11/07/2016 | Yazar: Kaos GL

LeGeBİT’in, Ege Üniversitesi rektör adaylarına ayrımcılık yapmayacaklarının beyan etmeleri için yolladığı maile Prof. Dr. Adnan Yüksel Güruz’dan cevap geldi: ‘Bireylerin kişisel hakları için diğer paydaşları rahatsız etmeden insanca yaşanabilir bir üniversite için elimden gelenden fazlasını yapacağım.’

Ege Üniversitesi rektör adayı: "Ayrımcılık yapmayacağım!" Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

LeGeBİT’in, Ege Üniversitesi rektör adaylarına ayrımcılık yapmayacaklarının beyan etmeleri için yolladığı maile Prof. Dr. Adnan Yüksel Güruz'dan cevap geldi: “Bireylerin kişisel hakları için diğer paydaşları rahatsız etmeden insanca yaşanabilir bir üniversite için elimden gelenden fazlasını yapacağım.”

LeGeBİT Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Dayanışma Topluluğu, Ege Üniversitesi’nin 9 rektör adayına kampüs içerisinde ayrımcılıkla mücadele edeceklerinin beyanını talep eden bir mail yolladı:

“Bizler Ege Üniversitesi Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Dayanışma Topluluğu olarak rektörlük seçimlerini yakından takip etmekteyiz. Zira topluluğumuz 2012’den beri çeşitli gerekçelerle resmi topluluk statüsü alamamakta ve Ege Üniversitesi’nin mevcut rektörü Candeğer Yılmaz 2013 senesinde topluluğumuzun başvurusunun reddedilmesi için “önüme böyle bir topluluk dilekçesi gelmedi, gelseydi de kabul etmezdim çünkü kampüs ve çevresi buna hazır değil” demişti.

Topluluğumuz kurulduğu 2012 senesinden beri kampüs içerisindeki LGBTİ’leri temsil edebilecek, haklarını savunabilecek tek oluşum ancak resmi bir topluluk olamadığımız için faaliyet alanımız kısıtlı. Ege Üniversitesinin Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği ayrımcılığına dair herhangi bir politikası yok, LGBTİ’lere yönelik danışmanlık hizmeti yok, LGBTİ’lerin haklarını koruyan yönetmelikleri ve tacizle mücadele eden bir birimi de yok. Burada saydıklarımız kampüs içerisinde yaşayan LGBTİ’lerin sorunlarıyla ilgili en temel çözümler ama sıkıntılar bu kadar da değil. Hal böyleyken topluluğumuzun da faaliyetlerinin engellenmesi kampüs içerisindeki LGBTİ’leri görmezden gelmek demek oluyor.

Siz değerli rektör adayımızdan rektörlük seçimleri yaklaşırken rektör seçilmeniz halinde Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği ayrımcılığıyla mücadele edeceğinizi ve kampüs içerisinde yaşayan LGBTİ’lerin haklarını koruyacağınızı beyan etmenizi istiyoruz.”

Maile adaylar içinden sadece Prof. Dr. Adnan Yüksel Güruz’dan cevap geldi:

Ege Üniversitemizin özgürlükler üniversitesi olmasını arzu ediyorum. Hukuki olarak her türlü bireysel hakların saygı gördüğü, adaletin her bireyi incitmeden koruduğu bir ortamda hoşgörüyü yaşamın bir parçası yapabilmeliyiz. Kişisel görüşlerle çelişse bile vatandaşlık ve insanlık hakları adına herkesin birbirine saygıyla yaklaştığı, bireylerin kişisel hakları için diğer paydaşları rahatsız etmeden insanca yaşanabilir bir üniversite için elimden gelenden fazlasını yapacağım. Ayrım gözetmeyeceğim, haklara saygılı olacağım. Hak sahiplerinin de özgürlüklerinin nerede başlayıp, nerede bittiğini iyi özümsediği, barış, huzur ve sevgi ile Bilim üreten bir üniversite yaratacağım.

Rektör seçimleri yarın (12 Temmuz) gerçekleşecek.


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret