16/11/2016 | Yazar: Kaos GL

Cins Arı, her dönemin ilk kar yağışı ile Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirilen taciz yürüyüşü için rektörlüğü sorumluluğunu yerine getirmeye çağırdı.

Cins Arı: ‘Rektörlük, taciz yürüyüşünün önlenmesi adına sorumludur’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Cins Arı, her dönemin ilk kar yağışı ile Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirilen taciz yürüyüşü için rektörlüğü sorumluluğunu yerine getirmeye çağırdı.

Fotoğraf kaynağı: Ari24

İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü’nde her dönem ilk kar ile “Vadi Yürüyüşü” adı altında koordine taciz eylemi örgütlendiğini ifade eden Cins Arı İTÜ Cinsiyet Kimliği Ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Kulübü, Facebook sayfasından bir basın metni yayınlayarak rektörlüğü yürüyüşü yasaklamaya çağırdı.

Cins Arı’nın basın metnine göre sosyal medyadan örgütlenen grup “Herkes kıza doyacak”, “Gelmeyen ibnedir”, “Karıya gidiyoruz” gibi fobik ve cinsiyetçi sloganlarla yürüyüşe başlıyor. Kampüs merkezine indikten sonra yurtları gezerek “Vadi burada, kızlar nerede?” diyerek kadın öğrencileri taciz ediyor.

“Herkes kıza doyacak” videolarıyla örgütleniyorlar!

Cins Arı’nın yayınladığı basın metninin tam hâli şöyle:

“Ön bilgilendirme: Cinsel içerikli sözler, tavırlar, laf atmalar, ısrarcı bakışlar veya sarkıntılık gibi bizi cinsel yönden rahatsız eden davranışların hepsi cinsel tacizdir. Cinsel taciz suçtur ve yasalarda da belirtilmiştir.”

“Cinsel Taciz Yürüyüşü bir kaç senedir dönemin ilk karı yağdığında 1500+ kişilik Vadi Yurtları’nın (Ayazağa Kampüsü) önünde bir grup öğrencinin toplanması ile başlıyor. Yürüyüşün örgütlenmesi için sosyal medyada paylaşımlar yapılıyor. (Paylaşılan videolarda “herkes kıza doyacak” gibi ifadeler bulunmakta). Bu yürüyüş, önce vadi yurtlarında kalan öğrencilerin inmeleri için odalarının pencerelerine kar topları atılarak “Gelmeyen ibne”, “Gelsenize! adam mısınız!?”, “Karıya gidiyoruz” gibi cinsiyetçi, homofobik, transfobik sloganlar ile vadi yurtlarında kalan öğrenciler taciz edilerek başlıyor.”

“Ardından yürüyüşe başlanıyor. Kampüs merkezine ve sonrasında diğer yurtlara geçerek buradaki öğrencileri de taciz ediyorlar. “Memelere özgürlük”, “Vadi burada, kızlar nerede?” sloganlarıyla diğer yurtlardaki öğrencilere cinsel tacizde bulunuluyor.”

“Birkaç kişinin yürüyüşten rahatsız olmadıklarını dile getirmeleri cinsel tacizi meşrulaştıramaz!”

“Geçtiğimiz senelerde okul yönetimi yürüyüşe karışmadı. Güvenlikler yürüyüşü yapanlara hiçbir şey demediği halde camlara çıkan, tacize maruz öğrencileri de tutanak tutmakla tehdit ettiğine şahit olduk. Yürüyüş ile yurt kapıları kilitlendi, yurtlarda bulunan arkadaşlarımızın giriş çıkışı “güvenliklerinin sağlanamayacak olması” sebebiyle korumacı cinsiyetçi bir tavır takınılarak ve tacizci gruba ses etmeyerek yasaklandı. Kampüs içindeki güvenli ortamının bozulması kabul edilemezdir ve yürüyüş boyunca kampüs içinde ve yurtlarda hareket özgürlüğünün kısıtlanması açıkça hak ihlalidir.”

“Tacizci yürüyüşün her sene savunulması ile karşılaşmaktayız ve yürüyüşün meşrulaştırılmasına izin vermeyeceğiz. Yürüyüşü yapanlara yurtlarda kalan bazı öğrencilerin topluluğa iç çamaşırı, sütyen vb. atması yurtlarda kalan birkaç kişinin bu yürüyüşten rahatsız olmadıklarını dile getirmeleri cinsel tacizi meşrulaştıramaz. “Cinsel özgürlük” argümanlarıyla bu tacizi savunmaya çalışanlar sadece tacizin özgürleşmesini savunmaktadır. Cinsel taciz ve cinsel şiddet cinsiyetler arasında hiyerarşinin olduğu yerlerde olur ve bunları azaltmak ve ortadan kaldırmak bizim görevimizdir.”

“Ülkemizde her gün taciz ve tecavüz vakalarının yaşandığı, kadınlara otobüste mini etek giydikleri için kafalarına tekme atıldığı, LGBTİ+’ların baskı ve şiddet gördüğü, transların yakıldığı ülkemizde bu yürüyüşün yapılması kabul edilebilir değildir.”

“Bu yürüyüşün yapılması Türk Ceza Kanunu ve İTÜ Cinsel Taciz Yönetmeliği tarafından suç sayılmaktadır.” 

“İTÜ Rektörlüğü, okulda yapılması planlanan Cinsel Taciz Yürüyüşünün önlenmesi adına sorumludur. İTÜ Rektörlüğü’nden bu yürüyüşün yasaklanması için gerekli işlemlerin başlatılmasını talep ediyoruz.”

*TCK’nın 105. maddesi cinsel taciz suçunu, tacize uğrayan kişinin şikâyeti üzerine cezalandırır. Bu suçu işleyen kişiye üç aydan iki yıla kadar hapis veya para cezası verilir. Tacizin cezalandırılması için fiziksel temas olması gerekmez.
*İTÜ Cinsel Taciz Yönergesi: http://www.kaum.itu.edu.tr/tr/i-t-u-c-t-yonergesi/


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret