22/03/2016 | Yazar: Kaos GL

Brüksel’deki patlamalarda yaşamını yitirenlerin sayısı 34’e yükseldi. Başbakan Michel, saldırıları ’Belçika için kara bir gün’ sözleriyle değerlendirdi.

Brüksel’de en az 34 kişi yaşamını kaybetti Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Brüksel’deki patlamalarda yaşamını yitirenlerin sayısı 34’e yükseldi. Başbakan Michel, saldırıları 'Belçika için kara bir gün' sözleriyle değerlendirdi.

Belçika İtfaiyesi'nin verdiği bilgilere göre, Brüksel'de bu sabah havalimanı ve metroda meydana gelen patlamalarda can kaybı 34'e yükseldi.

Yetkililer, havalimanındaki saldırıda 14, AB kurumları yakınındaki metro istasyonundaki patlamada ise 20 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Belçika'nın başkenti Brüksel’in Zaventem Havalimanı'nda meydana gelen patlamada en az 81 kişi de yaralandı.

Deutsche Welle’nin haberine göre Belçika Başbakanı Charles Michel, Ulusal Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağırdı. Başbakan Michel, saldırıları 'Belçika için kara bir gün' sözleriyle değerlendirdi. Başbakan korkulanın başa geldiğini ifade etti.

Saldırıların ardından oluşturulan Belçika kriz masası, Brüksellilere oldukları yerde kalmaları uyarısı yaptı. Uyarıda, "Her nerede iseniz, işte veya evde, orada kalın, ayrılmayın" denildi. Vatandaşlara toplu ulaşım araçlarını kullanmamaları çağrısı yapıldı.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de 34 kişinin hayatını kaybettiği saldırıları terör örgütü IŞİD'in üstlendiği iddia edildi. Mısır medyasından aktardığı habere göre, üstlenme açıklaması IŞİD bağlantılı Amak Haber Ajansı'nda yayınlandı. Russia Today’de yer alan haberde de saldırıyı IŞİD'in üstlendiğini belirtildi.


Etiketler: yaşam
Nefret