17/03/2016 | Yazar: Kaos GL

Liseli LGBTİ’nin Edirne’de gerçekleştirdiği tanışma toplantısı, homofobik bir grup tarafından esnafa dağıtılan bildiriyle hedef gösterildi.

Liseli LGBTİ’nin Edirne’de gerçekleştirdiği tanışma toplantısı, homofobik bir grup tarafından esnafa dağıtılan bildiriyle hedef gösterildi.

Edirne Liseli LGBTİ’nin 15 Mart Pazartesi için çağrıda bulunduğu tanışma toplantısından haberdar olan homofobik bir grup, Alipaşa Çarşısı’ndaki dükkânlara girerek toplantı yeri olarak belirlenen KESK binasını hedef gösterdi. “Çocuğuna sahip çık, eşcinsellik hastalığından” koru gibi ifadeler bulunan bildirinin fotoğrafı bir twitter kullanıcısı tarafından Edirne Belediyesi’nin resmi hesabı etiketlenerek paylaşıldı. Edirne Belediyesi Çevre Müdürlüğü görevlileri harekete geçerek tweeti yayınlayan kullanıcının bulunduğu dükkâna yaptıkları ziyaretle bildirileri dağıtan grupla ilgili bilgi aldılar. Liseli LGBTİ olayla ilgili “hedef gösterilme” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Olası bir saldırıya karşı toplantı yerini değiştiren Edirne Liseli LGBTİ, 15 Mart günü yaşananları bir basın açıklamasıyla facebook sayfasından duyurdu.

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

"Salı günü erken saatlerde, Edirne Saraçlar Caddesinde yine aynı gün yapılacak olan tanışma toplantımıza karşı bir bildiri dağıtılmıştır. Bildiride; toplantı yerimiz olan KESK'e gidileceği, 'eşcinsellik hastalığı'na karşı durulacağı yazılmıştır.

Bizler bildiri dağıtıldığını öğrendiğimizde, toplantıyı iptal etmeme ve yerimizi değiştirmeme kararımızdan vazgeçmemekte ısrar ettik. Bu yolda Adliye'yi ve Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret ettik, suç duyurusunda bulunduk. Ülkemizde LGBTİ bireylerin ve örgütlerin, hukuki süreçte, kolluk kuvvetleri ve adli makamlar aracılığıyla haklara erişimi çok zorken biz adli makamlarla iletişimimizde sorun yaşamadık.

Bütün bu süreçte, Edirne Liseli LGBTİ olarak yerimizi değiştirmemekte kararlıydık. Ancak son günlerde gerçekleşen üzücü olaylar nedeniyle düzenlenecek yürüyüşler ve toplanmalar olacağını duyunca hem dostlarımızı daha fazla endişelendirmemek adına hem de daha çirkin durumlarla karşılaşmamak adına toplantı yerimizi değiştirme kararı aldık. Buna rağmen beklediğimizden daha kalabalıktık.

Gerçekleştirdiğimiz toplantıda bütün olumsuzlukları geride bırakıp zıpladık, sarıldık, eğlendik. Gündemimizde Edirne'de homofobi ve transfobi, Ankara ve Edirne'de liselerde yaşadığımız sorunlar, Ankara'nın önceki çalışmaları ve Edirne'nin öncelikleri vardı. Kasım ayından beri yaptığımız bütün çalışmaları, yapmak istediklerimizi ve duygularımızı konuştuk.

Bu bildiri gibi gerici hareketler ve nefret söylemleri, bizi yıldırmaktan çok renklendiriyor. Her ne kadar tatsız bir durum olsa da kimsenin duymayacağını sandığımız toplantının bu kadar ilgi çekmesi bizi mutlu etmedi değil. Destekleri için bizimle dayanışan bütün gruplara ve LGBTİ örgütlerine teşekkür ederiz, tüm dostlarımıza minnettarız.

Bizler, gökkuşağı çocukları, her yere kahkahalarla, sevgi ve barış taşıyoruz ve taşımaya devam edeceğiz. Bastıkları yeri karartan, gerici, dar görüşlü, ruhları kara insanlara diyoruz ki:

Buradayız, alışın, gitmiyoruz!"

*Edirne Liseli LGBTİ etkinliği Avrupa Birliği Sivil Düşün Programının finansal olarak desteklediği Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi kapsamında Pembe Hayat ve Kaos GL tarafından desteklenmiştir.


Etiketler: yaşam
Nefret