22/11/2016 | Yazar: Kaos GL

Başbakan Binali Yıldırım’dan açıklama: Daha detaylı olarak incelemesi için Meclis’teki bu tasarıyı komisyona alıyoruz.

Cinsel istismar önergesi komisyonda tekrar görüşülecek Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Başbakan Binali Yıldırım’dan açıklama: Daha detaylı olarak incelenmesi için Meclis'teki bu tasarıyı komisyona alıyoruz.

Başbakan Binali Yıldırım, kadın ve çocuk hakları örgütlerinin tepkisine yol açan, “tecavüzü meşrulaştırma” eleştirileri ile karşılaşan cinsel istismar düzenlemesinin “Toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanamaması gerekçesiyle” komisyonda tekrar görüşüleceğini açıkladı.

Bugün Meclis’e getirilmesi planlanan düzenlemeye ilişkin Atatürk Havalimanı'nda konuşan Yıldırım, “Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine, milletvekillerinin konuyu daha detaylı olarak incelemesi için Meclis'teki bu tasarıyı komisyona alıyoruz” dedi.

Binali Yıldırım, şöyle devam etti:

“Toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanması, Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine, milletvekillerinin konuyu daha detaylı olarak incelemesi için meclisteki bu tasarıyı komisyona alıyoruz. Komisyonda etraflıca bütün tarafların görüşleri değerlendirilip bu sorun çözüme ulaştırılacaktır. Bunu görmezden gelemeyiz. 3800 bu şekilde vaka var. Komisyonda muhalefetten de bir teklif gelirse düzenleme olgunlaştırılacak. Gelmezse sivil toplum kuruluşlarından, uzmanlardan gelen önerileri de dikkate alarak bu sorunu çözeceğiz.”

Önerge, cinsel istismara maruz bırakılan çocukların tecavüz failleriyle evlenmeleri halinde cezanın ertelenmesini içeriyordu.


Etiketler: insan hakları
Nefret