20/02/2019 | Yazar: Gözde Demirbilek

Fahriye’nin hikayesi: “Alanında uzman bir akademisyen olma hayalim var ve hiçbir şey beni bu uğurda mücadele etmekten alıkoyamayacak.”

“Dayanışmanın gücüne her zaman inandım” Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fahriye’nin hikayesi: Alanında uzman bir akademisyen olma hayalim var ve hiçbir şey beni bu uğurda mücadele etmekten alıkoyamayacak.”

Fahriye Ağtaş, İstanbul’da yaşayan bir trans kadın olarak bu beden uyum sürecine* başladı. Sürece başlamayı duyurmanın önemini şöyle ifade ediyor: “Ben de bir trans kadın olarak bu sürecin bir parçası olmak ve beden uyum sürecimi kamuya duyurarak dayanışma çağrısında bulunmak istedim. Bu da benim size çağrımdır. Benimki de tıpkı diğer arkadaşlarımınki gibi bu zamana kadar sistematik olarak transların görmezden gelinmesine karşı bir tepkidir. Alanında uzman bir akademisyen olma hayalim var ve hiçbir şey beni bu uğurda mücadele etmekten alıkoyamayacak.”  

Dayanışmanın gücüne her zaman inandığını ve inanmaya devam edeceğini söyleyen Fahriye, bu süreçte geçireceği cerrahi operasyonlar için GoGetFunding üzerinden kitlesel fonlama kampanyası başlattı.

Biz de Fahriye ile bu kampanya vesilesiyle hem bugünlere nasıl geldiğini hem de ayrımcılıkla nasıl mücadele ettiğini konuştuk.

Kimdir Fahriye?

Antakya’ya bağlı küçük bir Alevi kasabasında doğdum. Çoğu LGBTİ+ gibi zor ve yıkıcı bir çocukluk dönemi sonrasında Marmara Üniversitesi Belge Yönetimi bölümünü kazandım. Okuğudğum bölüm ve okul benim için çok zorlayıcıydı. Sonra yeniden sınava girerek İstanbul Üniversitesi Arkeoloji bölümüne girdim.

Tarih Öncesi Arkeoloji bölümüne isteyerek mi girdin? Bağ kurduğun şeyler var mı bu bölümle ilgili?

Tüm bunlar olurken İstanbul’da yoğun bir şekilde kimlik sorunlarıyla cebelleşiyordum.  Aynı zamanda sosyalist bir kurumda örgütlü mücadelenin içindeydim Arkeoloji bölümünü kazandığımda. Bölüme ısınmaya başlayarak,  okuldaki politik ortamdan beslenerek belirli amaçlar oluşturdum kendime. Fakat sürecimi tamamlayamadığım için oluşan sosyal fobilerim okul ve bölüm ile bağlar kurmamda hep engel oldu. Umuyorum ki kampanyam bana umut olacak.

Okulunda LGBTİ+ öğrencilerin bir araya geldiği bir kulüp ya da topluluk var mı?

İstanbul Üniversitesi Radar, okula ilk geldiğim sene faaliyetlerine devam ediyordu. Ancak, değişen politik atmosfer buna da engel oldu.

“Korku ve yılgınlık yerini mücadeleye bırakıyor”

Trans öğrencileri okullarda yaşadığı ayrımcılığa karşı güçlendirmek için nasıl çalışmalar yapılabilir?

Aslında son dönemlerde kamusal alanda açık kimlikle “Ben buradayım!” diye açılan kampanyalar, trans öğrencilerin mücadelesinin nasıl büyüdüğünü de gösteriyor. Korkmadan, yılgınlığa düşmeden kampüslerde olmalıyız. Son dönemlerde bana bu korku ve yılgınlığın yerini mücadele alıyor gibi hissettiriyor.

Bürokratik zorlukların yanında yaşanan transfobik sosyal zorbalıklara karşı sen nasıl bir tavır alıyorsun?

Transfobik sosyal zorbalıklara karşı her gün sokakta olarak, arkadaşlarımla kahve içerek, normun kendisi ile dalga geçerek mücadele ediyorum.

Sen de bir kampanya başlattın. Bu kampanyayı örgütlemeye nasıl karar verdin?

Açılan kampanyalardan cesaretle bu kampanyaya başlamaya karar verdim.

Uyum süreci kampanyalarıyla ilgili sosyal medyada maalesef aynı zeminde olmayan ayrımcılık ve mağduriyet hikayeleri sıkça karşılaştırılıyor. Bedenlerimizin inşasıyla ilgili bu denli acil ve elzem çağrılarımızın başka hikayelerle karşılaştırılma sebebi ne sence? 

Evet, maalesef öyle. Toplum statüye çok önem veren bir mercek. Anlayamadıkları şey ise bu durumun her hikaye için aynı tonda acı verici olduğu. Ayrımcılık her şekilde kendini var edebiliyor, buna dair kızgınım ben de. Ama inancımı yitirmemek üzerine kurduğum bu kampanya bizi bir tık daha ileriye taşıyacak.

Türkiye’de çok olmuyor ama bu dayanışma kampanyalarının yanı sıra partiler ve minik davetler veriliyor, sence bu tür kampanyalar güçlendiriyor mu?

Elbette güçlendirdiğini düşünüyorum. Birçok arkadaşım yaptı ki zaten örgütlenme alanımızın büyük çoğunluğu buralar olduğu için ben çok önemli buluyorum.

*Cinsiyet ve trans geçiş süreçlerinde geçirilen cerrahi operasyonlar için “cinsiyet uyum operasyonu”, “beden uyum operasyonu”, “trans geçiş operasyonu" ifadeleri kullanılıyor. Kişinin kendi adlandırmasına sadık kalarak bu içerikte “beden uyumlama” ifadesini kullandık.


Etiketler: yaşam
Nefret