08/11/2016 | Yazar: Kaos GL

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü, en yüksek oy oranı ile seçilmiş rektör adayı Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu’nun görevine başlamasını istiyor.

Boğaziçi LGBTİ+ Kulübü seçilmiş rektörlerine sahip çıkıyor Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü, en yüksek oy oranı ile seçilmiş rektör adayı Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu'nun görevine başlamasını istiyor.

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü, Türkiye Cumhuriyeti rektörlük seçimlerinin en yüksek oy oranı ile seçilmiş rektör adayı olan Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu'nun görevine başlamasını istiyor.

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü yazılı bir açıklama yaparak, “Boğaziçi Üniversitesi'nin özgürlükçü, barışçıl, bilimsel, üretici, Türkiye'nin gelişimine katkı sağlayıcı varlığını sürdürmesi ve bütünlüğünün bozulmaması için” en yüksek oy oranı ile seçilmiş rektör adayı Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu'nun görevine başlamasını istedi.

“Korkmadan adlarımızı açıklayabildiğimiz için kulüpleşebildik”

Boğaziçili LGBTİ öğrenciler, kampüslerindeki örgütlenme çalışmalarına 16 yıl önce başladılar. 16 yıl önce LEGATO üyesi Deniz ve aktivist arkadaşları yola çıkmış ama “rektöre çıkacak kadar özgür bir ortamda değiliz" kaygısıyla resmi öğrenci kulübüne dönüşmek mümkün olmamıştı.

Boğaziçili LGBTİ öğrencilerin açıklamasında, “16 yıl sonra bugün bizler Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü olarak istediğimiz her an Rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu'nun yanına çıkabildik” denildi.

“Deniz'in de dediği gibi kulüp kurmak zor işti ve bizler bu zor işi başardık. Kulüp kurmak için Deniz'in de söylediği gibi gerek kurucu üyelerin, gerek Yönetim Kurulu üyelerinin, gerekse diğer tüm üyelerin "adlarını açıklaması" gerekiyor. Bugün geçmişe göre korkmadan adlarımızı açıklayabildiğimiz için kulüpleşebildik.”

“LGBTİ öğrenciler üniversite yönetimiyle özgürce iletişim kurabiliyorlar”

Geçmişe göre çok daha özgürce üniversitenin yönetim kadroları ile iletişim kurabildiklerini belirten Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü, "adlarını açıklayan" üyelerin özgür bir ortamın gereği olarak rektörlük başta olmak üzere tüm yönetim kadrosu ile özgürce iletişim kurabiliyor olması gerektiğine dikkat çekti.

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü’nün yaptığı açıklama şöyle devam ediyor:

“"Adlarını açıklayan" üyelerin güven ve huzur içinde üniversite yaşamlarına devam edebiliyor olması gerekiyor. Bugün geçmişe göre üyelerimiz kimliklerini saklamak zorunda kalmadan güven ve huzur içinde üniversite yaşamlarına devam edebiliyorlar.

"Bugün yeni kurulmuş bir kulüp olmamıza rağmen 200 kişiye yaklaşan üye sayımızla Boğaziçi Üniversitesi'nin akademik ve kültürel ortamına katkı sağlayan bir kulübüz. Deniz'in ve Deniz gibi aktivist öğrencilerin çabalarıyla 15 üyenin bulunamadığı günlerden 200 kişiye yaklaşan üyeye sahip resmi bir kulüp olduğumuz günlere geldik.

"Bu şüphesiz sadece Boğaziçi Üniversitesi özelinde bir başarı değildir. Boğaziçi Üniversitesi'ni aşan, başta LGBTİ+ hareketinin sonrasında da çoğulcu, demokratik ve eşitliği her daim savunan mücadelelerin sonucunda Türkiye'nin de bir başarısıdır.”

Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu görevine başlasın!

“Boğaziçi Üniversitesi'nin özgürlükçü, barışçıl, bilimsel, üretici, Türkiye'nin gelişimine katkı sağlayıcı varlığını sürdürmesi ve bütünlüğünün bozulmaması için Türkiye Cumhuriyeti rektörlük seçimlerinin en yüksek oy oranı ile seçilmiş rektör adayı olan Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu'nun görevine başlamasını istiyoruz. Gereğinin yapılmasını saygılarımızla arz ediyoruz.”


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret