23/06/2016 | Yazar: Kaos GL

Yeni Akit’in ‘eşcinsel sapkınlığı meşrulaştırmaya çalışan’ sözleriyle hedef gösterdiği Doç. Selen Korad Birkiye’ye Eğitim-Sen MSGSÜ Temsilciliğinden destek açıklaması geldi.

Eğitim-Sen: Selen hocamız yalnız değildir! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Yeni Akit’in “eşcinsel sapkınlığı meşrulaştırmaya çalışan” sözleriyle hedef gösterdiği Doç. Selen Korad Birkiye’ye Eğitim-Sen MSGSÜ Temsilciliğinden destek açıklaması geldi. Eğitim-Sen, “Demokratik hakları savunmak sapkınlık değildir” dedi.

Eğitim-Sen MSGSÜ Temsilciliği, homofobik Yeni Akit Gazetesi'nin “Devlet maaşıyla eşcinsel sapkınlığı meşrulaştırmaya çalışan” sözleriyle hedef gösterdiği Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde öğretim üyesi olan Doç. Selen Korad Birkiye’ye destek açıklaması yaptı.

Birkiye: Hodri meydan!

Birkiye kendisini hedef gösteren gazete hakkında yaptığı açıklamada, “Hodri meydan” demişti:

“Yeni Akit en son beni hedef göstermiş! Hodri meydan gübre beyinliler! Ben ve benim gibiler, demokratik hakları sapkınlık olarak nitelendirmiyoruz. Ötekileştirmeyi, nefret söylemini, bizden olmayan bu memleketten gitsin kafasında olmayı reddediyoruz. Ama kendi küçük beyninde her türlü katakulleyi yapanların, çocuklara tacizi, kadınlara, LBGT'ye şiddeti hoşgörenlerin, dini araç kullanıp parayı cukkalayanların, ölen insanlara sırf "karşı tarafta" diye sevinenlerin, güç yalakalarının, demokrasi düşmanlarının da sonuna kadar karşısındayım. Bundan da bir adım geri atmam. Ha bu arada tabii ki "Gezici"yim. Bundan da gurur duyarım. Hadi bakalım, gazanız mübarek olsun!”

Eğitim-Sen: Homofobik hedef göstermeyi kınıyoruz!

Eğitim-Sen ise açıklamasında, “Selen hocamız yalnız değildir! Demokratik hakları savunmak sapkınlık değildir” dedi ve ekledi:

“Hocamıza yapılan bu homofobik hedef gösterme ve karalama kampanyasını şiddetle kınıyoruz! Selen hocamızla dayanışma içerisinde olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz. Bu habere cevaben hocamızın yaptığı açıklamada da dediği gibi; demokratik hakları sapkınlık olarak nitelendirmediğimizi ve ötekileştirmeyi, nefret söylemini, ‘bizden olmayan bu memleketten gitsin’ anlayışında olmayı reddettiğimizi beyan ederiz”.

İnsanın yaşam hakkına müdahale eden tüm nefret eylemlerine sonuna kadar karşı çıkacaklarını belirten Eğitim-Sen, “Hiçbir tehdit unsuru bizi ayrımcılığa karşı mücadelemizden vazgeçiremeyecektir. LGBTİ’lerle ve Onur Yürüyüşü ile dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz. Selen Hocamız yalnız değildir! Fikir ve ifade özgürlüğü demokratik haktır, engellenmez! LGBTİ hakları insan haklarıdır! LGBTİ haklarının savunucusu olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yeni Akit ne yazmıştı?

Yeni Akit'in haberi ise şu şekildeydi:

“Devlet bünyesinde eğitim veren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan ve aynı anda İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda görev yaptığı öğrenilen Doç.Dr. Selen Korad Birkiye’nin sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar ile eşcinsel sapkınlığı meşrulaştırmaya çalıştığı ortaya çıktı. Paylaşımlarda LGBT’li sapkınlara açık şekilde destek veren Birkiye, ahlaksız görüntülerin sergilenmesini engellemek için İstanbul Valiliği tarafından düzenlenmesine izin verilmeyen ‘Sapkın yürüyüş’ ün yapılabilmesi için düzenlenen imza kampanyasına destek çıktığı belirlendi. Sapkınlığı meşrulaştırma çabasına girişen böyle bir öğretim görevlisinin, devlet üniversitesinde nasıl maaş aldığı merak edilirken, toplumun ahlaki değerlerini hiçe sayan böyle bir öğretim görevlisinin halen görevine devam edip yüzlerce öğrenciye ders veriyor olması kafalarda soru işareti bıraktı.

“SAPKINLARIN YANINDA BİR DE PKK’YA SAHİP ÇIKTI

“2013 yılında çapulcu grupların ‘Ağaçlar kesiliyor’ bahanesiyle başlattığı darbe girişimi Gezi’ye de destek veren Selen Korad Birkiye’nin son dönemde Güneydoğu'da düzenlenen terör operasyonlarına da yönelik eleştiride bulunarak hükümete saldırdı. Şehirlerin altına tonlarca bombayı yerleştiren ve yüzlerce askeri şehit eden terör örgütü PKK’yı kollama girişiminde bulunan Selen Korad Birkiye, ‘İktidar uğruna şehirler dümdüz edildi’ yalanı ile devletine ve milletine karşı ihanet içerinde olduğunu gösterdi.”


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret