18/05/2017 | Yazar: Kaos GL

Gazetecilik faaliyeti nedeniyle 1 yıl 6 ay hapse çarptırılan Murat Çelikkan savunmasında halkı gerçeklerden haberdar etmenin propaganda olmadığına dikkat çekti.

Doğruları dile getirmek propaganda değildir! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Gazetecilik faaliyeti nedeniyle 1 yıl 6 ay hapse çarptırılan Murat Çelikkan savunmasında halkı gerçeklerden haberdar etmenin propaganda olmadığına dikkat çekti.

Gazeteci Murat Çelikkan, kapatılan Özgür Gündem’in Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yaptığı sırada gazetede yayımlanan üç haber nedeniyle hakkında açılan davada “terör propagandasına” ilişkin Terörle Mücadele Kanunu 7/2 maddesince 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Gazeteci Çelikkan’ın hakkında, ‘’terör örgütü propagandası yapmak’’, ‘’suç işlemeye teşvik etmek’’, ‘’işlenmiş olan suçu veya suçluyu övmek’’ ve bu yolla ‘’kamu düzenine açık ve yakın tehlike oluşturmak’’ suçlarından dava açılmıştı.

Gazeteci Murat Çelikkan mahkemedeki savunmasında, haber veren, gazetecilik yapan ve ifade özgürlüğünü savunanların cezalandırmasının ve mahkûm edilmesinin sadece o insanlarla sınırlı kalmadığını demokratik düzeni de yaraladığını hatırlattı. Savunmasında, "gerçeğin iktidarların farklı versiyonları ve bileşenleri tarafından hegemonik olarak dayatıldığı toplumlar demokratik toplumlar değildir” diyen Çelikkan, doğruları dile getirmenin ve aramanın, halkı haberdar etmenin adına propaganda denilemeyeceğini, propaganda sadece kötü gazetecilik olduğunu ifade etti.

“Yeteri kadar pişman olmamış!”

Gazeteci, insan hakları savunucusu Murat Çelikkan’ın cezası “sanığın duruşmadaki davranışları ile yeteri kadar pişmanlık göstermemiş olması nedeniyle” indirilmedi. Gazeteci Çelikkan’ı yargılayan mahkemede, aynı suçtan, Profesör Beyza Üstün’e de 15 ay hapis cezası verdi, ancak Üstün’ün cezası ertelendi. 


Etiketler: insan hakları
Nefret