15/04/2016 | Yazar: Kaos GL

Hedef gösterseniz de homofobi ve transfobiye karşı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz!

Eğitim-Sen LGBTİ Komisyonu: Nefrete karşı, yaşasın Eğitim-Sen! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Eğitim-Sen İstanbul 3 No’lu LGBTİ Komisyonu, Eğitim-Sen’e dönük homofobik ve transfobik nefret kampanyalarına karşı açıklama yaptı: Hedef gösterseniz de homofobi ve transfobiye karşı mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz!

Eğitim-Sen İstanbul 3 No’lu LGBTİ Komisyonu, son dönemde Eğitim-Sen’in Hüda-Par ve bazı basın tarafından hedef gösterilmesine karşı basın açıklaması yayınladı. “Ne sapkın ne azgın ne ahlaksız ne de hastayız!” başlığıyla yayınlanan açıklamada homofobik ve transfobik nefret kampanyaları eleştirildi.

Komisyon, “Toplumumuzdaki tüm dini, muhafazakar, resmi kurum ve kişilerce, LGBTİ bireyler ve kurumlar sistematik olarak, homofobik- transfobik şiddete maruz bırakılıp, hedef gösterilip, tehdit ediliyor. Bunun son örneği de, Hüda Par’ın, Eğitim Sen LGBTİ Komisyonlarını hedef alarak Eğitim-Sen'in üyelerini istifaya çağırması, bundan sonra tüm Eğitim-Sen üyelerini “potansiyel tehlike” olarak göreceklerini belirterek Cumhurbaşkanı'nı, Başbakan'ı, Milli Eğitim Bakanı‘nı Eğitim Sen'e karşı göreve, halkı da linç uygulamaya çağırmasıdır” dedi.

“LGBTİ üyelerimizin haklarını korumakla yükümlüyüz”

Eğitim-Sen’in eşit, parasız, bilimsel, laik, anadilinde, eğitim; demokratik yaşam ve eşit yurttaşlık için mücadele eden, eğitim ve bilim emekçilerinin sendikası olduğunu hatırlatan komisyon açıklamanın devamında şunları kaydetti:

“Sendika, üyelerinin haklarını korumakla yükümlüdür. Sendika içinde de, her sağlıklı toplumda olduğu gibi lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks bireyler bulunmaktadır.

“Bu sebeple Eğitim-Sen, ayrımcılığa ve cinsiyetçiliğe karşı mücadeleyi güçlendirmek adına, LGBTİ komisyonlarını kurmuştur ve bunu genele yaymaya çalışmaktadır. Bu konuda adımlar atmaktan da geri durmayacaktır.

“AKP’nin ve kurumlarının bu saldırısı, barış, hak, hukuk isteyen, özgürlükten yana olan, herkesi hedef haline getirmektedir. Eğitim-Sen bu hakların sendikal mücadelesini veren bir örgüttür.”

“Hüda-Par’a soruyoruz!”

Komisyonun açıklamasında Hüda-Par’a şu sorular yöneltildi:

“Yatılı okullarda, Kuran kurslarında, okullarda bir erkek öğretmenin erkek çocuklara taciz ve tecavüzde bulunmasına ‘gelenek ve göreneklerimizde badelemedir’ diyen, ‘altı yaşında kız çocuğu evlendirilebilir’ diyen zihniyet ahlaklı da; iki yetişkin kadının veya erkeğin gönüllü birlikteliği mi sapıklık ve ahlaksızlık?

“Aynı zihniyete yine soruyoruz: Neden, tüm bu taciz, tecavüz ve şiddete karşı savaşmıyorsunuz? Yoksa siz de mi?”

“Eğitim-Sen sokakta mücadeleyle kurulmuştur. Kurulduğu günden bu yana her türlü baskı zulüm gözaltı gibi devlet yaptırımlarına karşın, mücadeleye devam etmiştir ve edecektir” diyen komisyon, Eğitim-Sen’in ilk defa hedef tahtasına konulmadığını hatırlatarak mücadeleye ve direnmeye devam edeceklerini söyledi:

“Bilinmelidir ki Eğitim-Sen savaşa karşı barışı, kadın düşmanlığına karşı eşitliği, paralı eğitime karşı parasız eğitimi, asimilasyona karşı anadilinde eğitimi, antidemokratik eğitime karşı demokratik eğitimi, dini eğitime karşı laik ve bilimsel eğitimi, homofobi ve transfobiye karşı cinsel yönelim ve cinsiyet eşitliğini savunur ve mücadele eder.

“Tüm bu ilke ve amaçlarından, bizleri tutuklasanız da, hedef gösterseniz de vazgeçmeyiz.

“Devlet, imza attığı tüm uluslararası sözleşmelere rağmen, anayasa ve kanunlarda LGBTİ bireyleri yok saydığı gibi, yapılan şiddeti de genel ahlak adı altında meşrulaştırarak baskı uygulamaktadır.”

“Kimse ayrımcılığa uğrayamaz”

Komisyon açıklamasında kimsenin dini, dili, ırkı, cinsiyeti, cinsel yönelimi, rengi dolayısıyla ayrımcılığa uğrayamayacağı da vurgulandı. Devletin, tüm vatandaşlarına eşit muamele yapmakla yükümlü olduğu belirtildi.

Açıklamada son olarak nefrete karşı mücadele çağrısı yapıldı:

“Biz Eğitim-Sen'li eğitimciler olarak, din, dil, ırk, inanç, cinsiyet, cinsel yönelim gözetmeksizin toplumun tüm duyarlı kesimlerini:

“Tacizciye, tecavüzcüye, kadın katillerine, çocuk istismarcısı ve katillerine, homofobik transfobik nefret suçu işleyenlere ve tüm bunları ört-bas edip koruyan, sessiz kalanlara karşı mücadeleye ve dayanışmaya çağırıyoruz.

“Nefrete Karşı, Yaşasın Eğitim-Sen, Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz, Biji Eğitim-Sen”


Etiketler: insan hakları, eğitim
Ankara