyledi.

F.Y. ise olay gecesi kalacak yeri olmadığı için yardım istediği arkadaşı Mahmut Kanmaz'ın, 'Benim bir tanıdığım var. Orada kalabilirsin' dediğini belirterek, "Mahmut beni maktulün evine götürdü. Birlikte sohbet ettik. Şevket Bülbül bana evinde kalabileceğimi, alttaki pastanede de çalışabileceğimi söyledi. Sonra uyuduk. Gece yarısı Mahmut beni uyandırdı. Mahmut Kanmaz'ın Şevket Bülbül'ün boğazını kestiğini gördüm. Korkup kaçtık” diye konuştu.

Cumhuriyet savcılığı, ömür boyu hapis istemiyle iki sanık hakkında hazırlanan iddianameyi Antalya Birinci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. İki sanık önümüzdeki ay hakim karşısına çıkacak.


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
Nefret