28/10/2016 | Yazar: Bora Şahinkara

14 yıldır çalışmalarını sürdüren ve 10 yıldır düzenli olarak Perşembe günleri film gösterimleri organize eden Ege Üniversitesi İletişim Çalışmaları Topluluğu’nun gösterimleri, Ege Üniversitesi Dekanlığı tarafından yasaklandı.

Ege Üniversitesi’nde film gösterimlerine yasak Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

14 yıldır çalışmalarını sürdüren ve 10 yıldır düzenli olarak Perşembe günleri film gösterimleri organize eden Ege Üniversitesi İletişim Çalışmaları Topluluğu'nun gösterimleri, Ege Üniversitesi Dekanlığı tarafından yasaklandı.

10 Haziran 2016 tarihinde gerekli tüm yasal izinleri aldıklarını belirten İletişim Çalışmaları Topluluğu'nun en son 27 Ekim 2016'da gösterimini duyurduğu "Er Ist Wieder Da / Bakın Kim Döndü" adlı filmi ve Ege İletişim Çalışmaları Topluluğu'nun faaliyetlerini gerekçe göstermeksizin Ege Üniversitesi Dekanlığı tarafından yasaklandı.

Ege İletişim Çalışmaları Topluluğu'ndan Hilmi Maktav, topululuğun kapatılmasını engellemek ve film gösterimlerinin sürdürülebilmesi için herkesi dayanışmaya çağırdı.

Gösterimi yasaklanan “Bakın Kim Döndü” adlı komedi, Nazi rejimi diktatörü Adolf Hitler'in günümüz Almanya'sında uyansa ne olurdu, sorusunu soruyor.

Ege Üniversitesi İletişim Çalışmaları Topluluğu, aynı zamanda 9 yıldır "Ege Belgesel Film Günleri" etkinliğini organize ediyor. Festivalin 2015 yılındaki afişi, Ege Üniversitesi'nin Edebiyat Fakültesi Önü'ndeki çimlerinde özgürlüklerini kısıtlayan Özel Güvenlik Birimleri ve polise karşı sembolik protesto aracı haline gelen balonların ve sonunda 'Edebiyat Önü Çimleri'nin etrafına örülen sac duvarların mizahi bir şekilde yer aldığı tasarımıyla da dikkat çekmişti. 

Ege Üniversitesi LeGeBİT Topluluğu'nun 2015 yılında kampüste artan yasaklara ve öğrencilere uygulanan sıkı yönetime dikkat çekmek için hazırladığı video: 


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret