27/12/2016 | Yazar: Kaos GL

Bize umudu hatırlatan gökkuşağı dolu günlere…

Büşra Karadeniz’den ‘Merhaba Canım’: Gökkuşağının içimizde çiçekler açtırması! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Yağmurdan sonra çıkan gökkuşağının umuda tekabül ettiğinin her zaman farkında olalım; olalım ki içimize yağan üzüntü yağmurlarında çaresizlik nedir bilmeden gökkuşağının içimizde çiçekler açtırmasını bekleyelim.

İstanbul’dan Büşra Karadeniz’in yeni yıl mesajı:

2016 yılını geride bırakırken yaşadığımız tüm olumsuzlukların ve beslediğimiz tüm nefretlerin tekrarı olmaması dileğiyle 2017’nin umut dolu bir yıl olmasını can-ı yürekten istediğimi belirterek yazıma başlamak istiyorum.

2 ay evvel teyze oldum. Daha anne olmadan bana anneliği tattıran bu ufaklığı ırkçılık, istihkar, milliyetçi ve cinsiyetçi düşüncelerin getirdiği eril ve nefret söylemlerinden ve ayrımcılık yaratan benzeri durumlardan olabildiğince uzak tutarak yetiştirmeyi, kendimce bir şeyleri sorgulatmayı ve anlamaya çalışmayı öğreten bir teyze olmayı hedefliyorum. Doğduğunda ona küçük bir mesaj hazırlamıştım. Bu mesajın tüm insanların ruhuna kazıması gerektiğini düşünüyor ve bu şekilde bir düşünce yapısıyla insanlar olarak daha yaşanılası bir dünya yaratabileceğimize umutla bağlanmak istiyorum  (bunu bu yeni yılda başarmaya yaklaşabilirsek: Ne mutlu insanım diyene!).

‘’Bugün adeta cennetten bir parça dünyaya düştü. Ve cennet parçası, sana renklerin hepsini öğreteceğim, renklerin cinsiyetinin olmadığını da... Pembeyi kıza, maviyi erkeğe atfedenlere kulağını tıkamayı da...  Renkleri, insanları, hayvanları, doğayı özgür bırakmayı da. Sana insanın milliyeti, rengi olmadığını aşılamak için, kendinden olmayanı hor görmemen için,  senden farklı düşüneni düşman saymaman için, barıştan, saygıdan, empatiden yana olup nefretinin sadece nefrete dair olması için elimden geleni yapacağım. Başarının yalnızca zekanın kullanıldığında gelmeyeceğini; yaşamının sonuna varana kadar iyi kalbinden asla ödün vermemenin en takdir edilesi başarı olduğunu anladığında "hiçbir şey başaramadıysam da iyi insan olarak kaldım" diyebildiğinde ve iyi bir insan olmanın evrendeki her şeyden üstün olduğunu gördüğünde, "ne mutlu insanım diyene" dediğinde gururdan akıtacağım göz yaşlarımı bekliyorum. Hayatın bir de bu yanının da olduğunu hatırlamak böyle bir dünyaya çocuk getirmek istetir belki de. Yeryüzünde hâlâ yaşamaya değer ne varsa beraber yaşama ümidiyle, hoş gelmiş teyzesinin sonsuz aşkı"

Yeğenime yazdığım bu mesaj umarım ki 2017 yılında çokça rastlaşacağımız bir görüş olur ve umarım ki dünyaya cennet parçası düşüren her insan o cennet parçalarına bu görüşü aşılar ve ilerleyen nesillerin daha huzurlu bir ortamda yaşamasını sağlar. Bizim başaramadığımızı huzurla, barışla ve saygıyla büyüyen gelecek nesillerin başarmasını yeni yıl dileği olarak beyan ettiğimi de eklemiş olayım böylece. “Dün bana yapılmıştı bugün de sana yapılsın” mantığının şiddete meyleden vahametinden uzak; insan, hayvan, cinsiyet, toplum, doğa ve saire ayrımının son bulacağı; barış, huzur, saygı ve empati dolu bir yıla hep beraber adım atacağımız umuduyla hayatınızda güzellikler diliyorum pek sevgili bunu okuyanlar…

Bir de ufacık bir not iliştireyim: yağmurdan sonra çıkan gökkuşağının umuda tekabül ettiğinin her zaman farkında olalım; olalım ki içimize yağan üzüntü yağmurlarında çaresizlik nedir bilmeden gökkuşağının içimizde çiçekler açtırmasını bekleyelim. Bize umudu hatırlatan gökkuşağı dolu günlere…

Siz de yeni yıl mesajınızı; isminiz, yaşadığınız şehir ve yayınlanmasını istediğiniz bir görsel ile 30 Aralık Cuma gününe kadar web@kaosgl.org’a yollayın, yayınlayalım.

İlgili yazılar:

Yeni yıla “Merhaba canım” diyoruz!


Etiketler: yaşam
Nefret